Logo image
Logo image

Wodna siłownia - odkryj gimnastykę w wodzie!

4 min.
Wodna siłownia to doskonała alternatywa dla tradycyjnych sportów!
Wodna siłownia - odkryj gimnastykę w wodzie!
Ostatnia aktualizacja: 20 grudnia, 2019

Poza oczywiście pływaniem, wodna siłownia obejmuje też wiele innych aktywności sportowych i ćwiczeń. Te treningi są doskonałą zabawą, a przy tym są niesamowicie efektywne, ponieważ opór stawiany przez wodę sprawia, że wykonywanie poszczególnych ruchów wymaga więcej wysiłku.

Pływanie to nie jedyny sposób na wzmocnienie Twojego ciała w środowisku wodnym. Woda oferuje nam dodatkowy opór, który warto wykorzystać podczas sportowych aktywności na basenieTo właśnie ta właściwości wody sprawiła, że narodziła się wodna siłownia.

Jeśli myślisz, że wodna siłownia polega po prostu na wykonywaniu ćwiczeń w basenie, to… No cóż, masz rację. Chociaż wsadzanie do basenu rowerka stacjonarnego może się wydawać nieco szalonym pomysłem, dzięki nowoczesnej technologii jest to jak najbardziej możliwe.

Czym jest wodna siłownia?

Idea wodnej siłowni polega po prostu na wykonywaniu standardowych ćwiczeń w ogromnym zbiorniku wypełnionym wodą. Treningi akwatyczne opierają się na wielu zwykłych rutynach, które wszyscy doskonale znamy z tradycyjnej siłowni. Z tą różnicą, że zajęcia odbywają się w basenie.

Oczywiście istnieją pewne różnice pomiędzy zwykłymi ćwiczeniami a treningiem w wodzie. Przede wszystkim, dzięki wsparciu cieczy stawy i mięśnie są mniej narażone na kontuzje. Treningi są również nieco krótsze, ze względu na dodatkowy wysiłek związany z oporem stawianym przez wodę. Nie oznacza to jednak, że są mniej efektywne.

Dodatkowo dynamika zajęć pozwala na prawdziwą radość z ćwiczeń i sprawia, że treningi wydają się znacznie lepszą rozrywką. W ten sposób możemy pomóc ludziom z różnymi problemami lepiej skoncentrować się na wykonywaniu wymagającej aktywności fizycznej.

Elementy i akcesoria potrzebne do gimnastyki w wodzie

Istnieje wiele różnych rodzajów ćwiczeń, które możemy wykonywać w wodzie. Oto kilka najlepiej znanych i najbardziej popularnych przykładów:

  • Te same ćwiczenia, co na siłownipodczas tych zajęć będziemy używać narzędzi, żeby ćwiczyć poszczególne części ciała. Na przykład istnieją urządzenia przeciwprądowe, dzięki którym zwiększamy opór wody.
  • Istnieją także stacjonarne rowerki wodne: podczas korzystania z nich musimy także walczyć z wagą samej wody. Pedałowanie po suchym lądzie może być sporym wyzwaniem, więc ciecz dodatkowo zwiększa intensywność ćwiczeń.
  • Używanie pianek do pływania: celem tych zajęć jest praca w różnych pozycjach i wykorzystywanie ucisku zależnego od mięśni. Akcesoria do ćwiczeń w wodzie wcale nie muszą być ciężkie, ponieważ takie środowisko samo w sobie stanowi dodatkowy opór. Z drugiej jednak strony osoby bardziej zaawansowane mogą użyć specjalnych ciężarów dostosowanych do ćwiczeń w wodzie.
Some figure

Ogólne wskazówki dla ćwiczących w wodzie

Jeśli Twoje standardowe treningi na siłowni trwają godzinę lub więcej, możesz przygotować się na to, że w wodzie będą one wyglądać nieco inaczej. Bardzo często sporym wyzwaniem dla wielu osób jest wytrzymanie przynajmniej 10 minut. Tak jak wspominaliśmy, ćwiczenia w wodzie często są wymagające i męczące.

Czas ćwiczeń w wodzie powinien wynosić nie więcej niż 150 minut tygodniowo. Sportowcy o dużym doświadczeniu mogą ćwiczyć przez około 50 minut w ciągu jednego treningu. W tym przypadku pomiędzy treningami powinno się robić co najmniej 24 godziny przerwy na odpoczynek.

Możesz także ćwiczyć codziennie przez 20 minut. Tak najczęściej trenują osoby średniozaawansowane. Ten trend oczywiście rozwija się. Obecnie istnieje wiele różnych rodzajów treningu wodnego jak na przykład wodny CrossFit.

Wodna siłownia – zalety

Osoby mające problemy z poruszaniem mogą czuć się znacznie lepiej w trakcie ćwiczeń na wodnej siłowni. Nawet osoby bardzo otyłe mogą szybciej odzyskać formę dzięki treningom w wodzie. Najlepsze jest to, że chociaż bezpieczniejsze dla stawów, ćwiczenia w wodzie mają taką samą, a nawet większą intensywność, jak te na zwykłej siłowni.

Jedną z przyczyn jest to, że odbywają się one w wygodnym oraz odświeżającym środowisku. Co więcej, trenujący zazwyczaj bardziej przykładają się do ćwiczeń, ponieważ swoją specyfiką przypominają one zabawę. Trening w wodzie jest zazwyczaj o wiele lepszą rozrywkową, niż ćwiczenia anaerobowe na lądzie.

Później można dodać do treningu tradycyjne ćwiczenia i robić je w wodzie. Możemy robić przysiady, brzuszki, pracować nad wszystkimi grupami mięśni. Niektóre osoby łączą te ćwiczenia z kilkoma minutami pływania, żeby wzmocnić mięśnie klatki piersiowej.

Some figure

Dodatkowe korzyści z treningu w wodzie

Chociaż głównym założeniem treningu w wodzie jest ćwiczenie wielu grup mięśni jednocześnie, płynące z niego korzyści znacznie wykraczają poza aktywność fizyczną. Ten rodzaj aktywności jest równocześnie skutecznym masażem, który ujędrnia skóręPoza tym, pomimo trudności, niektóre osoby uważają taki trening za doskonały relaks.

Co więcej, wodna siłownia wspomaga także pracę układu krwionośnego. Tradycyjne ćwiczenia wykazują się pod tym względem mniejszą efektywnością. Jednak co najlepsze, z dobrodziejstw wodnej siłowni może korzystać każdy, niezależnie od wieku i sprawności fizycznej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Chen, L. J., Fox, K. R., Ku, P. W., & Chang, Y. W. (2016). Effects of Aquatic Exercise on Sleep in Older Adults with Mild Sleep Impairment: a Randomized Controlled Trial. International Journal of Behavioral Medicine23(4), 501–506. https://doi.org/10.1007/s12529-015-9492-0
  • José Luis Valderrama Florez. Propuesta de entrenamiento funcional de fuerza para practicantes de polo acuático. http://bibliotecadigital.univalle.edu.co/bitstream/10893/7218/1/3484-0430871.pdf

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.