Bieganie trailowe: jak zacząć biegać w terenie?
Osoby, które poszukują nowego wyzwania, powinny zdecydować się na bieganie trailowe. Dzięki temu będziesz w stanie rozkoszować się przyrodą podczas treningów. Jednak bieganie po górskich ścieżkach czy polach nie jest takie łatwe jak może wydawać się na pierwszy rzut oka!
Wiele osób traktuje bieganie po mieście jako praktyczny sposób za zachowanie formy i rozluźnienie się po długim dniu pracy. Mimo tego ulice i asfalt mogą nas po pewnym czasie znudzić. W tym momencie pojawia się bieganie trailowe.
Bieganie po nierównym terenie jest zdecydowanie trudniejsze niż bieganie po płaskim terenie. Właśnie dlatego powinnaś odpowiednio się przygotować przed rozpoczęciem treningu.
Dzięki temu nowa aktywność fizyczna stanie się tak przyjemna i bezpieczna jak bieganie po mieście.
Co jest lepsze: bieganie trailowe czy po ulicy?
W dzisiejszych czasach postrzegamy wolny czas jako luksus. Jednak jeśli nie zadbasz o zdrową rutynę, w której będzie miejsce na ćwiczenia ciała i umysłu, możesz zaszkodzić swojemu zdrowiu.
Nawyk biegania po mieście może stanowić doskonały sposób na utrzymanie właściwej wagi w codziennym życiu. Poza tym pomoże Ci poradzić sobie z napięciem mentalnym, które kumuluje się w każdym z nas podczas stresujących dni.
Mimo tego warto zmienić otoczenie, abyś mogła odciąć się od szybkiego rytmu życia w dużym mieście. Trenowanie w spokojnym środowisku może pomóc Ci osiągnąć uczucie spokoju, które może pojawić się jedynie w wyniku otaczania się naturą.
Bieganie w terenie może pomóc Ci to osiągnąć. Poza tym to tanie i proste ćwiczenie, które możesz bez problemu wcisnąć w harmonogram dnia.
Nie tylko pozwoli Ci rozwinąć lepszą wytrzymałość i umiejętności, ale również może pobudzać Twój umysł do pracy. Wszystko to rozgrywa się w pozytywnym środowisku, które zaprasza Cię do zastanowienia się nad własnym życiem i pomaga odnowić energię.
Czy każdy może uprawiać bieganie trailowe?
Ogólnie rzecz biorąc każdy może zacząć uprawiać bieganie trailowe, zwracając oczywiście uwagę na własne zdrowie i szanując ograniczenia, jakie narzuca ciało.
Aby zacząć biegać w terenie, powinnaś skontaktować się z lekarze, któremu ufasz, zanim wprowadzisz w życie nowy program treningowy.
Należy pamiętać, że korzyści płynące z biegania w trenie zależą od wysiłku, który w nie wkładasz. Aby odciąć się od codziennego życia i wykorzystać naturalne otoczenie, powinnaś zapomnieć o normalnych napięciach, gdy biegniesz.
Unikaj sprawdzania komórki podczas ćwiczeń i skoncentruj się na rozkoszowaniu się pięknym otoczeniem.
Jak zacząć uprawiać biegać w terenie?
Szanuj swoje ciało i pozwól mu przyzwyczaić się do aktywności oraz poznać teren
Każdy rodzaj ćwiczeń wymaga wcześniejszego przygotowania. Poza tym każda osoba musi brać pod uwagę swoje własne cechy charakterystyczne.
Nawet jeśli jesteś już przyzwyczajona do biegania w mieście, górskie szlaki potrafią być wyjątkowo wymagające. Z tego powodu rytm i intensywność biegu powinny zawsze być zwiększane powoli i stopniowo.
Na samym początku najlepiej jest udać się w miejsce, które znasz i zapoznać się z panującymi w nim warunkami (podłożem, poziomem temperatury, poziomem wilgotności, itp.).
Każdy z tych aspektów będzie ważny, gdy nadejdzie czas na bieganie. Właśnie dlatego nie powinno się biegać w nieznanym terenie.
Gdy przyzwyczaisz się już do naturalnych ścieżek, możesz stopniowo zwiększać tempo biegu. Rób to jedynie, gdy znasz teren. Dzięki temu zmniejszysz ryzyko pojawienia się kontuzji.
Właściwe nawadnianie
Kiedy rozpoczynasz ciężki trening, Twoje ciało traci duże ilości płynów i minerałów w formie potu. To może wywoływać uczucie osłabienia organizmu i obniżać ciśnienie tętnicze. To z kolei zmniejsza siłę do mocnych ćwiczeń i może wywoływać problemy zdrowotne.
Najlepszy sposób na uniknięcie negatywnych skutków odwodnienia to spożywanie odpowiedniej ilości płynów. Poza piciem dużych ilości wody, możesz włączyć również zabrać ze sobą naturalne soki lub napoje izotoniczne, które pomogą Ci odzyskać płyny i elektrolity, które zużywasz podczas treningu.
Kolejna alternatywa to spożywanie owoców, które zawierają duże ilości wody po zakończeniu ćwiczeń. Zaliczamy do nich między innymi arbuzy, melony, pomarańcze i cytryny.
Eksperci zalecają również unikanie picia napojów z alkoholem wieczorem, który poprzedza bieganie. Alkohol wstrzymuje produkcję antydiuretycznych hormonów, co z kolei zwiększa utratę płynów.
Stosowanie zrównoważonej diety
Bardziej naturalna i zrównoważona dieta odgrywa kluczową rolę w dbaniu o wagę i zapobieganiu rozwojowi licznych chorób. To również klucz do zyskiwania jak największych korzyści z aktywności fizycznych i intelektualnych.
Uważaj, gdy na zewnątrz jest gorąco lub zimno
Często gdy opuszczasz miasto czujesz, że warunki pogodowe stają się ostrzejsze. Latem gorąco może ścinać nas z nóg. Co więcej, bezpośrednie wystawienie na działanie światła słonecznego jest wyjątkowo niebezpieczne.
Z tego powodu nie powinnaś zapominać o stosowaniu kremów przeciwsłonecznych i chronieniu głowy oraz oczu przed słońcem, jeśli uprawiasz bieganie trailowe latem.
Z kolei zimą na otwartej przestrzeni możesz odczuwać bardziej przejmujące zimno. Pamiętaj, aby nosić ciepłe ubrania jeśli musisz ćwiczyć na zewnątrz, aby nie doświadczyć niepotrzebnego cierpienia wywoływanego przez niskie temperatury.
Poza tym możesz włączyć do diety większe ilości źródeł chudego białka oraz zdrowych tłuszczów. Dzięki temu będziesz miała więcej energii na bieganie.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.