Bieganie w górach - poznaj jego zalety!

Poznaj zalety biegania w górach
Bieganie w górach - poznaj jego zalety!

Ostatnia aktualizacja: 12 stycznia, 2020

Bieganie w górach jest bardzo korzystne dla ciała i umysłu. W poniższym artykule omówimy najbardziej wyjątkowe korzyści płynące z tej aktywności.

Jeśli biegasz regularnie, możesz nieustannie szukać nowych wyzwań i trenować na różnych nawierzchniach i na różnych terenach, takich jak góry. Aby pomóc Ci zwiększyć Twoją motywację i poprawić wydolność fizyczną, w tym artykule opiszemy korzyści, jakie daje bieganie w górach.

Jest to idealna aktywność dla tych, którym zależy na oczyszczenia umysłu i cieszeniu się środowiskiem naturalnym. Wycieczka w góry to najlepszy sposób na to, żeby przełamać rutynę i uciec od szaleńczego tempa i stresu dużych miast. Jakby tego było mało, jest to bardzo korzystne dla organizmu, szczególnie na poziomie sercowo-naczyniowym, i poprawia nasze tempo biegania.

Niemniej jednak zawsze wskazane jest, aby sportowcy, którzy chcą biegać w górach, robili to przy dobrej widoczności oraz w optymalnych warunkach pogodowych. W przeciwnym razie biegacze są narażeni na kontuzje lub problemy z orientacją.

W każdym razie bieganie w górach jest wyjątkowe, ponieważ pozwala cieszyć się ciszą i oddychać świeżym powietrzem podczas ćwiczeń.

Korzyści, jakie daje bieganie w górach

1. Wyjątkowe środowisko

Nie ma wątpliwości, że bieganie w górach pozwala zanurzyć się w idealnym otoczeniu, które jeszcze lepiej pozwala docenić przyjemność z biegania. Cudowne widoki skutecznie zwiększają nasze doznania podczas treningu.

dziewczyna trenuje bieganie w górach

Jeśli chodzi o zdrowie, góry są mniej zanieczyszczone niż miasta. Dlatego bieganie wśród tych pięknych krajobrazów pozwoli Ci zwiększyć Twoją wydajność podczas treningu. Po zakończeniu sesji treningowych poczujesz się znacznie bardziej zrelaksowany!

2. Bieganie w górach oprawia wydajność

Bieganie w górach wymaga więcej podbiegów i zmian tempa oraz kierunku z powodu znacznego zróżnicowania terenu. Podczas biegów pod górkę wzmocnisz mięśnie, dzięki czemu będziesz jeszcze mocniejszy w trakcie wyścigów szosowych.

Spowoduje to też wzrost mięśni i ich dostosowanie się do nachylenia i spadku terenu. Zyskasz także prędkość wybuchową, unikając naturalnych przeszkód. Po kilku dniach treningu w górach zauważysz, że biegasz znacznie szybciej po płaskich powierzchniach.

3. Oddychasz świeżym powietrzem

Ta aktywność fizyczna pozwala uciec od zanieczyszczeń kłębiących się w centrach miejskich, co ułatwia zwiększenie liczby, a także intensywności treningów. Twój układ oddechowy będzie cieszyć się świeżym górskim powietrzem zamiast stałej emisji tlenku węgla z samochodów, które wypełniają miasta.

4. Bieganie w górach angażuje różne mięśnie

W przeciwieństwie do ćwiczeń na asfalcie, jak robi to większość biegaczy, bieganie górskie oferuje nowe kąty dla stóp, które wymagają więcej od mięśni. A te mięśnie z kolei służą do napędzania Cię do następnego kroku.

Zarówno zmiany w terenie, jak i wzgórza, które często otaczają szlaki, wymagają udziału różnych grup mięśniowych częściej niż zwykłe bieganie po płaskich drogach.

bieganie w górach

To świetny sposób na zwiększenie wytrzymałości Twojego organizmu oraz wzmocnienie mięśni, o których nawet nie wiedziałeś, że je masz! Dodatkowo pośladki działają w większym stopniu podczas biegu pod górę niż na płaskiej powierzchni, ponieważ stopy muszą być nachylone pod większym kątem, niż podczas normalnego treningu.

Ponadto górna część ciała jest bardziej nachylona do przodu niż podczas biegania po płaskiej nawierzchni; ta pozycja pozwala ćwiczyć mięśnie pleców oraz ręce i ramiona.

5. Spalasz więcej kalorii podczas biegania w górach

Ten zwiększony wysiłek, który musisz podjąć z powodu zmiany ukształtowania terenu i wzrostu wysokości, na której trenujesz, pomoże Twojemu ciału spalić więcej kalorii. Jeśli chcesz szybko schudnąć, spalisz tłuszcz znacznie szybciej, wykonując intensywny trening w górach niż na płaskiej bieżni.

Krótko mówiąc, bieganie w górach pozwala zachować zdrowy umysł i ciało, a także zapewnia liczne korzyści. Jeśli jesteś doświadczonym biegaczem, idealne może być przerwanie rutyny i cieszenie się środowiskiem naturalnym.

Jak w każdym innym planie treningowym, nie zapomnij o dobrej sesji rozciągania przed i po każdym treningu. W przypadku kontuzji powinieneś stopniowo i powoli wracać do treningów, ale w takim przypadku biegaj na płaskiej nawierzchni i unikaj terenów o nieregularnym podłożu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


    • Ferris, D. P., Louie, M., & Farley, C. T. (1998). Running in the real world: Adjusting leg stiffness for different surfaces. Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences, 265(1400), 989–994. https://doi.org/10.1098/rspb.1998.0388
    • McMahon, T. A., Biewener, A. A., Kerdok, A. E., Weyand, P. G., & Herr, H. M. (2015). Energetics and mechanics of human running on surfaces of different stiffnesses. Journal of Applied Physiology, 92(2), 469–478. https://doi.org/10.1152/japplphysiol.01164.2000
    • McMahon, T. A., & Greene, P. R. (1979). The influence of track compliance on running. Journal of Biomechanics, 12(12), 893–904. https://doi.org/10.1016/0021-9290(79)90057-5

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.