Logo image
Logo image

Jak zacząć biegać? 7 pomocnych wskazówek

4 min.
Jak zacząć biegać? 7 pomocnych wskazówek
Ostatnia aktualizacja: 21 lipca, 2020

Jak zacząć biegać? Zanim rozpoczniemy, wziąć pod uwagę kilka najważniejszych aspektów, zwłaszcza jeśli mamy tendencję do prowadzenia siedzącego tryby życia.

Jeśli naprawdę jesteś zdeterminowany, aby zacząć biegać, na pewno znasz kilka najważniejszych zalet tej aktywności.

Bieganie pozwoli ci być w formie, poprawić stan zdrowia, a nawet mieć lepsze samopoczucie, ponieważ sprawi, że bardziej skupisz się na sobie i zaczniesz lepiej oceniać swoje cele i działania.

Some figure

Najtrudniejszy jest pierwszy krok. Zatem jeśli nie wiesz, jak i w jakim tempie zacząć, pomożemy – nie tylko go wykonać, ale także utrzymać właściwą motywację.

Prawidłowa motywacja

Być może podejmowałaś/eś już wiele prób, które ostatecznie kończyły się rezygnacją.

A może obowiązki związane z pracą, domem i rodziną sprawiają, że ciężko ci znaleźć w codziennym harmonogramie czas na nową aktywność. Tak czy inaczej, z tego lub innego powodu ciągle odkładasz decyzję o rozpoczęciu biegania.

Bieganie jest jednym z najbardziej dynamicznych działań, jakie podejmują ludzie. Umożliwia szybkie przebieżki, jest sposobem na aktywną medytację.

Pozwala stawiać sobie osobiste wyzwania, walczyć ze swoimi słabościami, ćwiczyć wolę tego, co możesz osiągnąć. Dodatkowo pozwala porozciągać wszystkie kończyny, prowadząc do całkowitej relaksacji.

Bieganie to trening ciała i umysłu, który sprawi, że poprawi się twoja samoocena. Pamiętaj jednak, że zaczynanie od zera to proces.

Po pierwsze, musisz stopniowo pracować nad stworzeniem w swoim życiu nowego nawyku, do tego stopnia, że ciało i umysł same będą się prosić o jego realizowanie.

Dzieje się tak dlatego, że mięśnie potrzebują czasu, aby osiągnąć elastyczność i siłę. To samo dotyczy twojego serca i płuc.

Jak zacząć biegać? 7 czynników, które musisz wziąć pod uwagę

Jeśli zaczynasz od zera, ważne jest, aby dzielić okres szkolenia na etapy. Pamiętaj, żeby z nikim się nie porównywać. Każda osoba różni się pod względem kondycji fizycznej.

Skoro już wstałeś z kanapy i jesteś gotowy, by zacząć biec, zwróć uwagę na następujące punkty:

Znajdź własny rytm

Some figure
Na początku musimy postawić sobie realistyczne cele i poznać własne tempo.

To nie tak, że przestrzegasz ścisłego harmonogramu czasu i kilometrów – w ten sposób to nie działa. Chodzi o to, abyś sam wiedział, kiedy i ile przebiec albo czy konieczna jest zmiana trasy.

Naucz się czytać sygnały własnego ciała podczas wysiłku, jednak nie pozwól sobie przy tym popaść  w narzekanie. Pamiętaj, że w twoim umyśle może pojawić się wewnętrzna walka o powrót do kanapy.

Pokonywanie wymówek

Z pewnością już na początku pojawiają się w twojej głowie myśli typu: „przecież nie mam ubrań ani sportowych butów”. Na początku jednak nie będziesz potrzebować profesjonalnej odzieży. Wystarczą wygodne buty i trochę odporności.

Jeśli chodzi o odzież, powinna być lekka. Chociaż na rynku dostępnych jest wiele rodzajów mody sportowej, w twoim przypadku ważne jest, aby po prostu zacząć biegać. W praktyce potrzebujesz jedynie wygodnego stroju.

Jeśli masz już ubranie: koszulkę, bluzę, legginsy lub szorty oraz buty, w których czujesz się komfortowo, posiadasz więcej niż wystarczająco, aby twoje ciało utrzymało naturalną drogę ruchu, która jest niezbędna do biegania. 

Co jeszcze musisz wziąć pod uwagę, żeby wiedzieć, jak zacząć biegać?

Poznaj swoje ciało

Zawodowi biegacze używają urządzeń dedykowanych do monitorowania aktywności ciała. Na początek jednak nie ma nic lepszego niż własny zegarek lub minutnik.

Twoje ciało samo wyśle ​​ci sygnały pozwalające podjąć decyzję, kiedy zwolnić lub przyspieszyć. Musisz tylko zwrócić na nie uwagę.

Some figure

Dlatego właśnie bieganie powinno być aktywnością angażującą zarówno ciało i umysł. Pracuj zgodnie z reakcjami twojego ciała. Pamiętaj, że organizm poprosi cię również o okresy przerwy lub odpoczynku.

Odpowiednia rozgrzewka

Poruszaj się, zanim zaczniesz biegać! To niezbędny etap, który pomoże ci uniknąć późniejszych urazów. Zanim zaczniesz bieg, przeprowadź  kilkuminutową rozgrzewkę, rozpoczynając od robienia kręgów nadgarstkami, rękami i nogami. To wystarczy na sam początek.

Ćwiczenia rozciągające mają na celu aktywację krążenia w stawach i rozgrzanie ciała, dzięki czemu zwiększa się jego aktywność.

Nawodnienie

Utrzymanie odpowiedniego nawodnienia jest niezbędne. Twoje ciało będzie go wymagać, by kontynuować sportową aktywność. Nie przesadzaj: pij tylko wtedy, gdy organizm jest spragniony. Nadmiar może ci zaszkodzić i powodować ból brzucha podczas biegania.

Odżywianie

Przed rozpoczęciem biegu zjedz trochę owoców, aby uniknąć zawrotów głowy. Zapewnią ci niezbędną energię, której twoje ciało będzie wymagało. Idealną porcją będzie taka, która wielkością odpowiada twojej pięści.

Some figure

Plan działania

Jak zacząć biegać? Przygotuj swoją codzienną rutynę. Ustal plan działania na podstawie określonego harmonogramu. Omów następujące kwestie:

  • Jaki jest najlepszy czas na bieg? Po południu lub bardzo wcześnie rano.
  • Jaką trasę wybierzesz, jaką odległość?
  • Zarejestruj swoje wyniki: zawsze dobrze jest wyznaczać cele.
  • Na zmianę spaceruj i biegaj.
  • Odpoczywaj jeden dzień w tygodniu.

Pamiętaj, że inwestujesz w swoje zdrowie, co da ci krótko- i długoterminowe korzyści. Stopniowo będziesz miała/miał możliwość, by stać się częścią dużej społeczności ludzi, których łączy sam cel, a to zwiększy twoją motywację i chęci, by się nie zatrzymywać!

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.