Ćwiczenia aerobowe: korzyści płynące z kardio
Poznaj korzyści, jakie niosą ze sobą ćwiczenia aerobowe. Przekonaj się, że nie tylko zmniejszają poziom stresu, ale także poprawiają zdrowie serca.
Ćwiczenia aerobowe, znane powszechnie pod nazwą kardio, stanowią niezbędną część treningu, jeśli chcesz poprawić działanie układu krwionośnego i spalić tłuszcz. W tym artykule pokażemy zalety ćwiczeń aerobowych, które powinno się uprawiać bez względu na cele sportowe.
Na czym polegają ćwiczenia aerobowe?
Zanim przejdziemy dalej, musimy wytłumaczyć, na czym polega ten rodzaj ćwiczeń. W przeciwieństwie do wszystkich innych typów treningu kardio nie zwiększa masy mięśniowej. Jednak osoby, które chcą mieć więcej mięśni (lub sprawić, by ich mięśnie były wyraźniej zarysowane) nie powinny unikać kardio.
Dzieje się tak, ponieważ ćwiczenia aerobowe mają na celu zwiększenie wytrzymałości. W rezultacie ciało otrzymuje więcej tlenu i energii do unoszenia ciężarów.
Aeroby można podzielić ze względu na ich intensywność. Aby wiedzieć, na jakim poziomie się znajdujesz, powinnaś poznać swoje tętno (ilość uderzeń serca na minutę, BPM). Użyj do tego prostego równania: odejmij od 220 swój wiek jeśli jesteś mężczyzną, zaś w przypadku kobiet wiek należy odjąć od 210.
Wynika z tego, że standardowe tętno trzydziestoletniego mężczyzny wynosi 180 uderzeń na minutę. U czterdziestopięcioletniej kobiety będzie to 165 uderzeń na minutę.
W zależności od intensywności wyróżniamy trzy rodzaje ćwiczeń aerobowych. Ćwiczenia o niskiej intensywności nie będą przekraczały 60% BPM. Trening o średniej intensywności mieści się między 60% a 75% BPM. Z kolei trening o wysokiej intensywności plasuje się między 75% a 85% BPM. Możesz w to wierzyć albo i nie, ale najlepsze wyniki przyniosą ćwiczenia o średniej intensywności.
Do ćwiczeń aerobowych zaliczamy następujące dyscypliny: pływanie, wiosłowanie, jazdę na rowerze, jazdę na nartach, wspinaczkę, wchodzenie po schodach, taniec, bieganie, grę w tenisa lub squasha i trening HIIT.
Korzyści z ćwiczeń aerobowych
Oto główne zalety płynące z treningu kardio. Oczywiście nie wymieniliśmy wszystkich, jest ich o wiele więcej.
1. Poprawa zdrowia
Wykonywanie ćwiczeń aerobowych wpływa korzystnie na całe ciało. Jednak organy, które czerpią z nich najwięcej, to serce i układ krwionośny.
Ćwiczenia o średniej intensywności sprawiają, że w żyłach znajduje się więcej krwi, co wspomaga krążenie. Dzięki temu Twoje serce stanie się silniejsze, a Ty będziesz miała o wiele większą wytrzymałość podczas uprawiania każdej innej dyscypliny sportowej, zarówno na siłowni, jak i poza nią. Co więcej, aeroby wyrównują ciśnienie tętnicze.
2. Spalanie tłuszczu
Właśnie z tego powodu osoby, które chcą schudnąć, wybierają ćwiczenia kardio. Są w stanie spalić tłuszcz gromadzący się w różnych częściach ciała. W zależności od wybranej dyscypliny lub treningu możesz spaść o kilka rozmiarów i z łatwością zrzucić kilka kilogramów. Aeroby powinno się połączyć ze zdrową, zrównoważoną dietą i rezygnacją z niezdrowych nawyków.
3. Uczucie radości
To może wydawać się dziwne, ale taka jest prawda: kolejna korzyść płynąca z treningu kardio to poprawa nastroju po zakończeniu ćwiczeń. Dlaczego tak się dzieje? Istnieje proste wytłumaczenie: nasze ciała wydzielają określone hormony, na przykład oksytocynę, która sprawia, że czujemy się szczęśliwi. To doskonałe zakończenie ciężkiego dnia spędzonego w biurze.
4. Zmniejszanie poziomu cholesterolu
Ćwiczenia aerobowe dbają o to, by w tętnicach nie zalegał tłuszcz. Dzięki temu mogą pomóc zwiększyć poziom dobrego cholesterolu (HDL) i obniżyć poziom złego cholesterolu (LDL). Aby Ci się to udało musisz przestrzegać zdrowej diety.
5. Kontrola poziomu cukru we krwi
Kolejna zaleta treningu aerobowego jest związana z krążeniem krwi. Osoby cierpiące na cukrzycę typu 2, które zaczną uprawiać aeroby, będą w stanie ustabilizować skoki cukru we krwi.
6. Obrona przed infekcjami wirusowymi
Ten rodzaj ćwiczeń wpływa pozytywnie na układ odpornościowy. Dzięki temu chroni nas przed infekcjami wirusowymi, na przykład grypą. To bardzo pomocne, zwłaszcza w miesiącach zimowych.
7. Mocne kości i elastyczne mięśnie
Zawsze możesz uprawiać ćwiczenia aerobowe i cieszyć się dobrem, które niosą, bez względu na to, ile masz lat. Po ukończeniu czterdziestego piątego roku życia stają się wręcz nieodzowne. Wszystko dlatego, że poprawiają wchłanianie wapnia, co pomaga uniknąć złamań i zyskać lepszą elastyczność mięśni.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.