Prawidłowe odżywianie się na potrzeby wysportowanego ciała
Silne, wyrzeźbione i zdrowe ciało jest jak najbardziej możliwe do uzyskania. Ale musisz przy tym pamiętać o tym, że nie tylko ćwiczenia fizyczne i trening ma na to wpływ. Równie ważne, jeśli nawet nie bardziej jest prawidłowe odżywianie się.
I rzeczywiście, z łatwością można dostrzec nawet okiem laika, że zalecane diety zmieniają się dość sporo w zależności od preferowanych dyscyplin sportowych. Na przykład uprawianie zapasów nie jest tym samym, co trening pływacki.
Niemniej jednak nawet w tak różnych przypadkach zalecane diety zasadniczo mogą opierać się o pewne wspólne zasady. Dowiedz się więcej o tym, jak powinno ogólnie rzecz biorąc wyglądać prawidłowe odżywianie się podczas uprawiania dowolnej dyscypliny sportu.
Zapraszamy więc do poświęcenia kilku minut na lekturę naszego dzisiejszego artykułu!
Prawidłowe odżywianie się, a diety w ujęciu sportowym i fizjologicznym
Siła i wydajność sportowców może być uzależniona nawet w 70 procentach od tego, jak wygląda ich codzienna dieta. A ponieważ większość z nich wie doskonale, że ich wydajność jest bezpośrednio proporcjonalna do ich masy mięśniowej i siły, logiczne jest to, że zapewniają sobie prawidłowe odżywianie się każdego dnia. Tylko w ten sposób mogą uzyskać zdrowe, silne i doskonale wysportowane ciało.
Osoby wyczynowo uprawiające sport są synonimem siły i sprawności w niemal każdej dyscyplinie. Jest to szczególnie ważna kwestia w sportach kontaktowych. A to oznacza, że muszą cechować się one wyjątkowo wysokim poziomem sprawności fizycznej.
W związku z tym profesjonaliści bez wątpienia muszą skupić się bardziej, niż tylko trochę na właściwym planowaniu swoich posiłków.
Sportowcy mają tendencję do przygotowywania sobie od pięciu do sześciu posiłków dziennie. Następnie zjadają je na podstawie swojej indywidualnej procedury treningowej i aktywności fizycznej. Ważne jest w tym momencie również zaplanowanie właściwego odżywiania się zgodnie z budową i funkcjonowaniem organizmu.
Najlepszym scenariuszem byłoby zjadanie najtrudniejszych do strawienia posiłków w okresie od rana do południa. Ponadto należy też zmniejszyć spożycie węglowodanów pod wieczór i w nocy. W ten sposób Twoje ciało może je swobodnie przetwarzać przez cały dzień pozwalając Ci w nocy się dobrze wyspać.
Powyższe uwagi dotyczą osób, które osiągnęły już pewien poziom sprawności fizycznej i kondycji. Dla osób początkujących właściwym rozwiązaniem zapewne będzie dodanie niedużej ilości węglowodanów nawet podczas kolacji.
Ogólnie rzecz biorąc rodzaj stosowanej diety zależy też od rodzaju metabolizmu cechującego Twój organizm.
Spora ilość białka i kontrolowane spożywanie węglowodanów
Kiedy ludzie zamierzają schudnąć, pierwszą rzeczą, jaką muszą wziąć pod wagę w swojej diecie, jest ograniczenie liczby spożywanych węglowodanów. Jest to szczególnie polecane rozwiązane dla kobiet, które chcą zrzucić kilka dodatkowych kilogramów. Jednak nie jest to dobry krok dla kogoś, kto chce jednocześnie z odchudzaniem poprawić swoją siłę fizyczną i kondycję.
W istocie węglowodany są składnikami odżywczymi, które stymulują procesy magazynowania tkanki tłuszczowej w Twoim organizmie. Nie oznacza to jednak, że makaron, chleb i ryż nie powinny już odgrywać kluczowej roli w Twojej diecie.
Ilość węglowodanów, które będziesz spożywać, choć wciąż powinna być regularnie kontrolowana, będzie nieco większa, gdy Twoim celem jest uzyskanie siły i poprawa kondycji fizycznej.
Prawidłowe odżywianie się w celu uzyskania zdrowego, silnego i wysportowanego ciała zazwyczaj obejmuje jednak przede wszystkim białko. Znajdziesz je w dużych ilościach w dietach niemal każdego rodzaju sportowców. Z reguły jego spożywanie sprowadza się ono do białek jaj kurzych, mięsa, warzyw i owoców.
Prawidłowe odżywianie się w przypadku podnoszenia ciężarów
Zawodnicy uprawiający podnoszenie ciężarów muszą wykorzystywać w trakcie treningu co najmniej 50 procent swojej maksymalnej siły mięśni. Ich dieta jest zatem dobrym wskaźnikiem tego, co musisz jeść, aby także zwiększyć swoją siłę i masę ciała.
Często stosują oni bardzo prosty sposób na prawidłowe odżywianie się. Składa się on 40 procent węglowodanów, 30 procent tłuszczu i 30 procent białka.
Wiadomo nie od dziś, że węglowodany są głównym źródłem energii na potrzeby poprawy siły fizycznej. Musimy w tym miejscu podkreślić także kluczową rolę spożycia odpowiednich ilości tłuszczu, która to powinna być podobna do ilości zjadanego dziennie białka.
Te konkretne wskazówki są przeznaczone dla osób, które prowadzą naprawdę wymagający styl życia. I w rzeczywistości jest to bez wątpienia to właściwe i prawidłowe odżywianie dla silnego, doskonale wysportowanego ciała.
Pozwoli Ci ono skutecznie podnosić większe ciężary lub być jeszcze lepszym zawodowym zapaśnikiem. Jeśli jednak nie znajdujesz się jeszcze w tym miejscu swojej kariery, powinieneś zmniejszyć nieco spożycie tłuszczu i jeść zamiast tego więcej białka.
Prawidłowe odżywianie się na potrzeby silnego i wysportowanego ciała
- Jajka kurze. Cechująca ten produkt spożywczy wysoka zawartość albuminy czyni go jednym z pokarmów o najwyższej zawartości białka. Unikaj jednak spożywania zbyt dużych ilości żółtka. Możesz jednak jeść bez żadnych przeciwwskazań dużą ilość białek, które na dodatek zawierają aż 88 procent wody.
- Banany. Te popularne wśród sportowców owoce zawierają węglowodany, potas, witaminę C i błonnik. W związku z tym trenerzy fitness zalecają ich spożywanie, szczególnie jeśli Twoim celem jest zwiększenie masy mięśniowej. Poza tym spożywanie dużej ilości bananów jest dla Ciebie ogólnie bardzo korzystnym rozwiązaniem z racji ich cennych składników odżywczych.
- Czerwone mięso. Jest ono największym źródłem białka pochodzenia zwierzęcego, ale należy unikać jego spożywania w nadmiernych ilościach. Największą zaletą mięsa czerwonego jest bez wątpienia to, że jest ono wręcz po brzegi „wypakowane” witaminą B12.
- Szpinak. Stanowi on jedno z najcenniejszych warzyw dla sportowców. Pomimo tego, że jest warzywem, to zawiera naprawdę spore ilości błonnika, żelaza, magnezu i fosforu. Zapewnia również trudne do przecenienia korzyści dla Twojego układu odpornościowego.
Podsumowując nasz dzisiejszy artykuł, prawidłowe odżywianie się na potrzeby uzyskania silnego i wysportowanego ciała zależy przede wszystkim od tego, czego konkretnie potrzebuje Twój organizm.
Ważne jest zatem to, by zdawać sobie sprawę z czynników takich jak Twoja ogólna budowa ciała, poziom sprawności fizycznej i funkcjonowanie procesów metabolicznych. Biorąc wszystkie te kwestie pod uwagę, będziesz mógł zaplanować dla siebie odpowiednią, doskonale zoptymalizowaną dietę.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.