Logo image
Logo image

Trening do granic możliwości: jego zalety i wady

5 min.
Choć może to brzmieć z pozoru jak prosta metoda ćwiczeń, to jednak trening do granic możliwości zawsze był przedmiotem zażartej dyskusji zwolenników oraz krytyków tego sposobu. Przyjrzyjmy się dziś bliżej temu, czym jest wspomniana metoda treningu i dlaczego jest ona bohaterem tak gorących dyskusji na swój temat.
Trening do granic możliwości: jego zalety i wady
Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2019

Podobnie jak każda inna metoda ćwiczeń, tak samo trening do granic możliwości ma swój własny zestaw zalet i wad. Ogólnie rzecz biorąc, wady tego sposobu związane są z niewłaściwym wykonaniem całego treningu.

Dlatego też niezwykle ważną kwestią jest poznanie absolutnych podstawy tego rodzaju ćwiczeń. Ponadto musisz być w pełni świadomy tego, jak dokładnie powinno się wykonywać trening do granic możliwości.
I choć może to brzmieć z pozoru jak prosta metoda ćwiczeń, to jednak trening do granic możliwości zawsze był przedmiotem zażartej dyskusji zwolenników oraz krytyków tego sposobu.

Przyjrzyjmy się dziś bliżej temu, czym jest wspomniana metoda treningu i dlaczego jest ona bohaterem tak gorących dyskusji na swój temat.

Czym w ogóle jest trening do granic możliwości?

Trening do granic możliwości ogólnie rzecz biorąc polega na wykonywaniu poszczególnych ćwiczeń ze znacznie większym obciążeniem, niż stosowane w normalnych warunkach.

Główną cechą tego typu treningu jest to, że nie obejmuje on określonej liczby powtórzeń. Tak naprawdę limitem jest ta konkretna liczba powtórzeń ćwiczenia, które każda z osób ćwiczących jest w stanie wykonać.

Głównym celem tego rodzaju treningu jest stymulowanie szybszego przyrostu masy mięśniowej.

Cały efekt wynika z tego, że włókna mięśniowe, które tworzą ludzkie mięśnie, poddawane są procesowi przerostu mięśniowego (hipertrofii), a wchodząca w ich skład sarkoplazma po prostu lepiej przechowuje energię.

Some figure

Ogólnie rzecz biorąc ludzie, którzy wybiorą ten rodzaj treningu, twierdzą, że jeśli nie pracujesz nad swoimi mięśniami aż do ich skrajnego wyczerpania, nie uzyskasz ich przyrostu.

Z tego też powodu trening do granic możliwości ma na celu popchnięcie mięśni do krańca ich wytrzymałości. Innymi słowy, im bardziej zmęczysz swoje mięśnie podczas treningu, tym szybciej będą one rosły.

Za chwilę zajmiemy się więc pozytywnymi i negatywnymi skutkami treningu opartego na tej właśnie zasadzie. Oczywiście zanim zaczniesz ćwiczyć, zawsze zalecamy Ci skontaktowanie się ze specjalistą z dziedziny treningu siłowego i poproszenie go o fachową pomoc i wskazówki.

Oprócz tego należy również wziąć pod uwagę wszelkie aspekty dodatkowe, takie jak odpowiedni odpoczynek i odżywianie. Niektórzy ludzie zalecają także spożywanie dużej ilości białka zaraz po zakończonym tego rodzaju treningu.

Jednak wyspecjalizowany w tej dziedzinie lekarz lub fizjoterapeuta powinien zawsze zaakceptować taką decyzję. Nigdy nie rób niczego na własną rękę.

Korzyści oferowane przez trening do granic możliwości

Pora zatem przyjrzeć się korzyściom zapewnianym przez omawianą w naszym dzisiejszym artykule metodę treningu:

  • Trening do granic możliwości stymuluje proces przerostu mięśni. Jeśli będziesz go wykonywać z odpowiednią częstotliwością i zmiennością, ta metoda ćwiczeń sprzyja także przyśpieszeniu metabolizmu.
  • Zwłaszcza, jeśli będziesz stosował obciążenia bliskie maksymalnym (do 80 procent Twoich maksymalnych możliwości). W ten sposób naturalne zużycie włókien będzie osiągało najbardziej optymalny poziom, sprzyjający przyrostowi tkanki mięśniowej.
  • Szybkie poprawienie siły mięśni. Wyniki niektórych badań naukowych stwierdzają, że trening do granic możliwości znacząco przyspiesza także przyrost siły w pierwszych kilku tygodniach treningu. Ale ten postęp już po krótkim czasie staje się porównywalny z wynikami uzyskiwanymi poprzez inne rodzaje treningu.
  • Dlatego właśnie większość profesjonalistów zaleca trening do granic możliwości tylko wtedy, gdy Twoim celem jest zwiększenie masy mięśniowej. Jeśli jednak najbardziej zależy Ci na uzyskaniu większej siły fizycznej, elastyczności lub wyrzeźbienia mięśni, ta konkretna metoda treningu najprawdopodobniej nie będzie tym, czego szukasz. W takich przypadkach specjalista musi jednak ocenić każdy konkretny przypadek z osobna.
  • Ogólnie rzecz biorąc w każdym przypadku trening do granic możliwości powinien być wykonywany ze sporą dozą ostrożności. Zbytnia intensywność bez cienia wątpliwości będzie miała negatywny wpływ na Twoje ciało. Analogicznie, ta metoda treningu nie zadziała, jeśli nie będziesz go wykonywać z odpowiednią regularnością.

Wady związane z treningiem do granic możliwości

Rzecz jasna trening do granic możliwości to nie tylko zalety. Ta metoda ćwiczeń ma także swoje wady. Do najważniejszych z nich należą między innymi:

Some figure
  • Wyższe ryzyko odniesienia kontuzji. Niektórzy ze specjalistów są przeciwni tej metodzie trenowania. Wynika to z tego, że twierdzą oni, że jest to nadmiernie agresywny sposób na trening mięśni. Mówią także, że te nadmierne obciążenia mogą w szybkim tempie doprowadzić do poważnych kontuzji mięśniowych.
  • Możliwość zakłócenia Twojej prawidłowej techniki ćwiczeń. Trening do granic możliwości wprowadza dzięki swoim właściwościom szerokie pole manewru pozwalające na wykonywanie niepoprawnych lub nieskoordynowanych ruchów. A to z kolei znacząco zwiększa prawdopodobieństwo odniesienia kontuzji. Bądź zatem bardzo ostrożny, kiedy trenujesz przy użyciu maksymalnego obciążenia.
  • Rozregulowanie gospodarki hormonalnej Twojego organizmu. Zbyt częste lub nawet codzienne wykonywanie tego rodzaju treningu może doprowadzić do szybkiego wzrostu poziomu kortyzolu do nadmiernego poziomu i jednoczesnego obniżenia poziomu testosteronu w okresie przerw między poszczególnymi sesjami treningowymi.
  • Taki efekt może doprowadzić to w końcu do powstania zjawiska katabolizmu, które jest niezwykle szkodliwe dla budowy tkanki mięśniowej.

Wskazówki, o których należy zawsze pamiętać

Aby uniknąć wystąpienia u Ciebie dwóch pierwszych wad z naszej listy, o których wspomnieliśmy powyżej, wskazane jest naprzemienne wykonywanie tego treningu wraz z innymi rodzajami ćwiczeń w ciągu tygodnia. Zaplanuj dokładnie swoje sesje treningowe.

Na przykład pracuj nad budową siły jednego dnia, nad rzeźbieniem mięśni kolejnego dnia i wykonuj trening do granic możliwości jeszcze następnego dnia. Ale wszystko oczywiście zależy od Twojego indywidualnego harmonogramu i trenera.

Ponadto niezbędne jest wykonywanie tych ćwiczeń wykorzystując do tego pomoc ze strony innej osoby. W przypadku, gdy Twoje mięśnie nie będą już w stanie podnieść sztangi, Twój partner pomoże Ci wtedy pozbyć się obciążenia.

I na koniec mamy dla Ciebie jeszcze jedną, ostatnią rekomendację dotyczącą rozgrzewki i przygotowania do treningu. Wszystkie te ćwiczenia należy wykonać po odpowiedniej rozgrzewce.

A zanim w ogóle zaczniesz rozważać trening do granic możliwości, musisz wcześniej także ćwiczyć. Musisz bowiem najpierw rozwinąć u siebie mięśnie, które będą w stanie poradzić sobie z dużymi ciężarami i wysokim poziomem wyczerpania. Nie jest to metoda treningu dla początkujących!

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.