Zwiększanie ciężaru - 3 wskazówki, jak zrobić to z głową

Zwiększanie ciężaru bezpiecznie i skutecznie
Zwiększanie ciężaru - 3 wskazówki, jak zrobić to z głową

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2019

Jeśli chcesz przybrać na wadze i zwiększyć masę mięśniową, nie ominie Cię zwiększanie ciężaru podczas treningu. W tym artykule podamy kilka wskazówek, jak skutecznie podnieść większą sztangę na siłowni.

Większość sportowców, którzy chodzą na siłownię, ma obsesję na punkcie podnoszenia coraz większych ciężarów podczas treningu. Jednak nie wszyscy z nich odpowiednio wykorzystują swoją siłę.

Dlatego w tym artykule podamy kilka wskazówek, które pomogą Ci podnieść większy ciężar na siłowni.

Prawda jest taka, że ​​jeśli podniesiesz większy ciężar i zwiększysz wysiłek, zwiększysz również masę mięśniową. Jednak podnoszenie dużych ciężarów na siłowni stwarza ryzyko urazów pleców, ramion, rąk i szyi. Poza tym ryzyko to jest jeszcze większe w przypadku większych ciężarów.

Podczas podnoszenia ciężarów upewnij się, że używasz właściwej techniki, jest to bardzo ważne. Dzięki temu nie tylko uzyskasz oczekiwane wyniki, ale także unikniesz kontuzji.

W każdym razie zdecydowanie zalecamy rozciąganie mięśni przed i po każdej sesji treningowej.

Poza tym pamiętaj o zachowaniu zdrowej i zbilansowanej diety, jeśli Twoim celem jest zwiększenie masy mięśniowej. Jeśli więc interesuje Cię zwiększanie ciężaru podczas treningu na siłowni, te wskazówki poniżej będą dla Ciebie bardzo przydatne.

Najlepsze wskazówki na zwiększanie ciężaru na siłowni

1. Zwiększanie ciężaru zacznij od… lekkich ciężarków!

Pierwszą wskazówką, która pomoże Ci podnieść więcej ciężaru na siłowni, jest robienie lżejszych ćwiczeń i wykonywanie powolnych ruchów. Pomoże Ci to w wypracowaniu odpowiedniej techniki i ruchów. Z czasem przejdziesz do cięższych ciężarów.

Weź pod uwagę, że jeśli podnosisz większe ciężary przy użyciu niewłaściwych ruchów i bez zachowania prawidłowej techniki, narażasz swoje ciało na kontuzje. Dodatkowo możesz zaburzyć symetrię swojej sylwetki.

zwiększanie obciążenia - kobieta trzyma małe hantle

Co więcej, gdy ciężary są większe, ruchy muszą być bardziej precyzyjne. Dlatego przy większej masie ryzyko urazów jest większe niż przy mniejszych ciężarach.

Podczas tej początkowej fazy wzmacniania zalecamy wybór ciężaru, który pozwala na łatwe wykonanie trzech powtórzeń. Innymi słowy, nie wkładaj 100 procent swojego wysiłku w trening na tym etapie.

Podnoszenie ciężarów i trening oporowy to nabyta umiejętność. Dlatego musisz poświęcić trochę czasu na nauczenie się, jak to zrobić. Tak naprawdę większość ludzi nie opanowuje tej umiejętności i nie ma podstaw, aby podnosić większe ciężary na siłowni.

Jednak z czasem ruchy i ćwiczenia stają się naturalne. Dlatego łatwiej będzie zwiększać obciążenie, a tym samym intensywność treningu.

2. Trenuj często i stopniowo zwiększaj obciążenie

Częste treningi są jednym ze środków do osiągnięcia celu, jakim jest zwiększanie ciężaru na siłowni. Spróbuj ćwiczyć od trzech do pięciu razy w tygodniu, ponieważ większa liczba treningów przyniosłaby efekt przeciwny do zamierzonego, ponieważ byłbyś przetrenowany. Dzięki temu będziesz mógł uzyskać lepsze wyniki.

W tej fazie przygotowawczej możesz i powinieneś wykonywać ćwiczenia takie jak przysiady, wyciskanie na ławce lub martwy ciąg. Ćwiczenia powinny być wykonywane w liczbie od 3 do 6 serii, a także od 3 do 6 powtórzeń.

3. Zbuduj pamięć mięśniową

Trzecią i ostatnią wskazówką, którą mamy dla Ciebie dzisiaj, a która pomoże Ci podnieść większy ciężar na siłowni, jest budowanie pamięci mięśniowej. Ilość ciężaru, jaki możesz podnieść, zależy również od wydajności komunikacji mózgu z mięśniami.

Innymi słowy, im szybciej mózg może koordynować mięśnie, tym lepiej będziesz podnosił ciężary. Ta koordynacja obejmuje grupy mięśni bezpośrednio ukierunkowane, a także wspieranie poszczególnych grup mięśni.

martwy ciąg, silownia, zwiększanie obciążenia

Dlatego istnieje wyraźna korelacja między ilością mięśni, które możemy aktywować, a ilością masy, którą podnosimy. Oznacza to też, że technika jest “dość” ważna.

Pamiętaj więc, że nie ma znaczenia, ile powtórzeń wykonujesz, ani ile ważysz. Ważne jest, aby poczuć, że kilka ostatnich powtórzeń jest dość trudnych do wykonania, bez względu na to, jak dużo podnosisz.

Podsumowując, możemy stwierdzić, że wypracowanie odpowiedniej techniki jest niezbędne przed zwiększeniem podnoszonego ciężaru. Podobnie ważne jest, aby rozciągać się przed i po treningu, żeby uniknąć możliwych obrażeń.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.