Gra w badmintona: wszystko, co musisz wiedzieć
Jeśli szukasz sportu, który zapewni Ci dobrą zabawę, a jednocześnie jest wymagający pod względem fizycznym, to mamy dla Ciebie pewną propozycję. Przekonaj się, czy gra w badmintona jest dla Ciebie!
Badminton to jeden z najbardziej dynamicznych sportów rakietowych na świecie. Jest bardzo podobny do tenisa ziemnego, piłki siatkowej i tenisa stołowego w jednym. Czy wiesz, jak wygląda gra w badmintona? Czytaj dalej, aby się tego dowiedzieć.
Ten sport olimpijski narodził się w Indiach, w regionie znanym, jako Poona. Jednak popularność zyskał w Anglii, w Badminton House, w okolicy 1873 r. W 1893 r. istniał już Angielski Związek Badmintona.
Międzynarodowa Federacja Badmintona powstała w 1934 r., ale dyscyplina ta zaczęła pojawiać się w innych częściach świata dopiero w drugiej połowie dwudziestego wieku. Obecnie w federacji znajduje się 165 krajów.
Gra w badmintona: podstawy
W grze w badmintona, podobnie jak w przypadku gry w tenisa i siatkówkę, należy uderzyć lotkę w taki sposób, aby znalazła się na części boiska należącej do przeciwnika (po drugiej stronie siatki). Aby tego dokonać, gracze używają lekkich rakietek z długą rączką.
Możesz grać mecze jeden na jednego (zarówno kobiety, jak i mężczyźni), jak i w mieszanych parach. Oto najczęstsze rodzaje strzałów, które można oddać podczas gry w badmintona:
- Cleary: uderzenia cechujące się wysoką trajektorią lotu lotki. Gracz znajdujący się z tyłu swojej połowy kortu próbuje skierować lotkę w tylną część bocznej części kortu przeciwnika.
- Drive: to uderzenie z forehandu, podobnie ja w tenisie.
- Drop: ten rodzaj uderzenia sprawia, że lotka pikuje ostro w dół tuż za siatką.
- Smecz: to ofensywne zagranie. Gracze używają go, aby szybko zdobyć punkt.
- Net lift: to uderzenie o wysokiej trajektorii lotu, które zakłada, że lotka opadnie z tyłu kortu przeciwnika. Jednak jest rozgrywane z przedniej części kortu.
- Plain: to zagranie, które nie ma żadnych skutków.
- Tense: gracze wykonują uderzenie spomiędzy klatki piersiowej i kolan.
- Smecz z podskokiem: gracze podskakują, aby osiągnąć lepsze ustawienie do ostrzejszego smecza.
Zasady badmintona
Kort do gry w badmintona ma podobny kształt i rozmiar, co kort do gry w tenisa ziemnego. Jednak jest odrobinę mniejszy: jego długość wynosi 13,4 metry, a szerokość – 6,1 metrów. Na pół dzieli go siatka o wysokości 1,55 metra. Podobnie jak w przypadku tenisa ziemnego, tak i tutaj boki kortu są wykorzystywane jedynie podczas gry w debla (stąd nazwa brzegi deblowe).
Podczas gry jeden na jednego gracze wykorzystują środkową część kortu ograniczoną pojedynczymi liniami bocznymi.
Zwycięzcą jest ten, kto wygra większość z trzech setów. Gracz musi zdobić minimum 21 punktów w secie. Set kończy się zawsze, gdy któryś z graczy zdobędzie 21 punktów, jeśli tylko ma przewagę dwóch punktów nad przeciwnikiem. Set może ciągnąć się maksymalnie do 30 punktów.
W badmintonie każda z osób w dwuosobowej drużynie może uderzać lotkę. Oczywiście każdy z zawodników może uderzyć lotkę tylko raz. Przed kolejnym uderzeniem musi poczekać, aż lotka zostanie zwrócona przez przeciwną drużynę.
Podczas serwowania zarówno osoba serwująca, jak i odbierająca, musi pozostać w obrębie kortu serwisowego póki osoba serwująca nie uderzy lotki. Osoba serwująca musi uderzyć lotkę znajdując się za linią, która dzieli jej część kortu na połowę. Aby nie doszło do faulu, lotka musi znaleźć się poza tą samą linią po przeciwnej stronie kortu.
Oto niektóre z cech charakterystycznych dla serwowania: czubek rakiety musi być skierowany do dołu, lotka musi znajdować się poniżej talii osoby serwującej, a co więcej przeciwnik może przechwycić lub zablokować lotkę przy siatce.
Sprzęt, który przyda się podczas gry w badmintona
Oczywiście jest kilka przedmiotów, których potrzebujesz do gry w badmintona. Oto najważniejsze z nich:
Rakieta
Może być wykonana z drewna, metalu lub włókna węglowego. Ma trzy główne części: uchwyt, rękojeść i głowicę. Jest niesamowicie lekka. Profesjonalna rakieta do badmintona waży od 75 do 90 gramów, zaś taka do gry amatorskiej może być trochę cięższa.
Lotka
Nazywana również ptaszkiem lub ptaszką. W lotce najważniejsza jest szybkość, z jaką leci. Po zagraniu ofensywnym może osiągać prędkość wynoszącą nawet 200 km na godzinę.
Warto również zwrócić uwagę na fakt, że niektóre lotki są stworzone z prawdziwych lub sztucznych piór. Oprócz nich istnieją także lotki nylonowe (zazwyczaj używają ich początkujący). Każda lotka ma podstawę z korka o zaokrąglonym kształcie. Jest bardzo lekka, podobnie jak rakieta. Waży od 4,7 do 5,5 gramów.
Na zakończenie warto wspomnieć, że najważniejsze zawody w badmintona to mistrzostwa świata w badmintonie (odbywają się od 1977 r.), Olimpiada i All England Open Badminton Championships (coroczny turniej organizowany w Birmingham w Anglii).
Nie wahaj się i zagraj w badmintona. To świetna zabawa!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- El bádminton. Colexio Abrente. http://www.colexioabrente.com/descargas/ef/t3badminton1.pdf
- Bádminton. Xunta de Galicia. http://www.edu.xunta.gal/portal/
- Reglamento de bádminton. Xunta de Galicia. http://www.edu.xunta.gal/centros/iesbeade/?q=system/files/Regulamento_badminton.pdf
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.