Motywacja do ćwiczeń - jak i gdzie ją znaleźć?

Bez dobrej motywacji do treningu nigdy nie osiągniemy oczekiwanych rezultatów. Co więcej, regularne ćwiczenia będą kosztowały nas wiele wysiłku i nie będziemy czerpać z nich prawdziwej satysfakcji. Warto więc znaleźć naprawdę dobre źródło inspiracji do walki o lepszą sprawność i poprawę zdrowia.
Motywacja do ćwiczeń - jak i gdzie ją znaleźć?

Ostatnia aktualizacja: 10 czerwca, 2019

Dobra motywacja do ćwiczeń to jeden z głównych filarów każdego planu treningowego. Nie ma tu znaczenia, czy jesteś sportowcem, czy dopiero co postanowiłeś zacząć lepiej dbać o swoją sylwetkę. W praktyce okazuje się, że kiedy brakuje czynników mobilizujących do samorozwoju, wytyczone cele rzadko kiedy są realizowane.

Motywacja działa niczym silnik napędzający nas do działania i ciągłego rozwoju w tym, co robimy. Z psychologicznego punktu widzenia jest to kombinacja różnych stanów wewnętrznych, które kierują nasz organizm w stronę celu. Prościej mówiąc, oznacza to, że działa ona niczym bodziec, który popycha nas do kontynuowania działań, dopóki nie osiągniemy tego, co sobie zaplanowaliśmy.

Czytając dalej, dowiesz się więcej o tym, jak ważna jest codzienna motywacja do ćwiczeń, gdzie szukać źródeł inspiracji oraz co robić, by nie ulegała ona osłabieniu wraz z upływem czasu.

Motywacja do ćwiczeń – skąd się bierze?

Zazwyczaj motywacja do działania pojawia się samoistnie, bez konieczności jej głębszego poszukiwania. Jest ona związana z fazą początkowego zapału do wprowadzenia zmian w jakiejś dziedzinie życia. Co jednak zrobić, aby nie zakończyć swojego rozwoju na słomianym zapale, który już po krótkim czasie gdzieś się ulatnia, i nie porzucić wyznaczonego sobie celu?

Utrzymanie stabilnego czynnika mobilizującego ma kluczowe znaczenie, gdy chcemy coś osiągnąć w sporcie (i zresztą w każdej innej dziedzinie życia). Aby ułatwić sobie zadanie, warto rozłożyć ogólną motywację na “czynniki pierwsze”, czyli na małe, codzienne inspiracje, które z każdym dniem będą nas przybliżały do wymarzonych rezultatów.

Co to oznacza w praktyce? Podajmy zatem przykład.

  • Chcesz przebiec maraton – to twój główny cel. Do niego jednak bardzo daleka droga, ponieważ dopiero co na poważnie zacząłeś swoją przygodę z bieganiem.
  • Zatem “główną” motywacją będzie dla ciebie przebiegnięcie któregoś dnia nieco ponad 42 kilometrów.
  • Zanim jednak nadejdzie taka próba, musisz się do niej przygotować. Aby to osiągnąć, musisz znaleźć codzienny zapał do treningów. Jeśli on osłabnie, prawdopodobnie twoje oczekiwania końcowe również legną w gruzach.

Na szczęście istnieje wiele rozmaitych sposobów na dostarczanie naszemu umysłowi czynników mobilizujących do działania. Zastosuj kilka sprawdzonych sztuczek. Wybierz te, które najbardziej pasują do twojego charakteru lub te, które sprawią, że po prostu będziesz czuć się dobrze.

“Sztuczki”, które sprawią, że twoja motywacja do ćwiczeń nie osłabnie

Najważniejsze jest to, abyś uświadomił sobie, że codzienna motywacja do ćwiczeń jest naprawdę istotna, jeśli chcesz coś zmienić w swoim dotychczasowym życiu. Pomoże ci ona nieustannie się rozwijać i nie utracić wypracowanej kondycji.

Trenuj w rytm ulubionej muzyki

Liczne badania i eksperymenty dowiodły, że muzyka pomaga zwiększyć skuteczność treningów. Stąd też można traktować ją jako doskonałe źródło inspiracji do pracy nad swoim ciałem.

Należy jednak umiejętnie dobrać rytmy do rodzaju treningu. Na przykład podczas treningu kardio puść energiczną, dodającą mocy muzykę. Natomiast gdy ćwiczysz jogę czy rozciąganie, postaw raczej na spokojne, relaksujące kawałki. Generalnie chodzi o to, by muzyka pozytywnie nastrajała cię do ćwiczeń, inspirowała, a także kojąco wpływała na twoje samopoczucie.

Przygotuj kilka własnych list kawałków i trenuj w ich rytmie. Dzięki różnorodności nie znudzi cię melodia wciąż tych samych piosenek. Zaleca się również słuchanie muzyki na kilka minut przed rozpoczęciem treningu – dodaje to energii i “nastawia” ciało na zbliżającą się dawkę ruchu.

Motywacja do ćwiczeń a otoczenie

Nie ukrywajmy: rutyna może zabić nawet najsilniejszą z początku motywację. Codzienne zachęty do wysiłku powinny bazować na połączeniu kilku istotnych czynników, które pomogą utrzymać iskrę i kierować cię z stronę wyznaczonego celu.

Obok ulubionej muzyki warto również zadać o scenerię treningów. Bieganie wciąż tą samą trasą nie będzie wpływało na ciebie dopingująco. Ta sama ścieżka, te same górki, drzewa czy domy – mogą osłabić twoje samozaparcie i chęć pracy nad swoim ciałem.

Trening w grupie a motywacja do ćwiczeń

Szukaj więc nowych bodźców, odkrywając nowe miejsca do ćwiczeń. Znajdź inspirację w otaczającym cię świecie. Postaraj się o jak największą różnorodność treningów: zajęcia w siłowni przeplataj z bieganiem po lesie, jazdą na rowerze, grą w piłkę nożną, jogą, chodzeniem po górach itp.

Ćwicz też o różnych porach: biegaj o wschodzie bądź zachodzie słońca. Pamiętaj, że każde urozmaicenie wspaniale wpłynie na twoją motywację.

Samodyscyplina kluczem do sukcesu

Jednym z najlepszych sposobów na codzienną motywację jest pełne zaangażowanie w to, co robisz. Krótko mówiąc, jeśli chcesz ćwiczyć i cieszyć się tym, musisz robić to pasją. Sama samodyscyplina nie ułatwi ci osiągnięcie wyznaczonego celu.

Naucz się cieszyć nowymi wyzwaniami i czerpać radość z każdego, nawet najmniejszego postępu.

Nie ma znaczenia, czy trenujesz crossfit, pływanie, bieganie, jogę czy pilates – rób to z pasją i zaangażowaniem, a rezultaty będą naprawdę zaskakujące.

Co jeszcze bardziej może zmotywować cię do ćwiczeń?

  • Zaopatrz się w akcesoria i ubrania przeznaczone specjalnie do uprawianej przez ciebie dyscypliny.
  • Szukaj informacji na temat ulubionego sportu na portalach branżowych i forach.
  • Rozmawiaj z ludźmi, którzy trenują to samo, co ty. Być może ich sztuczki motywacyjne sprawdzą się również i w twoim przypadku.

Chodzi o to, by złapać bakcyla do trenowania. Jeśli odkryjesz w danej dziedzinie sportu prawdziwą pasję, nie będziesz musiał szukać źródeł motywacji. Będzie się ona odradzała samoistnie podczas każdego treningu.

Motywacja do ćwiczeń a pozytywne myślenie

Pamiętaj, że cały twój potencjał tkwi w twojej głowie. Pozytywne myślenie ma ogromne znaczenie w naszym codziennym życiu, nastawieniu do obowiązków i chęci ciągłego rozwoju. Im optymistyczniej podchodzimy do świata, tym więcej jesteśmy w stanie osiągnąć!

Dziewczyna ze słuchawkami w uszach

Nie od dziś wiadomo, że pozytywne myślenie przyciąga szczęście i stanowi wspaniałe źródło codziennej motywacji do działania. Osobom, którym optymizm przychodzi bardzo trudno, zaleca się otaczanie się ludźmi, którzy mają go w nadmiarze. Z czasem i one stają się coraz radośniejsze i stopniowo zmieniają swoje nastawienie do życia na pozytywniejsze.

Aby odnaleźć codzienną motywację poprzez pozytywne myślenie, wystarczy mieć świadomość tego, że posiadamy całkowitą kontrolę nad naszym samopoczuciem. Potrafisz więc zapanować nad tym, aby negatywne czynniki zewnętrze nie wpłynęły na twój umysł i nie zdemotywowały cię do działania.

Istnieją dwie bardzo skuteczne metody na codzienne umacnianie optymizmu:

  • Czytaj informacje, notatki, historie, zdania, które mają pozytywny wpływ na motywację. Z łatwością znajdziesz takie teksty w Internecie. Możesz również wydrukować sobie kilka z nich i powiesić na ścianie. Kiedy czegoś nie będzie ci się chciało zrobić, spójrz na nie, a od razu odzyskasz chęci do działania.
  • Spisuj na kartce powody, dla których chcesz trenować i wrzucaj je do słoiczka. W chwilach słabości, zajrzyj do nich, aby odzyskać inspirację i motywację do codziennych ćwiczeń.

Podsumowując

Szukanie codziennej motywacji do ćwiczeń i treningów jest niezwykle ważnym elementem każdej drogi do obranego celu. Jeśli podjąłeś decyzję o zmianie stylu życia, konsekwentnie do niej dąż. Końcowe efekty leżą tylko i wyłącznie w twoich rękach, a siła do ich osiągnięcia drzemie w twoim umyśle.

Przekonaj się na własnej skórze, że możesz osiągnąć wszytko, co tylko sobie wymarzysz. Kluczem do tego jest chęć rozwoju i nieustanne poszukiwanie codziennej motywacji. Wykorzystaj swój potencjał w 100%!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.