Pozytywne myślenie - 4 przydatne porady
W sporcie pozytywne myślenie pomaga Ci przedstawić najlepszą wersję siebie. Pozytywne nastawienie nie oznacza, że negujesz rzeczywistość lub myślisz, że wszystko zawsze będzie dobrze.
Oznacza akceptację rzeczywistości taką, jaka jest i umiejętność optymistycznego patrzenia w przyszłość. Nie przejmujesz się zbytnio błędami popełnionymi w przeszłości i nie martwisz się zbytnio tym, co dopiero nadejdzie.
Często wymagania danej sytuacji mogą być przytłaczające, co może doprowadzić do negatywnych myśli. Te myśli mogą powodować dyskomfort emocjonalny i zmniejszać wydajność człowieka. Sportowiec musi być w stanie interweniować, aby zatrzymać ten przepływ negatywnych myśli za pomocą bardziej optymistycznej perspektywy.
Nie zawsze możemy kontrolować sytuacje, w których się znajdujemy, ale możemy kontrolować swoje nastawienie podczas radzenia sobie z trudnościami. Pozytywne nastawienie to umiejętność, którą można trenować. Dlatego w tym artykule podamy kilka wskazówek, aby zachować dobrą formę.
1. Zacznij ćwiczyć wizualizację
Wizualizacja to technika psychologiczna polegająca na tworzeniu różnych sytuacji wizualnych i scen. Technika ta może pomóc nauczyć pokonywania przeszkód i zwiększania pewności siebie.
Sportowiec z pomocą psychologa, wyobraża sobie różne możliwe sytuacje tak realistycznie, jak to tylko możliwe. Takie sytuacje mogą być pozytywne lub negatywne. Dla każdej z tych sytuacji muszą ustalić plan działania, w jaki sposób rozwiązać ten problem w najlepszy możliwy sposób.
W przypadku negatywnych sytuacji, takich jak przegrana zawodów lub nieoczekiwana kontuzja, sportowiec może sporządzić listę pozytywnych myśli, które poprawią mu nastrój. Dzięki tego rodzaju przygotowaniom za pomocą symulacji, osoba może być przygotowana do konfrontacji z nieoczekiwanymi sytuacjami.
2. Wyraź wdzięczność za to, co masz: pozytywne myślenie
Jednym z najpewniejszych sposobów na zwiększenie optymizmu i pozytywnych myśli jest bycie wdzięcznym. Oznacza to bycie wdzięcznym nie tylko za rzeczy materialne, które posiadasz, ale także za ludzi wokół nas, którzy nas kochają.
Często możemy nie doceniać tego, co mamy, a czasami dopiero utrata tych rzeczy sprawia, że zdajemy sobie sprawę z jej ogromnej wartości. Prostym ćwiczeniem zwiększającym wdzięczność jest zapisanie na kartce dziesięciu rzeczy, za które jest się wdzięcznym.
Mogą to być rzeczy materialne, cechy, które lubisz w sobie lub ludzie wokół ciebie. Listę tę należy umieścić w widocznym miejscu, aby móc codziennie się nad nią zastanowić.
3. Trzymaj negatywne myśli pod kontrolą i na dystans
W wielu przypadkach blokada emocjonalna wynika z negatywnych myśli, a nie z rzeczywistej sytuacji. Z tego powodu musimy być w stanie przełamać to negatywne nastawienie i przyjąć pozytywne myślenie.
Jedną z najczęściej stosowanych technik psychologicznych do kontrolowania negatywnych myśli jest tak zwane zatrzymanie myśli. Celem tej techniki jest przerwanie ruminacji i powstrzymanie negatywności. Chociaż opanowanie tej techniki wymaga dużo praktyki, po jej osiągnięciu może przynieść znaczny wzrost jakości życia.
4. Poświęć trochę czasu, aby wziąć oddech i oczyścić umysł: pozytywne myślenie
Ciężar codziennej rutyny może utrudniać codzienne poświęcenie kilku chwil na relaks i cieszenie się spokojem. Poświęcanie czasu sobie i nauczenie się odłączania od rzeczywistości jest ważne dla zdrowia fizycznego i psychicznego.
Kiedy ktoś czuje się przytłoczony, jego oddech staje się krótszy i bardziej płytki. Z tego powodu, jeśli jesteś w stanie zmienić rytm oddechu, spowolnić go i zatrzymać, możesz poprawić swoje samopoczucie emocjonalne.
Inne dyscypliny, takie jak joga i medytacja, również mogą pomóc Ci poczuć się lepiej. Ćwiczenia te działają nie tylko na ciało fizyczne, ale także na stan psychiczny i pomagają nauczyć się kontrolować oddech oraz skupiać uwagę.
Istota pozytywnego myślenia w sporcie
Jak już wspomniano, w życiu są sytuacje, których nie da się kontrolować ani uniknąć. Jednak nastawienie, którego używamy w takich sytuacjach, zależy od nas i na nim powinniśmy skoncentrować nasze wysiłki.
Pozytywne myślenie wiąże się z rezyliencją (wytrzymałością), która jest naszą zdolnością do pokonywania przeszkód i rozwoju w obliczu przeciwności. Z tego powodu praca nad tym nastawieniem może pomóc nam osiągnąć większą stabilność i dobre samopoczucie psychiczne.
Pomimo wymienionych przez nas wskazówek, zmiana naszych myśli nie jest łatwym zadaniem. Pomoc psychologa sportowego i wewnętrzna motywacja to niezbędne elementy potrzebne do pracy nad pozytywnym myśleniem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Vassilios Papacharisis, Marios Goudas, Steven J. Danish & Yannis Theodorakis (2005) The Effectiveness of Teaching a Life Skills Program in a Sport Context, Journal of Applied Sport Psychology, 17:3, 247-254, DOI: 10.1080/10413200591010139
- Kate Hays, Owen Thomas, Ian Maynard & Mark Bawden (2009) The role of confidence in world-class sport performance, Journal of Sports Sciences, 27:11, 1185-1199, DOI: 10.1080/02640410903089798
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.