Kontuzjowany sportowiec - jak przyspieszyć zdrowienie?

Kontuzjowany sportowiec - jak przyspieszyć proces zdrowienia?
Kontuzjowany sportowiec - jak przyspieszyć zdrowienie?

Ostatnia aktualizacja: 11 lipca, 2020

Kontuzjowany sportowiec – jak mu pomóc i przyspieszyć proces rekonwalescencji? Powinno być jasne, że ważny jest nie tylko fizyczny aspekt leczenia. To właśnie aspekt psychologiczny pomoże zbudować wytrwałość potrzebną do osiągnięcia celów.

Ważne jest, aby kontuzjowany sportowiec wiedział, co oznacza kontuzja w przyszłości. Muszą także wiedzieć, jakie są jej przyczyny, aby zaplanować strategię szybkiego powrotu do zdrowia. W poniższym artykule wyjaśnimy, jak ten proces można uprościć.

Urazy sportowe to zmiany w kościach, ścięgnach lub mięśniach, które miały miejsce podczas ćwiczeń fizycznych. Na przykład niektóre z najczęstszych to kolano skoczka, łokieć tenisisty, ramię miotacza itp.

Kontuzje te mogą zdarzyć się przez przypadek lub z powodu nadmiernego obciążenia. Według Miejskiego Instytutu Sportu urazy mogą również wystąpić z powodu zmian biologicznych u sportowca. Obejmuje to skrzywienie kręgosłupa, infekcje, brak wapnia w kościach i inne czynniki.

Sportowcy mogą również popełniać błędy w treningu i podczas zawodów, które prowadzą do kontuzji. Niektóre z tych problemów to nadmierna aktywność, brak rozciągania i rozgrzewek, źle dobrane buty, zaniedbania nawierzchnia boiska i wiele innych rzeczy.

Kontuzjowany sportowiec – jak go leczyć?

Leczenie kontuzji sportowej zależy od powagi i rodzaju kontuzji. Najczęstsze terapie obejmują leki przeciwzapalne, unieruchomienie dotkniętego obszaru, operację, rehabilitację i odpoczynek.

Podobnie ważne jest, aby kontuzjowany sportowiec mógł uzyskać wsparcie psychologiczne. Pomoże mu to utrzymać równowagę emocjonalną i przyspieszy powrót do zdrowia.

Psychologia kontuzjowanego sportowca

Kiedy kontuzjowany sportowiec doznaje jakiegokolwiek urazu, zaczyna mieć myśli w rodzaju: „Dlaczego mi się to przydarzyło?”, „Co zrobiłem źle?”, „A jeśli nie wyzdrowieję?” , „Czy kiedykolwiek będę mógł ponownie zagrać?”. To powoduje u niego dużo stresu i niepokoju.

Zwiększony poziom stresu może spowodować pogorszenie urazu lub nawrót. Celem jest więc zmniejszenie presji u zawodnika i przepracowanie z nim negatywnych myśli dotyczących jego sytuacji, aby mógł pozostać zmotywowany, a jego rekonwalescencja przebiegała bez zakłóceń.

lekarka sprawdz czy gracz ma wstrząs mózgu - kontuzjowany sportowiec

Ważne jest, aby wziąć pod uwagę, że poza bólem, jaki może odczuwać kontuzjowany sportowiec, konieczne jest również kontrolowanie jego oceny poznawczej, reakcji emocjonalnej i reakcji behawioralnej. Pomoże mu to poprawić swoją uwagę, skupienie i kontrolę motoryczną.

Po urazie lekarze medycyny i fizykoterapii muszą szybko zdiagnozować rodzaj i poziom urazu. Celem jest ustalenie optymalnego planu leczenia dla pacjenta i poszukiwanie niezbędnych rozwiązań.

Interwencja psychologiczna w celu rehabilitacji

Oprócz pracy fizjoterapeutycznej, interwencja psychologiczna ma również dobre wyniki podczas wypisu. Według badań Uniwersytetu Katolickiego w San Antonio pomaga zapobiegać przyszłym urazom i przyspiesza oraz wspomaga rehabilitację.

Z psychologicznego punktu widzenia najczęściej stosowane techniki to:

  • Wizualizacja (technika bólu)
  • Relaks
  • Umiejętności radzenia sobie z problemem
  • Zmniejszenie stresu lub lęku
  • Pomoc socjalna

Aby zastosować się do powyższych wytycznych, ważne jest, aby kontuzjowany sportowiec miał wsparcie dyrektora technicznego, fizjoterapeuty i ich współpracowników, aby towarzyszyli mu podczas procesu powrotu do zdrowia. To trudny etap dla wielu sportowców; dlatego powinni móc liczyć na wszelkiego rodzaju narzędzia pomocne w przejściu go.

Kontuzjowany sportowiec – etapy rehabilitacji

W ramach procesu rehabilitacji ważne jest, aby znać stopień urazu, aby go zidentyfikować i być w stanie pomóc sportowcowi, aby mógł robić postępy.

Według Maldonado Gonzáleza (2006), najpierw pojawia się część biologiczna, w której specjaliści powinni dobrać niezbędne ćwiczenia i leki potrzebne w leczeniu urazu i przyspieszające powrót do zdrowia. Muszą także spróbować sprawić, by sportowiec ponownie dostosował się do tempa pracy.

Kontuzja kolana podczas jazdy na nartach

Kolejnym etapem jest rehabilitacja i prewencja, wykorzystujące techniki, o których mówiliśmy wcześniej. Ważne jest, aby śledzić ten proces, tak by sportowiec przechodził przez niego zmotywowany do pracy i nie martwił się o to, jak kontuzja wpłynie na jego karierę oraz powrót do rutyny treningowej.

Wniosek

Wreszcie ważne jest, aby ekspert odpowiedzialny za kontuzjowanego sportowca opracował transdyscyplinarny plan interwencji. Oznacza to, że nie należy wiktymizować pacjenta, czyli obwiniać go za zaistniałą sytuację, a także mieć plan, który pomoże sportowcowi wyjść zwycięsko z tego trudnego momentu.

Koordynacja części biologicznej i psychologicznej jest ważna, aby sportowiec kontynuował leczenie. Z drugiej strony tworzenie celów i zadań w pomocnych do oceny procesu jest bardzo pozytywne, podobnie jak koncentrowanie się na zaufaniu sportowca i jego wiary we własne siły.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.