Logo image
Logo image

Sporty ekstremalne - kwestie prawne i przepisy

4 min.
Sporty ekstremalne - kwestie prawne i przepisy
Sporty ekstremalne - kwestie prawne i przepisy
Ostatnia aktualizacja: 13 lutego, 2020

Sporty ekstremalne są często uprawiane przez osoby kochające niebezpieczeństwo i przypływ adrenaliny. Ale czy istnieją przepisy regulujące sporty ekstremalne? Przepisy dotyczące tych sportów różnią się w zależności od kraju. Dowiedz się więcej!

Sporty ekstremalne są często uprawiane przez osoby kochające niebezpieczeństwo i przypływ adrenaliny. Ale czy istnieją przepisy regulujące sporty ekstremalne? W rzeczywistości bardzo trudno jest znaleźć pełne ustawodawstwo. W grę wchodzą prawa, przepisy, firmy, kraje, stowarzyszenia i wiele trudnych do zrozumienia czynników.

Właściwie możemy powiedzieć, że większość z tych alternatywnych praktyk nie jest uważana przez wielu za „sport”. Złożoność tego tematu wzrasta dodatkowo, kiedy zaczynamy rozpatrywać każdą tego rodzaju aktywność w sposób indywidualny.

Na przykład deskorolka została dopiero uznana przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski w 2016 r. Oczywiście dla osób praktykujących każdą dyscyplinę ważnym obowiązkiem jest posiadanie odpowiednich regulacji, ponieważ tylko dzięki temu trenowana przez nich aktywność może zostać oficjalnie uznana za sport.

Co jest uważane za sport?

Pojęcie „sportu” jest pierwszą z wielu przeszkód na drodze do właściwej regulacji sportów ekstremalnych. Wiele międzynarodowych organizacji i stowarzyszeń definiuje „sport” jako regulowaną aktywność fizyczną. Europejska Karta Sportu podkreśla, że ​​sport to działania, które prowadzą do poprawy kondycji fizycznej i psychicznej sportowca.

Oczywiście wszystkie zajęcia sportowe przechodzą zwykle bardzo ciężki proces, aby zostać zinstytucjonalizowanymi i uregulowanymi dyscyplinami. Ludzie, którzy uprawiają sporty ekstremalne, robią to w naprawdę różnych miejscach i używają bardzo różnorodnych urządzeń.

Dlatego tradycyjne koncepcje są zwykle nieefektywne i niekompletne, aby regulować praktykę ekstremalnych sportowców.

Ekstremalna aktywność fizyczna jest uważana za sport wśród jej zwolenników, głównie ze względu na jej popularność. Jednak bardzo często ekstremalne ćwiczenia fizyczne są sprzeczne z pojęciami, standardami i przepisami tradycyjnych dyscyplin. Właśnie dlatego potrzebują teraz specjalnych i unikatowych przepisów.

Sporty ekstremalne na drodze do regulacji

Wiele sportów rodzi się spontanicznie bez żadnych regulacji. Zawsze pojawia się wiele problemów przy regulowaniu wcześniej uprawianego sportu. Mogą występować różnice między praktykami w zależności od miejsc, w których się ćwiczy. Jednak potrzeba zinstytucjonalizowania sportu zachęca jego praktyków do tworzenia stowarzyszeń krajowych.

Some figure

Możemy zobaczyć ten proces, gdy obserwujemy dyscypliny, takie jak base jumping. W Hiszpanii istnieje Hiszpańskie Stowarzyszenie Base Jump, które skupia osoby praktykujące ten “sport”. Jednocześnie te krajowe stowarzyszenia są organizatorami i gospodarzami międzynarodowych imprez i zawodów.

Jeśli chodzi o sporty ekstremalne, w większości przypadków prywatne firmy są gospodarzami wydarzeń. Firmy te są odpowiedzialne za prowadzenie klientów w każdej dyscyplinie. Zdarza się to na przykład podczas skoków spadochronowych.

Regulowanie skoków spadochronowych jest najważniejszym wyzwaniem, ponieważ dosłownie setki prywatnych firm oferują tę usługę w każdym kraju.

Firmy sportów ekstremalnych

Przepisy krajowe zwykle ustanawiają określone protokoły dotyczące bezpieczeństwa ludzi i konsumentów. W przypadku sportów ekstremalnych wymagania bezpieczeństwa zwykle wiążą się z nadzwyczajnymi wydatkami.

Opłacenie specjalnego ubezpieczenia medycznego po przeszkoleniu personelu i wdrożeniu środków bezpieczeństwa wiąże się z poważnymi inwestycjami.

Materiały i sprzęt odgrywają kluczową rolę w wielu sportach ekstremalnych. Ogólnie rzecz biorąc, minimalna regulacja tych sportów ustanawia pewne zasady dotyczące sprzętu i akcesoriów. W przypadku firm, te są zobowiązane używać zatwierdzonych narzędzi, które koniecznie muszą być w dobrym stanie.

Ustanowienie odpowiedzialności a sporty ekstremalne

Kolejny fundamentalny aspekt dotyczy ustalenia odpowiedzialności prawnej w razie wypadku. Zasadniczo firmy oferujące usługi sportów ekstremalnych przygotowują umowy, w których pociągają klienta do odpowiedzialności.

Jednak odpowiedzialność nie zawsze spoczywa na kliencie, nawet po podpisaniu umowy. Każda śmierć lub wypadek z powodu tych dyscyplin pociąga za sobą dochodzenie karne.

Innym aspektem do rozważenia jest to, że każdy kraj ma inne ustawodawstwo. Dlatego stowarzyszenia i firmy promujące i pracujące ze sportami wysokiego ryzyka nie działają w dokładnie taki sam sposób na całym świecie.

Jeśli jednostka rządowa zabrania skakania w określonym obszarze, sportowcy i firmy powinni być tego świadomi i unikać ćwiczeń na tym terenie. Są to przepisy mające na celu ochronę środowiska, ale także zawodników.

Wybrane sporty ekstremalne w Hiszpanii i ich status

Obecnie sporty ekstremalne w Hiszpanii podlegają pewnym zmianom, jeśli chodzi o przepisy i ustawodawstwo. Oto obecna sytuacja niektórych z tych dyscyplin w Hiszpanii:

  • Base jump: w Hiszpanii istnieje stowarzyszenie skupiające base jumperów. Ponadto stowarzyszenie pracuje nad zebraniem sportowców z całego świata, z tytułami z mistrzostw międzynarodowych. Jednak base jump musi być zgodny z przepisami bezpieczeństwa. Ponadto państwo reguluje miejsca, w których skakanie jest dozwolone.
Some figure
  • Sporty zimowe: w Hiszpanii istnieją specjalne stacje do jazdy na nartach i snowboardzie. Mają one regulacje operacyjne.
  • Wędrówki górskie: istnieje Hiszpański Komitet Sportów Górskich i Wspinaczki. Komitet ten reguluje trekking i wędrówki.

Jak widać, przy regulowaniu sportów ekstremalnych należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Niewątpliwie specjaliści i rządy mają przed sobą długą drogę, aby właściwie uporządkować te niebezpieczne dyscypliny. Jednak w ciągu najbliższych kilku lat prawdopodobnie zacznie nas obowiązywać znacznie bardziej jednorodne prawo.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Daniel Arias, Onintza Beldarrain, Erik Frutos, Jon Cerdeira. Deportes de riesgo. Extraído de: http://nagusia.berritzeguneak.net/hizkuntzak/descargas/3htb/3274Urnieta_DEPORTES_DE_RIESGO_gaztelerako_txostena_.pdf
  • José Manuel Aspas. Deportes de aventura, ¿deporte o turismo? Extraído de: https://core.ac.uk/download/pdf/61908303.pdf

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.