Logo image
Logo image

Sport w ciąży - cztery najlepsze propozycje

4 min.
Najlepsze sporty dla ciężarnych
Sport w ciąży - cztery najlepsze propozycje
Ostatnia aktualizacja: 12 lutego, 2020

Sport w ciąży? Jak najbardziej! To idealne połączenie. Jednak nie wszystkie sporty są zalecane podczas tych wyjątkowych miesięcy w życiu kobiety. Czy wiesz, które sporty są najlepsze dla kobiet w ciąży? Dowiedz się i spróbuj!

Czy kobiety w ciąży mogą ćwiczyć? Wiele kobiet uważa, że ​​podczas ciąży powinny być tak spokojne i unikać aktywności fizycznej, jak to możliwe. Dlatego unikają gwałtownych ruchów i są mniej aktywne niż wcześniej.

Jednak nie ma prawdziwego powodu, dla którego kobieta w ciąży nie powinna ćwiczyć. Aby wyjaśnić wszelkie wątpliwości, w tym artykule wyjaśnimy, jakie sporty najlepiej ćwiczyć, jeśli jesteś w ciąży.

Jeśli ciąża rozwija się w normalny sposób, dużym błędem jest zatrzymanie aktywności fizycznej, ponieważ spowoduje to znaczny przyrost masy ciała. Oczywiście nie oznacza to, że kobieta w ciąży może uprawiać każdy rodzaj sportu, ponieważ niektóre z nich mogą być naprawdę niebezpieczne.

Jeśli jesteś w ciąży, zapytaj lekarza, czy możesz zacząć ćwiczyć. Następnie musisz tylko wybrać sport, który najbardziej Ci się podoba i iść na pierwszy trening.

Pamiętaj, że ćwiczenia są najlepszym sposobem na kontrolę wagi i utrzymanie poziomu energii. Ciąża nie powinna oznaczać, że musisz pozostać w łóżku przez dziewięć miesięcy. No, chyba że lekarz powie inaczej. Dowiedz się, jaki sport w ciąży warto uprawiać!

Kobiety w ciąży powinny przestrzegać zaleceń lekarskich

Nie możemy tego wystarczająco podkreślić: jeśli jesteś w ciąży, zawsze skonsultuj się z lekarzem przed uprawianiem jakiegokolwiek sportu. Niektóre kobiety cierpią na problemy zdrowotne, które mogą być niebezpieczne, jeśli zdecydują się na pewne rodzaje treningów.

Some figure

W tym artykule porozmawiamy o sportach, które mogą bezpiecznie uprawiać kobiety w ciąży, jeśli nie cierpią na inne schorzenia. Dla tych kobiet trening może być bardzo korzystny.

Jeśli uważasz, że cierpisz na dolegliwości serca lub inne rodzaje chorób, nie wahaj się skontaktować z lekarzem. Będą wiedzieć, co jest dla Ciebie najlepsze. Pamiętaj, że zdrowie Twojego dziecka zależy od Ciebie.

Sport w ciąży – cztery bezpieczne propozycje idealne dla przyszłych mam

1. Turystyka piesza

Ze wszystkich sportów korzystnych dla kobiet w ciąży, turystyka jest zdecydowanie wysoko na liście. Chodzenie po górach jest idealne, ponieważ pozwala ćwiczyć we własnym tempie i cieszyć się scenerią oraz świeżym powietrzem. Należy jednak pamiętać, że wybrane trasy muszą mieć średni lub krótki dystans.

Ponadto należy upewnić się, że na trasie omija się wszelkiego rodzaju niebezpieczeństwa, które mogą powodować upadki lub poślizgnięcia. Aby to zrobić, poszukaj tras, które biegną wzdłuż ścieżek lub bezpiecznych dróg.

Po górskiej wędrówce zauważysz, że czujesz się znacznie lepiej. Twoje kolana i biodra będą się czuć odciążone, a Ty sama z pewnością zauważysz, że jesteś znacznie bardziej zrelaksowana.

2. Pływanie to najlepszy sport w ciąży

Jeśli regularnie chodzisz na basen, prawdopodobnie spotkasz tam kobiety w ciąży więcej niż raz. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę, że pływanie to świetny sport do ćwiczenia, jeśli jesteś w ciąży.

Some figure

Chociaż pływanie jest świetne dla wszystkich i może być ćwiczone przez prawie każdą osobę, jest szczególnie wskazane dla kobiet w ciąży w drugim i trzecim trymestrze. Lekarze zalecają je, ponieważ w tej fazie kobiety czują się cięższe. W wodzie czujemy się lżejsi, a kobietom w ciąży łatwiej jest się poruszać i ćwiczyć.

Podczas pływania nogi i kostki mogą odpoczywać, co jest bardzo potrzebne, gdy dziecko zaczyna przybierać na wadze. Po treningu poczujesz się bardzo zrelaksowana i lekka, czego desperacko pragną kobiety w ciąży.

3. Joga, świetny wybór dla kobiet w ciąży

Joga prenatalna to odmiana tradycyjnej jogi, zaprojektowana specjalnie dla kobiet w ciąży. Składa się z różnych asan, które wykluczają ruchy mogące być dla ciebie niebezpieczne, jednocześnie kładzie nacisk na te, które są korzystne dla zdrowia. Wiele kobiet twierdzi, że praktyka jogi prenatalnej poprawia ich elastyczność, zmniejsza ból pleców i nudności.

Ponadto praktyka jogi prenatalnej oznacza, że ​​otoczysz się grupą ludzi i będziesz mógł wchodzić w interakcje z innymi kobietami w ciąży. To dobra okazja, aby nawiązać nowe przyjaźnie z osobami, które całkowicie rozumieją, przez co przechodzisz.

Prawda jest taka, że ​​joga prenatalna jest idealnym połączeniem dobrego towarzystwa i przynosi korzyści dziecku i matce. Prawdopodobnie w pobliżu Twojego domu znajduje się siłownia oferująca jogę. Wypróbuj ją!

4. Rower stacjonarny

Zasadniczo jedynymi sportami, których należy unikać w czasie ciąży, są te, które obciążają obszar miednicy. Bieganie lub skakanie to dwa przykłady treningów, z których będziesz musiała zrezygnować. Zamiast nich wybierz stacjonarny rower, który pozwala ćwiczyć nogi, utrzymując nieruchomo obszar miednicy.

Rowery stacjonarne są znacznie bezpieczniejszą opcją niż tradycyjne rowery, zwłaszcza dla kobiet w ciąży. Główną zaletą stacjonarnego roweru jest to, że eliminuje ryzyko upadków podczas wykonywania tej samej ilości ćwiczeń. Niestety oznacza to również, że nie można jeździć na rowerze na świeżym powietrzu. Ale to w porządku; zawsze możesz później iść na spacer.

Krótko mówiąc, są to cztery świetne sporty, które kobiety w ciąży mogą bezpiecznie praktykować. Pamiętaj, że powinnaś zapytać lekarza przed podjęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Pamiętaj również, że zdrowie Twojego dziecka zależy od Ciebie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Alonso Morante, E., Yanci Irigoyen, J., & Iturricastillo Urteaga, A. (2021). Programas de ejercicio físico para mujeres embarazadas: guía de prescripción básica basada en la evidencia científica: Ejercicio físico para mujeres embarazadas. Revista Iberoamericana De Ciencias De La Actividad Física Y El Deporte10(3), 116-138. https://doi.org/10.24310/riccafd.2021.v10i3.12959
  • Barakat Carballo, R., López Mas, C., & Montejo Rodríguez, R. (2010). Influencia del ejercicio físico en el tercer trimestre del embarazo sobre el comportamiento cardiocirculatorio de la unidad materno-fetal. Revista andaluza de medicina del deporte3(2), 47–51. Retrieved from https://www.elsevier.es/es-revista-revista-andaluza-medicina-del-deporte-284-articulo-influencia-del-ejercicio-fisico-el-X1888754610509181
  • Marín Campaña, Ana. (2008). Beneficios de la práctica del yoga durante el embarazo. Enfermería Comunitaria, 4(2). Disponible en http://www.index-f.com/comunitaria/v4n2/ec6845.php
  • Mata, F., Chulvi, I., Roig, J., Heredia, J., Isidro, F., Benítez Sillero, J., & Guillén del Castillo, M. (2010). Prescripción del ejercicio físico durante el embarazo. Revista Andaluza de Medicina del Deporte , 3 (2), 68-79. https://www.redalyc.org/articulo.oa?id=323327662005
  • Miranda, M.D.; Navío, C. (2013). Benefits of exercise for pregnant women. Journal of Sport and Health Research. 5(2):229-232.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.