Piłki tenisowe: tajniki ewolucyjne i produkcyjne
Tenis, podobnie jak większość sportów, zmienił się na przestrzeni lat. Jeden z elementów, które zmieniły się same w sobie, to piłka tenisowa. Dzięki ogromnym postępom technicznych materiały, z których wykonywane są piłki tenisowe, również uległy zmianom.
W dzisiejszym artykule przyjrzymy się piłkom tenisowym, ich ewolucji oraz sposobowi produkcji. Piłki tenisowe zmieniły się w znaczący sposób od czasów, w których ten sport dopiero się pojawiał.
W jaki sposób zmieniały się piłki tenisowe?
Tenis jako sport pojawił się po raz pierwszy w 1870 r. W tamtych czasach piłki tenisowe były wykonywane ze skóry i wypełniane szmatami lub końskim włosiem. Gumowe piłki, które są podobne do dzisiejszych, produkowano w Indiach. Szybko zdobyły popularność.
Piłki tenisowe były oryginalnie białe lub czarne, jednak w latach 70. ubiegłego wieku Międzynarodowa Federacja Tenisowa (ITF) wprowadziła żółte piłki. Zdecydowano się na taką zmianę, ponieważ żółć była łatwiejsza do zauważenia w telewizji.
Piłki tenisowe stosowane w dzisiejszych meczach, są wykonywane w taki sposób, aby spełniały określone wymogi ustalane przez Międzynarodową Federację Tenisową. Oznacza to, że muszą mieć standardowy rozmiar, skład i kolor.
Rozmiar piłki tenisowej musi wynosić od 6,54 do 6,85 centymetrów, a jej musi mieścić się w przedziale waga od 56,0 do 59,4 gramów. Jedyny dozwolony kolor to żółć z białymi paskami, ponieważ umożliwia uzyskać lepszą wizualizację piłki.
Jeśli chodzi o dozwolone materiały, to piłka musi składać się z dwóch gumowych kopuł, które są ze sobą złączone. Następnie wprowadza się do środka sprzężone powietrze, aby upewnić się, że piłka będzie odbijała się we właściwy sposób.
Kiedy do piłki tenisowej zostanie już wstrzyknięte powietrze, jest ona powlekana z wierzchu klejem, a następnie nakłada się na nią warstwę żółtego filcu.
Proces produkcji
Producenci podgrzewają piłki tenisowe, aby klej lepiej zlepił ze sobą obie połówki. Oto jak krok po kroku wygląda podstawowy proces produkcji tych elementów:
- Mieszanie gumy.
- Kiedy jest gotowa, mieszanka jest formowana w kształt piłki. Każda piłka tenisowa ma taką samą wagę i jest wykonywana z taką samoprecyzją.
- Następnie przecina się ją na pół i wydrąża.
- Obie połówki wygładza się i złącza ze sobą, zamykając w środku sprzężone powietrze pod właściwym ciśnieniem.
- Podczas tego procesu wykorzystuje się określone kontrole, aby sprawdzić ciśnienie atmosferyczne panujące wewnątrz piłki, które wynosi dwie atmosfery.
- Idealna mieszanka tkaniny pokrywającej piłkę to połączenie nylonu i wcześniej rozciągniętego filcu.
- Na samym końcu, kiedy piłka tenisowa ma już wszystkie właściwe cechy, na jej powierzchni jest drukowane logo.
Po zakończeniu tego ostatniego kroku piłki tenisowe są umieszczane w hermetycznie zamkniętym plastikowym cylindrze. Ciśnienie panujące w tym cylindrze również wynosi dwie atmosfery.
Piłka tenisowa jest w stanie wytrzymać jeden profesjonalny turniej lub dziewięć meczy. Dzieje się tak, ponieważ w jej strukturze zachodzą nieodwracalne deformacje.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.