Logo image
Logo image

Brak snu: jak odbija się na Twoim organizmie

4 min.
Niewystarczająca ilość snu jest typowa dla naszego społeczeństwa. Stres, technologia i siedzący styl życia – wszystko to wywiera wpływ na nasz zegar biologiczny. Dowiedz się, w jaki sposób brak snu odbija się na Twoim organizmie.
Brak snu: jak odbija się na Twoim organizmie
Ostatnia aktualizacja: 29 marca, 2019

W ostatnich latach nasze nawyki drastycznie się zmieniły. Doprowadziło do tego wiele czynników. Bez wątpienia zanika tendencja do zapewniania sobie odpowiedniej ilości odpoczynku. Rzeczy, które stale rozpraszają naszą uwagę oraz pęd życia przekładają się na brak snu. To z kolei pogarsza nasz stan zdrowia. Zobacz, jaką cenę płacisz za zbyt krótki odpoczynek.

Telefony komórkowe, komputery, telewizory i brak możliwości odcięcia się od szybkiego stylu życia uniemożliwiają odpowiedni odpoczynek. Najnowsze badania przeprowadzone przez World Sleep Society wskazują, że 45 procent ludzi cierpi z powodu zaburzeń snu.

Te dane wskazują, że zbliżamy się do epidemii na skalę światową. Każdego dnia coraz mniej osób zdaje sobie sprawę z faktu, że sen jest tak samo istotny jak jedzenie – jeśli nie bardziej. Z kolei osoby, które są tego świadome, często i tak nie stosują się do zaleceń.

Jak brak snu odbija się na Twoim organizmie? Dowiesz się tego w dalszej części artykułu.

Brak snu i jego wpływ na organizm

Brak snu wywiera negatywny wpływ na organizm, co może prowadzić do powstania poważnych zaburzeń. Najczęstsze z nich to:

Some figure
  • Degeneracja mózgu: Podczas snu dochodzi do regeneracji komórek mózgu, co pozwala odnowić zasoby energii i zapobiega wystąpieniu wielu chorób. Brak snu sprawia, że nie możesz skutecznie wytwarzać energii, co może prowadzić do pojawienia się demencji.
  • Nieuzasadniony spadek wagi: Osoby, które śpią mniej niż pięć godzin z rzędu na dobę, mogą odnotować spadek wagi. Średnio 3,6% BMI znika w związku z niepoprawnymi procesami metabolicznymi, które są zaburzone z powodu niewystarczającej ilości snu.
  • Zaburzenia odżywiania: Zazwyczaj osoby, które nie odpoczywają tyle, ile powinny, mają złe nawyki żywieniowe. Kiedy śpisz, Twój organizm wytwarza leptynę, hormon, który sprawia, że czujesz się najedzona i reguluje ilość tłuszczu w ciele. Jeśli produkcja leptyny zmniejszy się, będziesz jadła w dziwnych godzinach, a w Twoim ciele będzie odkładał się tłuszcz. Co więcej, taka sytuacja prowadzi do rozwoju cukrzycy i otyłości.
  • Pogorszenie odruchów: Brak snu znacznie pogarsza pracę umysłową i koordynację ruchową. Jak twierdzi US National Highway Traffic Safety Administration (NHTSA), w skutek braku snu dochodzi rocznie do 40.000 wypadków drogowych.
  • Gorsze wyniki: Zmniejszona przytomność umysłu i niższy poziom energii, które wynikają z braku snu, przekładają się na znaczne zmniejszenie umiejętności. Osoby, które odpoczywają zbyt krótko, nie mają dobrych wyników w szkole i w pracy.

Przeczytaj także: Brak efektów mimo siłowni? Oto 5 powodów!

Dlaczego śpimy coraz mniej?

Za tym schorzeniem na miarę XXI wieku stoi wiele przyczyn. Pierwsza wiąże się ze złymi nawykami związanymi ze snem. Zaliczamy do nich używanie telefonu komórkowego lub komputera przez snem i oglądanie telewizji przed położeniem się do łóżka.

Some figure

Dzieje się tak również z powodu zmniejszenia się liczby komórek zwojowych w siatkówce. To właśnie one przekazują do mózgu informacje o tym, czy jest dzień czy noc. Ponieważ są bardzo wrażliwe na światło złożone z fal krótkich (na przykład płynące z ekranów telefonów komórkowych lub laptopów), Twój organizm może zacząć mieć problem z rozpoznaniem pory dnia.

Ważną rolę odgrywa również brak aktywności fizycznej. Ponieważ większość osób nie przeznacza dziennie trzydziestu minut na ćwiczenia (czas określony przez Światową Organizację Zdrowia), ich ciało nie męczy się i nie odczuwa konieczności zaznania odpoczynku.

Na samym końcu należy wspomnieć o diecie – kolejnym znaczącym czynniku. Dostarczanie organizmowi kofeiny, alkoholu lub tytoniu może zmienić Twój rytm dobowy. Dlatego polecamy ograniczyć ich spożycie lub, jeśli to możliwe, całkowicie z nich zrezygnować.

Przeczytaj także: Złe nawyki, które szkodzą organizmowi

Podpowiedzi – jak osiągnąć lepszy sen?

Jeśli przyzwyczaiłaś się już do braku snu, poniższe podpowiedzi mogą pomóc Ci zerwać ze złym nawykiem:

  • Nie odkładaj odpoczynku na później: Nie pracuj po godzinach, jeśli możesz zrobić coś jutro. Kiedy ciało prosi o przerwę, musisz go posłuchać i odpocząć, by zacząć kolejny dzień z większą energią.
  • Straconych godzin nie można odespać: Spanie dłużej w weekendy by nadrobić nieprzespane godziny w tygodniu to mit. Twój rytm snu musi być podobny każdego dnia.
  • Nie jedz zbyt dużo na noc: Twoje ciało nie będzie w stanie przerobić jedzenia na energię, a zamiast tego odłoży je w formie tłuszczu. Poza tym Twoje czynności życiowe zwalniają na czas snu. Tym samym trawienie przestaje skutecznie działać, co może prowadzić do rozwoju chorób układu pokarmowego.
  • Odłącz się: Odłóż telefon komórkowy, komputer, tablet i inne urządzenia elektroniczne na godzinę lub dwie przed snem. Zamiast tego poczytaj książkę lub porób coś innego, co pozwoli Ci się rozluźnić.

Jak widzisz brak snu niesie ze sobą wiele negatywnych efektów. Dlatego musisz zadbać o jego odpowiednią ilość, zmienić codzienne nawyki i odpoczywać wystarczająco długo. Niedługo zauważysz, że Twoje codzienne życie zmieni się na lepsze, a Twoje ciało Ci podziękuje.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.