Logo image
Logo image

Dbanie o skórę u sportowców – 10 praktycznych wskazówek

4 min.
Dbanie o skórę u sportowców to coś, o czym nie można zapomnieć. Szczególnie jeśli ćwiczymy na świeżym powietrzu lub w basenie - w takich sytuacjach nasza skóra potrzebuje szczególnej pielęgnacji.
Dbanie o skórę u sportowców – 10 praktycznych wskazówek
Ostatnia aktualizacja: 14 lutego, 2021

Dbanie o skórę u sportowców to wbrew pozorom temat dość złożony. Z jednej strony mówi się, że ci, którzy uprawiają sport, mają znacznie piękniejszą skórę, ponieważ poprzez pocenie się eliminują toksyny. Chociaż to prawda, samo w sobie eliminowanie toksyn nie wystarczy dla zdrowej cery.

Co więcej, dbanie o skórę u sportowców może wymagać od nas uwzględnienia jeszcze innych czynników. Jest tak niezależnie od tego, czy jesteś sportowcem zawodowym, czy nie.

Koniecznie zapoznaj się z naszymi wskazówkami i zastosuj je zwłaszcza jeśli trenujesz na świeżym powietrzu lub na basenie.

Dbanie o skórę u sportowców – praktyczne wskazówki

Być może codziennie chodzisz na siłownię, pływasz lub uprawiasz jogging z rana. W każdym z tych przypadków zalecamy zwrócenie szczególnej uwagi na następujące wskazówki. Pomogą ci one zadbać o skórę twarzy i reszty ciała, dzięki czemu będzie piękna i zdrowa.

1. Przede wszystkim ustal jaki masz typ skóry

To podstawowa i pierwsza rzecz, którą należy zrobić, ponieważ tłusta skóra ma inne cechy charakterystyczne niż skóra sucha. Kremy i produkty, których używasz, będą zależeć od tego podstawowego czynnika.

Jeśli nie masz pewności, możesz skonsultować się z estetykiem lub dermatologiem. Specjalista powie ci również, jaki rodzaj kremu jest dla ciebie najbardziej wskazany i o jakiej porze dnia najlepiej jest go stosować.

2. Uważaj na bardzo gorącą wodę

Bardzo częstym błędem popełnianym przez wiele osób po wysiłku fizycznym jest branie prysznica z bardzo ciepłą wodą, szczególnie podczas treningu zimą.

Lepiej jednak kąpać się w letniej wodzie, aby zapobiec eliminacji naturalnego sebum skóry i potu, które powstają w organizmie w wyniku drastycznej zmiany temperatury.

3. Dbanie o skórę u sportowców wymaga stosowania kremu z filtrem

Jeśli ćwiczysz na świeżym powietrzu, o skórę musisz zadbać inaczej niż trenując w pomieszczeniu. W tym celu zaleca się stosowanie dobrej jakości kremu z filtrem najlepiej, żeby był wodoodporny.

Some figure

W ten sposób pot go nie zmywa, a ty możesz się cieszyć ochroną na dłużej. Kremy zaprojektowane specjalnie dla sportowców są lepsze, ponieważ są lżejsze i nie zatykają porów skórnych.

4. Aby zadbać o skórę noś odpowiednią odzież

Chociaż może się to wydawać dziwne, rodzaj odzieży, którą nosisz może bardzo silnie wpłynąć na twoją skórę i jej stan. W miarę możliwości wybieraj koszulki wykonane ze specjalnych „oddychających” tkanin.

Dzięki temu będziesz w stanie bez problemu ćwiczyć, a gdy się spocisz, zdołasz uniknąć otarć w delikatnych miejscach, takich jak pachwiny czy pachy. Dla dodatkowej ochrony zaleca się również stosowanie wazeliny lub kremu łagodzącego w tych delikatnych obszarach ciała.

5. Nigdy nie trenuj z makijażem

Wyjście z biura i pójście na siłownię to świetny pomysł. Jednak przed wejściem na rower stacjonarny lub rozpoczęciem sesji crossfit trzeba przejść przez szatnię, aby zmyć makijaż.

Czysta twarz w czasie treningu zapobiegnie zatykaniu się porów i będzie można swobodnie się pocić. Do demakijażu sięgnij po wodę micelarną lub łagodny płyn do mycia twarzy.

6. Dbanie o skórę u sportowców – nawilżaj ją od wewnątrz

Kolejną wskazówką, aby mieć piękną i zdrową skórę, jest dobre nawadnianie się. Picie słynnych dwóch litrów wody dziennie jest niezbędne, jeśli chcesz czuć się dobrze i mieć promienną cerę.

Pamiętaj, że podczas treningu tracisz płyny przez pocenie się. Tracisz w ten sposób również cenne minerały. Możesz je odzyskać i wyrównać poziom w organizmie napojami izotonicznymi lub po prostu wodą.

7. Nie zapomnij o skórze głowy

Niejednokrotnie, jeśli chodzi o pielęgnację skóry, uważa się, że chodzi tylko o twarz. Czasami zaniednujemy inne obszary. Przede wszystkim skórę głowy, która jednak jest bardzo wrażliwa i zasługuje na naszą uwagę.

Pierwszym krokiem jest noszenie czapki, jeśli trenujesz na świeżym powietrzu. W przypadku długich włosów nie związuj ich zbyt mocno. Ważne jest również mycie głowy naturalnymi produktami, które dbają o odpowiednie nawilżenie włosów i samej skóry głowy.

8. Bądź ostrożny w najbardziej upalnych porach dnia

Najlepszy czas na ćwiczenia na świeżym powietrzu to wczesny poranek lub wieczór. Unikaj aktywności fizycznej między 10 rano a 4 po południu, szczególnie latem w najbardziej upalnych miesiącach.

Some figure

Nawet jeśli użyjesz kremu ochronnego z dobrym filtrem, wysokie temperatury mogą ci zaszkodzić i negatywnie wpłynąć na skórę.

9. Dbanie o skórę u sportowców – koniecznie nawilżaj po pływaniu

Osoby, które ćwiczą w basenie – od gimnastyki wodnej po pływanie – powinny zwiększyć pielęgnację skóry przed i po treningu. Pamiętaj, że woda w basenie zawiera dużo chloru i wcale nie jest tak łatwo zmyć go pod prysznicem. Dlatego właśnie po pływaniu zaleca się nakładanie specjalnych żeli i stosowanie kremu nawilżającego.

10. Jedz więcej witamin

Zasadniczo do pielęgnacji skóry potrzebujemy dwóch witamin: witaminy A i witaminy E. Pierwsza pełni ważną rolę na poziomie komórkowym, druga zaś działa antyoksydacyjnie czyli jako naturalny przeciwutleniacz, chroniąc skórę właściwą przed wysuszeniem i przedwczesnym starzeniem się.

Mimo wszystko radzimy skonsultować się ze specjalistą, który doradzi, jak przyjmować witaminy, a także jak stosować którąkolwiek z powyższych wskazówek. Dzięki tym wszystkim zabiegom twoja skóra będzie wyglądać znacznie zdrowiej i piękniej. Nie wahaj się wprowadzIć je w życie jak najszybciej!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Garatachea, N., Pareja-Galeano, H., Sanchis-Gomar, F., Santos-Lozano, A., Fiuza-Luces, C., Morán, M., Emanuele, E., Joyner, M. J., & Lucia, A. (2015). Exercise attenuates the major hallmarks of aging. Rejuvenation research, 18(1), 57–89. https://doi.org/10.1089/rej.2014.1623
  • Esther Boelsma, Lucy PL van de Vijver, R Alexandra Goldbohm, Ineke AA Klöpping-Ketelaars, Henk FJ Hendriks, Len Roza, Human skin condition and its associations with nutrient concentrations in serum and diet, The American Journal of Clinical Nutrition, Volume 77, Issue 2, February 2003, Pages 348–355, https://doi.org/10.1093/ajcn/77.2.348
  • Cuidado de la piel: 5 sugerencias para una piel sana. Mayo Clinic. https://www.mayoclinic.org/es-es/healthy-lifestyle/adult-health/in-depth/skin-care/art-20048237

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.