Depresja i stany lękowe, a aktywność fizyczna
Depresja i stany lękowe dotykają milionów ludzi na całym świecie. W ostatnich latach pracownicy służby zdrowia podkreślają coraz mocniej znaczenie aktywnego stylu życia w zapobieganiu i zwalczaniu stresu psychicznego.
Nowe formy terapii depresji i stanów lękowych, takie jak ćwiczenia fizyczne, są gorącym tematem w psychologii. Od ubiegłego wieku istniały dwa główne sposoby zwalczania tych zaburzeń psychicznych: leki przepisywane przez lekarza i psychoterapia.
Jednak coraz więcej specjalistów wskazuje na znaczenie aktywnego stylu życia w zapobieganiu i zwalczaniu stresu psychicznego.
Choć może się to wydawać dziwne, depresja i lęk są bardzo obecne w dzisiejszym społeczeństwie. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia 4,4 procent światowej populacji cierpi na depresję. Ponadto eksperci szacują, że do 2030 r. depresja będzie wiodącą przyczyną niepełnosprawności.
Jeśli mówimy o stanach lękowych, 10,4 procent populacji w Europie cierpi na zaburzenia lękowe. Liczby te odzwierciedlają, że problemy, takie jak depresja i stany lękowe nie są odosobnionymi przypadkami; w rzeczywistości dotykają dużą liczbę ludzi.
Jakie objawy dają depresja i stany lękowe?
Chociaż depresja i stany lękowe mają różne objawy, w rzeczywistości łączy je bardzo bliski związek. Często zdarza się, że osoba ma objawy obu zaburzeń lub jednocześnie otrzymuje diagnozę depresji i lęku.
Depresja może mieć różne poziomy nasilenia. Niektóre z jej najczęstszych objawów to:
- Uczucia smutku i braku motywacji.
- Utrata zainteresowania codziennymi czynnościami.
- Poczucie winy.
- Zmiany we wzorcach snu i apetytu.
- Niemożność skupienia uwagi i trudności z koncentracją.
- W cięższych przypadkach mogą pojawić się myśli samobójcze.
Z drugiej strony zaburzenia lękowe obejmują wiele dolegliwości: specyficzne fobie, uogólnione zaburzenie lękowe, zespół lęku napadowego itp. To, co je łączy, to zamartwianie się o przyszłość i przewidywanie zdarzeń negatywnych i wypadków śmiertelnych.
Psychologiczne rezultaty ćwiczeń fizycznych
Ćwiczenia fizyczne nie tylko przynoszą korzyści dla organizmu, ale także wpływają na nasze samopoczucie psychiczne z czterech powodów:
- Zwiększają uwalnianie monoaminy. Po ćwiczeniach mózg uwalnia dopaminę, endorfiny i serotoninę. Substancje te generują uczucie spokoju, dobrego samopoczucia i szczęścia.
- Realizacja celów. Po osiągnięciu swoich celów mózg aktywuje system nagrody u danej osoby. Kiedy tak się dzieje, odczuwamy wielką satysfakcję i radość.
- Poprawiają samoocenę. Zmiany w wyglądzie ciała, wraz z poczuciem realizacji celu przez zauważalne postępy, pozytywnie wpływają na naszą samoocenę.
- Zmniejszają izolację społeczną. Podczas ćwiczeń fizycznych w grupie zwiększa się interakcja z innymi ludźmi. W ten sposób osoba czuje się wspierana i kochana w grupie.
Depresja i stany lękowe, a ćwiczenia jako terapia
Jak już widzieliśmy, ćwiczenia fizyczne przynoszą korzyści zarówno ciału, jak i umysłowi. Wciąż istnieje jednak bardzo ważne pytanie: czy ćwiczenia fizyczne mogą zapobiegać i leczyć problemy psychiczne?
Zwalczanie depresji za pomocą ćwiczeń fizycznych
Udowodniono, że ćwiczenia fizyczne są skutecznym środkiem w leczeniu objawów depresyjnych. Aktywność fizyczna na umiarkowanym poziomie jest alternatywnym sposobem leczenia osób cierpiących na zaburzenia snu; pamiętaj, że jednym z głównych objawów depresji były zmiany we wzorcach snu.
Z drugiej strony nie ma jednej skutecznej metody ćwiczeń. Specjaliści przeprowadzili testy wykorzystujące różne rodzaje treningów, takie jak ćwiczenia aerobowe, trening siłowy, taniec, joga i hydroterapia, wszystkie z pozytywnymi skutkami dla dobrostanu psychicznego badanych osób.
Należy zauważyć, że chociaż aktywność fizyczna zmniejsza objawy depresji, nadal jest to przypadłość, którą powinien ocenić pracownik służby zdrowia. Zgodnie z ustalonymi przez nas wytycznymi powinniśmy połączyć ćwiczenia fizyczne z sesjami psychoterapii.
Zwalcz zaburzenia lękowe ćwiczeniami fizycznymi
Podobnie jak ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w leczeniu depresji, tak również zaburzenia lękowe mogą zmniejszyć się dzięki aktywnemu trybowi życia. W badaniu przeprowadzonym przez University of Cork naukowcy odkryli negatywny związek między poziomem aktywności fizycznej a lękiem.
Co więcej, ludzie, którzy uprawiali sport grupowy, byli również tymi z niższym poziomem lęku. To odkrycie sprawia, że osoby cierpiące na zaburzenia lękowe więcej korzyści odniosą z ćwiczeń w grupie, niż z ćwiczeń indywidualnych.
Podobnie aktywność fizyczna poprawia jakość życia osób z chorobami przewlekłymi. Badanie przeprowadzone przez pismo Epilepsja i Zachowanie stwierdza, że siedzący tryb życia jest czynnikiem ryzyka rozwoju lęku u osób z padaczką.
Dlatego ćwiczenia fizyczne mogą nie tylko pomóc w leczeniu zaburzeń lękowych, ale mogą także zapobiec pojawieniu się ich u osób z innymi schorzeniami.
Wniosek
Podsumowując, ćwiczenia fizyczne mają działanie terapeutyczne w walce z depresją i stanami lękowymi. Prowadzenie aktywnego i zdrowego stylu życia jest korzystne nie tylko dla naszego zdrowia fizycznego, ale także dla naszego zdrowia psychicznego.
Nie możemy jednak zapominać, że zaburzenia psychiczne muszą być diagnozowane i oceniane przez specjalistę.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- De Lima, C., de Lira, C. A. B., Arida, R. M., Andersen, M. L., Matos, G., Guilhoto, L. M. D. F. F., … y Vancini, R. L. (2013). Association between leisure time, physical activity, and mood disorder levels in individuals with epilepsy. Epilepsy & Behavior, 28(1), 47-51.
-
González, I., Gómez, N., Ortiz, R., & Ibarra, V. (2018, December). Ejercicio físico como tratamiento adyuvante de los trastornos mentales. Una revisión narrativa. In Anales de la Facultad de Ciencias Médicas (Vol. 51, No. 3, pp. 27-32).
-
McMahon, E. M., Corcoran, P., O’Regan, G., Keeley, H., Cannon, M., Carli, V., … y Balazs, J. (2017). Physical activity in European adolescents and associations with anxiety, depression and well-being. European Child & Adolescent Psychiatry, 26(1), 111-122.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.