Mięsień czworogłowy - wszystko co musisz o nim wiedzieć
Mięsień czworogłowy spełnia wiele ważnych funkcji. Z pewnością najważniejsze z nich to zapewnienie ruchu ciału ludzkiemu, a także utrzymywanie równowagi, mobilności i rozwoju siły.
Mięsień czworogłowy jest jednym z najważniejszych w ludzkim ciele. Jego rozwój gwarantuje w dużej mierze mobilność i wsparcie reszty ciała. Siła i wielkość tej grupy mięśni stanowią filary podstawowych działań organizmu. Co to za mięsień i gdzie się znajduje?
Skąd wzięła się nazwa “mięsień czworogłowy”?
Nazwa pochodzi od połączenia czterech mięśni tworzących mięsień czworogłowy. Wszystkie przechodzą przez udo i zbiegają się w ścięgnach rzepki, które są odpowiedzialne za ich przyczep do piszczeli.
Rectus femoris
Czyli mowa o mięśniu prostym uda. Zaczyna się w miednicy i przecina udo przed większym mięśniem intermedius. Obejmuje części medialis i lateralis vasti.
Vastus medialis
Po polsku to mięsień obszerny przyśrodkowy. Największy jego fragment znajduje się w części nogi, która przechodzi na wewnętrzną stronę uda. Zaczyna się w dolnej części przyśrodkowej i sięga aż do rzepki i piszczeli.
Vastus lateralis
Rozległy mięsień obszerny boczny lub zewnętrzny jest trzecim elementem grupy wchodzących w skład mięśni czworogłowych. Zaczyna się w górnej i przednio-bocznej części kości udowej i jest widoczny po zewnętrznej stronie uda.
Vastus intermedius
Mięsień obszerny pośredni to najgłębszy z czterech mięśni. Jego lokalizacja znajduje się pomiędzy vastus medialis a lateralis. Jest położony w większej części na przedniej i bocznej strony kości udowej.
Mięsień czworogłowy i jego główne funkcje
Do czego wykorzystujemy te mięśnie w naszych ćwiczeniach i na co dzień? Oto ich główne funkcje:
Przemieszczenie ciała za pomocą mięśni mięśnia czworogłowego
Mięśnie czworogłowe pełnią ważną funkcję podczas każdego rodzaju przemieszczania się, które mają miejsce we wszystkich rutynowych ćwiczeniach. Bezsprzecznie dzięki ich sile i mocy czynności, takie jak chodzenie, skakanie, bieganie lub siedzenie są możliwe.
Obrót
Nogom udaje się wykonywać różne obroty poprzez mięsień obszerny boczny i obszerny przyśrodkowy. Ugięcie naszego kolana jest możliwe dzięki ich działaniu. W związku z tym, mięśnie te wykonują zarówno koncentryczną, jak i ekscentryczną pracę, to znaczy podczas zginania i prostowania kolan, jak i w trakcie napinania mięśni.
Prostowanie kolan i bioder a mięsień czworogłowy
Mięśnie z grupy mięśnia czworogłowego przede wszystkim ułatwiają zginanie i prostowanie kolan i bioder. Dlatego jedną z tych funkcji jest wyciąganie nogi do pozycji całkowicie pionowej, na przykład w staniu czy w leżeniu.
Dodatkowo jeden z ich elementów zaczyna się w miednicy i odgrywa ważną rolę w ruchu bioder. Dlatego też jego udział pozwala na przykład przyciągnąć udo do klatki piersiowej.
Stabilność
Ich połączenie z kolanem sprzyja równowadze i stabilności ciała. Przede wszystkim dobrze wyćwiczone mięśnie czworogłowe pozwalają rzepce pozostać silną i stabilna, ponieważ są umieszczone po każdej jej stronie; w ten sposób zapewniając stawom bezpieczeństwo i wsparcie.
Ćwiczenia wzmacniające mięsień czworogłowy
Aby wzmocnić i ujędrnić te mięśnie, możemy wykonywać kilka konkretnych ćwiczeń:
Przysiad przy ścianie
Teoria jest prosta – podczas przysiadu Twoje plecy powinny być całkowicie “przyklejone” do ściany. Najpierw umieść stopy dalej niż resztę ciała, aby kolana nie wykraczały poza linię wyznaczoną przez palce stóp. Ponadto twoje uda w stosunku do podłogi mają tworzyć kąt 90 stopni.
Kiedy już uda Ci się przyjąć odpowiednią pozycję, musisz utrzymać przysiad przez 8 sekund i wrócić do pozycji wyjściowej. Cała grupa mięśni aktywuje się jednocześnie.
Wskazane jest wykonywanie różnych rodzajów przysiadów do tego rodzaju ćwiczeń przy ścianie. Poziomy trudności zmieniają się w zależności od doświadczenia i umiejętności każdej osoby. Dzięki różnym modyfikacjom możemy uczynić je bardziej wymagającymi. Na przykład za pomocą ciężarów, czasu ich trwania itp.
Wykroki na wzmocnienie mięśni czworogłowych
Wykroki są wykonywane w jednym miejscu lub z przemieszczeniem. Zależy jak Ci wygodniej. Jak zrobić poprawny wykrok? Na początku stań w lekkim rozkroku – nogi rozstawione maksymalnie na szerokość ramion. Następnie jedną nogą zrób długi krok do przodu, a drugą pozostaw na miejscu, z piętami na ziemi.
Następnie opuść całe ciało, nie zginając tułowia ani nie dotykając kolanem ziemi. Na koniec unieś ciało, aby powrócić do pozycji wyjściowej i powtórz na drugą stronę.
Najczęstsze urazy mięśnia czworogłowego
Nadmierne rozciąganie włókien lub uderzenie są najczęstszymi przyczynami obrażeń w tym obszarze. Klasyfikujemy je w zależności od poziomu ważności:
- Różne stopnie kontuzji: objawami są obrzęk, ból i siniaki.
- Naderwanie mięśnia: może być częściowa lub całkowita i zwykle wiąże się z ostrym bólem, zwiększoną wrażliwością i zasinieniem.
- Kostniejące zapalenie mięśni: choroba, która powoduje najczęściej tworzenie się kości w mięśniach.
Jak widzisz, pielęgnacja i regularne ćwiczenia mięśni tworzących mięsień czworogłowy są niezbędne do utrzymania rutyny treningowej i zapewnienie sobie jak najlepszego zdrowia. Dlatego też warto już dziś włączyć te ćwiczenia do swojego planu treningowego i przekonać się samemu o ich zaletach!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Álex Costa. Cuádriceps. Extraído de: http://www.cuerpomenteyespiritu.es/wp-content/uploads/2016/10/Cuadriceps.pdf
- Pedro Pablo Olivera Cárdenas. 2014. Estudio de la fuerza muscular del cuádriceps en pacientes post operados de ligamento cruzado. Universidad Nacional Mayor de San Marcos. Facultad de Medicina. Extraído de: http://cybertesis.unmsm.edu.pe/bitstream/handle/cybertesis/3868/Olivera_cp.pdf;jsessionid=A28B4618D7646D463B361BF2716E1792?sequence=1
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.