Mięsień czworogłowy - wszystko co musisz o nim wiedzieć

Dowiedz się więcej o mięśniu czworogłowym
Mięsień czworogłowy - wszystko co musisz o nim wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 26 maja, 2020

Mięsień czworogłowy spełnia wiele ważnych funkcji. Z pewnością najważniejsze z nich to zapewnienie ruchu ciału ludzkiemu, a także utrzymywanie równowagi, mobilności i rozwoju siły.

Mięsień czworogłowy jest jednym z najważniejszych w ludzkim ciele. Jego rozwój gwarantuje w dużej mierze mobilność i wsparcie reszty ciała. Siła i wielkość tej grupy mięśni stanowią filary podstawowych działań organizmu. Co to za mięsień i gdzie się znajduje?

Skąd wzięła się nazwa “mięsień czworogłowy”?

Nazwa pochodzi od połączenia czterech mięśni tworzących mięsień czworogłowy. Wszystkie przechodzą przez udo i zbiegają się w ścięgnach rzepki, które są odpowiedzialne za ich przyczep do piszczeli.

Rectus femoris

Czyli mowa o mięśniu prostym uda. Zaczyna się w miednicy i przecina udo przed większym mięśniem intermedius. Obejmuje części medialis i lateralis vasti.

Vastus medialis

Po polsku to mięsień obszerny przyśrodkowy. Największy jego fragment znajduje się w części nogi, która przechodzi na wewnętrzną stronę uda. Zaczyna się w dolnej części przyśrodkowej i sięga aż do rzepki i piszczeli.

Vastus lateralis

Rozległy mięsień obszerny boczny lub zewnętrzny jest trzecim elementem grupy wchodzących w skład mięśni czworogłowych. Zaczyna się w górnej i przednio-bocznej części kości udowej i jest widoczny po zewnętrznej stronie uda.

Vastus intermedius

Mięsień obszerny pośredni to najgłębszy z czterech mięśni. Jego lokalizacja znajduje się pomiędzy vastus medialis a lateralis. Jest położony w większej części na przedniej i bocznej strony kości udowej.

Mięsień czworogłowy i jego główne funkcje

Do czego wykorzystujemy te mięśnie w naszych ćwiczeniach i na co dzień? Oto ich główne funkcje:

Przemieszczenie ciała za pomocą mięśni mięśnia czworogłowego

Mięśnie czworogłowe pełnią ważną funkcję podczas każdego rodzaju przemieszczania się, które mają miejsce we wszystkich rutynowych ćwiczeniach. Bezsprzecznie dzięki ich sile i mocy czynności, takie jak chodzenie, skakanie, bieganie lub siedzenie są możliwe.

Obrót

Nogom udaje się wykonywać różne obroty poprzez mięsień obszerny boczny i obszerny przyśrodkowy. Ugięcie naszego kolana jest możliwe dzięki ich działaniu. W związku z tym, mięśnie te wykonują zarówno koncentryczną, jak i ekscentryczną pracę, to znaczy podczas zginania i prostowania kolan, jak i w trakcie napinania mięśni.

Prostowanie kolan i bioder a mięsień czworogłowy

Mięśnie z grupy mięśnia czworogłowego przede wszystkim ułatwiają zginanie i prostowanie kolan i bioder. Dlatego jedną z tych funkcji jest wyciąganie nogi do pozycji całkowicie pionowej, na przykład w staniu czy w leżeniu.

Dodatkowo jeden z ich elementów zaczyna się w miednicy i odgrywa ważną rolę w ruchu bioder. Dlatego też jego udział pozwala na przykład przyciągnąć udo do klatki piersiowej.

Stabilność

Ich połączenie z kolanem sprzyja równowadze i stabilności ciała. Przede wszystkim dobrze wyćwiczone mięśnie czworogłowe pozwalają rzepce pozostać silną i stabilna, ponieważ są umieszczone po każdej jej stronie; w ten sposób zapewniając stawom bezpieczeństwo i wsparcie.

Ćwiczenia wzmacniające mięsień czworogłowy

Aby wzmocnić i ujędrnić te mięśnie, możemy wykonywać kilka konkretnych ćwiczeń:

Przysiad przy ścianie

Teoria jest prosta – podczas przysiadu Twoje plecy powinny być całkowicie “przyklejone” do ściany. Najpierw umieść stopy dalej niż resztę ciała, aby kolana nie wykraczały poza linię wyznaczoną przez palce stóp. Ponadto twoje uda w stosunku do podłogi mają tworzyć kąt 90 stopni.

Kiedy już uda Ci się przyjąć odpowiednią pozycję, musisz utrzymać przysiad przez 8 sekund i wrócić do pozycji wyjściowej. Cała grupa mięśni aktywuje się jednocześnie.

przysiady przy ścianie na mięsień czworogłowy

Wskazane jest wykonywanie różnych rodzajów przysiadów do tego rodzaju ćwiczeń przy ścianie. Poziomy trudności zmieniają się w zależności od doświadczenia i umiejętności każdej osoby. Dzięki różnym modyfikacjom możemy uczynić je bardziej wymagającymi. Na przykład za pomocą ciężarów, czasu ich trwania itp.

Wykroki na wzmocnienie mięśni czworogłowych

Wykroki są wykonywane w jednym miejscu lub z przemieszczeniem. Zależy jak Ci wygodniej. Jak zrobić poprawny wykrok? Na początku stań w lekkim rozkroku – nogi rozstawione maksymalnie na szerokość ramion. Następnie jedną nogą zrób długi krok do przodu, a drugą pozostaw na miejscu, z piętami na ziemi.

Kobieta robi wykroki na mocne nogi

Następnie opuść całe ciało, nie zginając tułowia ani nie dotykając kolanem ziemi. Na koniec unieś ciało, aby powrócić do pozycji wyjściowej i powtórz na drugą stronę.

Najczęstsze urazy mięśnia czworogłowego

Nadmierne rozciąganie włókien lub uderzenie są najczęstszymi przyczynami obrażeń w tym obszarze. Klasyfikujemy je w zależności od poziomu ważności:

  • Różne stopnie kontuzji: objawami są obrzęk, ból i siniaki.
  • Naderwanie mięśnia: może być częściowa lub całkowita i zwykle wiąże się z ostrym bólem, zwiększoną wrażliwością i zasinieniem.
  • Kostniejące zapalenie mięśni: choroba, która powoduje najczęściej tworzenie się kości w mięśniach.

Jak widzisz, pielęgnacja i regularne ćwiczenia mięśni tworzących mięsień czworogłowy są niezbędne do utrzymania rutyny treningowej i zapewnienie sobie jak najlepszego zdrowia. Dlatego też  warto już dziś włączyć te ćwiczenia do swojego planu treningowego i przekonać się samemu o ich zaletach!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.