Taśma kinezjologiczna - jak jej używać?
Taśma kinezjologiczna jest jednym z najskuteczniejszych narzędzi w leczeniu i zapobieganiu urazom oraz łagodzeniu bólów związanych z ćwiczeniami.
Może widziałeś zawodników lub olimpijczyków, którzy podczas zawodów używają kolorowej taśmy i przylepiają ją do różnych części ciała? Nazywa się ona taśmą kinezjologiczną lub elastyczną taśmą terapeutyczną i ma wiele zalet. Dowiedz się więcej w tym artykule!
Co to jest taśma kinezjologiczna?
Pomysł ten, znany również jako taping kinezjologiczny, polega na zapewnieniu stabilności stawom i mięśniom, które są uszkodzone albo podatne na ból lub skurcze. Ta metoda jest zwykle stosowana do zapobiegania urazom, a także do leczenia dolegliwości i zmniejszania bólu i obrzęku.
Taśma kinezjologiczna to technika stosowana od lat w świecie sportu zawodowego. Jednak ostatnio taping stał się sławny dzięki igrzyskom olimpijskim w Pekinie w 2008 roku. Pojawili się tam różni sportowcy z kolorową taśmą kinezjologiczną na rękach, ramionach, kolanach i nadgarstkach.
Bandaż powinien nakładać lekarz specjalizujący się w kinezjologii. Najczęściej ten sam zawodowiec, który dba o sportowca, stosuje bandaż. Ponadto czasami fizjoterapeuta lub kręgarz może nałożyć taśmę.
Gdzie zastosować taśmę kinezjologiczną
Taśma może być nakładana na wszystkie wymagające tego części ciała, zaczynając od samego końca mięśnia i przenosząc ją na drugą stronę, utrzymując silne napięcie taśmy.
Naciągnięcie mięśnia w ten sposób poprzez wytworzenie napięcia na skórze pozwala na powstanie pewnego rodzaju wolnej przestrzeni między skórą właściwą a mięśniem.
W rezultacie zwiększa się przepływ krwi i przyspiesza proces gojenia się urazu. Elastyczna taśma terapeutyczna naprawdę przyciąga uwagę dzięki żywym kolorom. Jednak kolory są wyłącznie w celach estetycznych.
Reszta taśmy jest taka sama jak wszystkie pozostałe. Wykonana jest z włókien bawełny, umożliwiających przepływ powietrza, i zawiera samoprzylepny akryl przyklejający się do skóry.
Dodatkowo ten klej aktywuje ciepło ciała. Jedną z głównych cech taśmy kinezjologicznej jest to, że może rozciągać się nawet o 140 procent swojej pierwotnej długości.
Podstawy
Metoda ta opiera się na starych elastycznych technikach terapeutycznych, które potwierdzają, że tkanki działają lepiej, gdy w okolicy występuje mniejsze zmęczenie lub napięcie. Dlatego większy przepływ krwi i mniejszy nacisk prowadzą do zmniejszenia problemów i podrażnień oraz lepszego ruchu.
Ta taśma nie jest, choć niektórzy tak uważają, nielegalną metodą uzyskania przewagi nad przeciwnikami. Z tego powodu jej użycie jest dozwolone na zawodach krajowych i międzynarodowych, w tym na igrzyskach olimpijskich i mistrzostwach świata w różnych dyscyplinach sportowych.
Większość sportowców stosujących taśmę kinezjologiczną robi to, aby zapobiec powtarzającym się urazom, nie odczuwać bólu starej kontuzji lub szybciej zregenerować siły pomimo ciężkiej pracy mięśni podczas treningu, lub zawodów.
Dlatego sportowcy nie używają go bez powodu lub po prostu po to, żeby „bardziej poruszać stawem”.
Korzyści jakie daje taśma kinezjologiczna
Dzięki wiedzy, że taśma kinezjologiczna zwiększa zdolności regeneracyjne ludzkiego ciała, korzysta z niej coraz więcej profesjonalnych sportowców. Dodatkowo ten rodzaj bandaża aktywuje nawet układ neurologiczny i krążeniowy.
Mięśnie mają moc kontrolowania wielu różnych procesów. Nie kontrolują tylko prostych ruchów ludzkiego ciała. Ponadto odpowiadają za krążenie płynów limfatycznych i żylnych, regulację temperatury i wiele innych.
Kolejną korzyścią korzystania z taśmy jest to, że jest w stanie leczyć ból mięśni dzięki temu, że odciąża nerwy. Kiedy nerwy się kompresują, impulsy wysyłane do mózgu tłumaczone są jako bóle. W ten sposób przeciążenie mięśnia może być równoznaczne z ulgą!
Jak założyć taśmę?
Taśma kinezjologiczna jest dostępna na trzy podstawowe sposoby: kształt I dla małych lub liniowych obszarów; kształt Y dla dużych mięśni i kształt X dla większych i dłuższych mięśni.
Najpierw należy nieco rozciągnąć taśmę, a następnie usunąć zabezpieczający podkład z taśmy. Chodzi o to, aby umieścić jeden koniec taśmy w miejscu, gdzie zaczyna się mięsień, a następnie rozciągnąć go do miejsca, w którym ma się rozluźnić.
Reguły wskazują, że nie należy kłaść taśmy od jednego końca mięśnia do drugiego, ponieważ może to powodować skurcze lub naciągnięcia.
Po nalepieniu taśma może wytrzymać około czterech dni i nie odkleja się pod wpływem wody lub potu. Aby usunąć taśmę, należy ją zdjąć w kierunku włosów na ciele (uprzednio ogolonych), bez ciągnięcia.
Podsumowując, zapewniamy Cię, że dobrze jest używać taśmy kinezjologicznej, gdy odniesiesz kontuzję lub odczuwasz ból mięśni. Gdy to zrobisz, zobaczysz, że możesz ćwiczyć bez problemów i przyspieszyć powrót do zdrowia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ramírez, E. (2013). Kinesio Taping- Vendaje Neuromuscular. Historia, Técnicas y Posibles Aplicaciones. VIREF Revista de Educación Física. https://doi.org/10.1016/j.geomphys.2017.03.009
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.