Logo image
Logo image

Małe zmiany przynoszą niesamowite rezultaty

3 min.
Małe zmiany przynoszą niesamowite rezultaty
Ostatnia aktualizacja: 15 marca, 2019

Czasem warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić się jakie małe zmiany w naszym codziennym życiu mogą poprawić jego jakość. Możesz na przykład przestać palić, zacząć ćwiczyć lub medytować, by zmniejszyć poziom stresu związany z pracą.

Wiemy, że szybki tryb życia może odbić się negatywnie na zdrowiu. Jeśli zdamy sobie z tego sprawę, możemy stać się gotowe, by wprowadzić do naszego życia małe zmiany.

Zmiana nawyków na lepsze nie oznacza postawienia wszystkiego na głowie. Małe zmiany, które na dobre zadomowią się w naszej codzienności, to najlepszy sposób na osiągnięcie doskonałych rezultatów.

Radykalne podejścia wykonywane bez przygotowania, które mają przynieść błyskawiczne rezultaty (na przykład diety-cud) są tak samo skuteczne, jak brak jakiegokolwiek działania.

Nagłe zmiany stylu życia mogą mieć zupełnie inny efekt niż oczekiwany. Często skończysz w tym samym punkcie, z którego wyszłaś, a zyskasz jedynie uczucie porażki.

Moc umysłu

Chociaż coraz więcej osób wierzy, że mózg ma ogromną siłę, niektórzy uważają, że to dziedzina filmów science fiction, a rzeczywistość. Jednak jeśli chcesz coś zmienić, musisz zacząć właśnie od tego aspektu.

Some figure

Następny krok polega na wyraźnym określeniu, jakie małe zmiany chcesz wprowadzić w swoim życiu i z jakiego powodu. Zadbaj o to, by Twój cel był konkretny, precyzyjny i jasno określony. Nie wystarczy na przykład założyć, że będziesz więcej ćwiczyć.

Na samym początku musisz stworzyć plan. Na przykład załóż, że będziesz grała w tenisa dwa razy w tygodniu, we wtorki i czwartki.

Zacznij się więcej ruszać

Powinnaś włączyć więcej ćwiczeń do codziennego planu dnia z jednego, bardzo prostego powodu: Twoje ciało zostało stworzone po to, by się ruszać. Siedzący styl życia jest sprzeczny z naszą naturą. Co więcej, mięśnie, których nie używamy, wchodzą w stan atrofii.

Najczęstsze powody, które przyświecają treningom, to chęć zrzucenia zbędnych kilogramów, zwiększenia wytrzymałości, zmniejszenia poziomu stresu i niepokoju oraz poprawy nastroju.

Kolejny istotny powód, który zmusza nas do ćwiczeń, to zalecenia lekarskie.

Nie musisz być zawodowym atletą

Regularne treningi o średniej intensywności (wykonywane raz lub dwa razy w tygodniu) mogą okazać się wystarczające. Oczywiście zakładamy, że są wykonywane regularnie i przez dłuższy czas.

Brak czasu to częsta wymówka, której używamy, by usprawiedliwić rezygnację z ćwiczeń. Ale przecież nie musisz ćwiczyć dwie lub trzy godziny dziennie na siłowni.

Najważniejsze byś, jak najlepiej wykorzystała kilka minut wolnego czasu, jaki uda Ci się wygospodarować – nawet jeśli to dosłownie jedynie kilka minut. Trzy kilometry raźnego spaceru w każdą niedzielę to lepsze rozwiązanie niż siedzenie i nie robienie niczego. Możesz być pewna, że Twoje ciało Ci podziękuje.

Lepsza dieta

Zrównoważona dieta stosowana w połączeniu z ćwiczeniami odgrywa kluczową rolę w osiąganiu doskonałych rezultatów. Powinnaś postawić na świadome odżywianie.

Some figure

Zdaj sobie sprawę z tego, jakie produkty spożywasz regularnie i jak odbijają się na Twoim zdrowiu (czy mają pozytywny, czy też negatywny wpływ na Twój organizm). Kiedy to przemyślisz, możesz zacząć działać.

W większości przypadków wystarczy wprowadzić jedynie małe zmiany, by odnotować doskonałe rezultaty. Powinnaś zmniejszyć spożycie soli i cukru oraz jeść codziennie więcej warzyw i owoców. Gdy tylko to możliwe rezygnuj z jedzenia przetworzonych pokarmów i nasyconych kwasów tłuszczowych.

Pozbądź się złych nawyków

Palenie papierosów to klasyczny przykład złego nawyku, który odbija się negatywnie na Twoim zdrowiu. Rzucenie palenia to mała zmiana, która przyniesie natychmiastowe i pozytywne rezultaty.
To jasne, że zerwanie z nałogiem wymaga silnej woli i wiąże się często z długotrwałą walką. Jednak nie jest niemożliwe.

Małe zmiany, realistyczne cele

Jeden z najczęściej popełnianych błędów, który prześladuje osoby chcące więcej ćwiczyć, to gwałtowna zmiana nawyków. Pamiętaj, że im dłużej się nie ruszałaś, tym spokojniej musisz zaczynać.

Podsumowanie

Dla niektórych osób postanowienie, by chodzić na piętnastominutowy spacer w umiarkowanym tempie trzy razy w tygodniu przez miesiąc, może okazać się zbyt wymagające. Mimo tego możesz być pewna, że gdy małe zmiany staną się nawykami, doprowadzą do powstania nowych wyzwań, które pomogą Ci osiągnąć jeszcze lepszą kondycję.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.