Logo image
Logo image

Najważniejsze zalety ćwiczeń fizycznych dla dzieci

4 min.
Najważniejsze zalety ćwiczeń fizycznych dla dzieci
Ostatnia aktualizacja: 23 lipca, 2020

Zalety ćwiczeń fizycznych dla dzieci to fakt, z którym nie można dyskutować. Choćby dlatego, że właściwy trening wzmacnia ich serca, mięśnie, równowagę i koordynację.

Zalety ćwiczeń fizycznych dla dzieci zostały ustalone już wiele lat temu. Każde zajęcia z wychowania fizycznego w szkole pokazują jak duże znaczenie w rozwoju dzieci odgrywa sport.

Nie istnieje jeden jedyny sport, który przynosi największe korzyści dla dzieci. Wszystko zależy od tego, gdzie mieszkasz i co Twoje dziecko lub robić. Poza tym znaczącą rolę odgrywają rodzice, bo ich zachęta jest często kluczowa.

Kolejne istotne źródło wpływu na aktywność fizyczną dzieci to ich trener. Trenerem powinna być właściwie dobrana osoba, która jest wstanie osiągnąć jasne cele, a jednocześnie uniknąć urazów.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby dzieci uprawiały ćwiczenia fizyczne przynajmniej godzinę dziennie. Oczywiście jeśli ma możliwość ćwiczyć więcej, tym lepiej dla niego.

Cztery zalety ćwiczeń fizycznych dla dzieci

Ogólnie rzecz biorąc, istnieją cztery obszary rozwoju poznawczego i fizycznego, które czerpią korzyści z ćwiczeń fizycznych w dzieciństwie: serce, siła mięśni, koordynacja i elastyczność.

Serce

Jeżeli regularnie uprawiasz sport, mięśnie serca przyzwyczajają się na kilka różnych sposobów do wysiłku. Twoje tętno stopniowo spada, a serce staje się bardziej wydajne.

Some figure

Do doskonała wiadomość dla dorastających dzieci. Również płuca przyzwyczajają się na podobnej zasadzie do ćwiczeń, a tym samym poprawia się proces oddychania.

Siła mięśni

Rozwój mięśni stanowi kluczową część dzieciństwa. Dzieci są tak aktywne, że przez cały dzień stale wykorzystują swoje mięśnie. Gdy będą stawały się coraz wyższe i przybierały na wadze, ich mięśnie będą się dalej rozwijać. Z biegiem lat ich masa mięśniowa zwiększy się.

Ta masa mięśniowa musi być trenowana, ponieważ słabe mięśnie w dorosłym wieku stanowią czynnik ryzyka zwiększający niebezpieczeństwo rozwoju licznych schorzeń.

Poza tym starsi ludzie, którzy nie mają wystarczającej siły w mięśniach, są bardziej narażeniu na upadki i pęknięcia kości. Jeżeli mięśnie są wzmacniane już od samego dzieciństwa, zwiększa się prawdopodobieństwo posiadania dobrego umięśnienia i masy mięśniowej w dorosłym życiu.

Równowaga i koordynacja.

Kolejna zaleta ćwiczeń fizycznych dla dzieci to poprawa równowagi i koordynacji. Obie te cechy rozwijają się w znaczącym stopniu w dzieciństwie. Wiele zmian zachodzi w nich również w okresie nastoletnim.

Ćwiczenia fizyczne pomagają rozwijać propriocepcję, świadomość położenia ciała oraz poruszania się w przestrzeni. Dobra postura odgrywa również kluczową rolę w ochronie przed problemami z kręgosłupem, takimi tak kifoza czy skolioza.

Dziecko, które posiada dobrą równowagę i koordynację, będzie rzadziej upadało i, co oczywiste, o wiele rzadziej będą występowały u niego różne urazy. To jeden z czynników składających się na jakość życia, który jest często ignorowany. Na przykład liczne urazy czy kontuzje sprawiają, że dziecko nie pojawia się przez wiele dni w szkole.

Elastyczność

Elastyczność wiąże się z napięciem mięśni. Jeśli Twoje dziecko nie jest rozciągnięte i brakuje mu elastyczności, będzie miało problemy zarówno w niedalekiej, jak i odległej przyszłości. Dorośli o mniejszej elastyczności są bardziej podatni na rozwój chorób reumatoidalnych.

Właściwy poziom rozciągnięcia pomaga chronić stawy. Jednak nie warto przesadzać z treningiem, bo niektóre urazy mogą być dość poważne. Na przykład w gimnastyce artystycznej główna rola trenera polega na upewnieniu się, że dziecko nie będzie ćwiczyło ponad własne siły, aby nie dopuścić do wystąpienia kontuzji.

Ile dziecko powinno ćwiczyć zgodnie z wiekiem?

WHO opracowało kilka wskazówek dotyczących ilości ćwiczeń fizycznych, jakie powinny uprawiać dzieci zgodnie ze swoim wiekiem:

  • Dzieci, które nie ukończyły jeszcze pierwszego roku życia, powinny być stymulowane z wykorzystywaniem zabawy interaktywnej. Sugerują 30 minut aktywności twarzą skierowaną ku podłoży dziennie, aby rozwijać ich posturę.
  • Maluchy między pierwszym a drugim rokiem życia powinny mieć zapewnione przynajmniej trzy godziny aktywności fizycznej dziennie. Oczywiście nie zachęca się do robienia niczego, co zakłada używanie ekranu lub siedzenie przez dłuższy czas bez ruchu.
Some figure
  • W przypadku dzieci od trzeciego do piątego roku życia, liczba godzin spędzonych na ćwiczeniach powinna być taka sama jak w poprzedniej grupie, ale powinna je cechować średnia intensywność.
  • Od piątego roku życia wzwyż wymagana jest minimum jedna godzina ćwiczeń dziennie o intensywności od średniej do dużej.

Uzupełnianie ćwiczeń fizycznych dla dzieci

Zalety ćwiczeń fizycznych dla dzieci można uzupełniać zdrową i zrównoważoną dietą oraz właściwą dozą odpoczynku. Dorośli powinni upewnić się, że dzieci, bez względu na to, w którym miejscu na świecie się znajdują, mają okazję do zabawy, dobrego jedzenia i wystarczającej ilości snu.

Wszystkie te czynniki w połączeniu ze sportem mogą odgrywać znaczącą rolę w zdrowym rozwoju dziecka.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Guzmán, P. Hernán. Lesiones deportivas en niños y adolescentes. Revista Médica Clínica Las Condes 23.3 (2012): 267-273.
  • Cladellas Pros, Ramon, et al. Patrones de descanso, actividades físico-deportivas extraescolares y rendimiento académico en niños y niñas de primaria. Revista de Psicología del Deporte 24.1 (2015): 0053-59.
  • Clemente Garulo, Daniel. Transición en niños y adolescentes con enfermedades reumáticas. Diss. 2018.
  • Latorre, P. A., et al. Análisis de la influencia de los padres en la promoción deportiva de los niños. Journal of Sport and Health Research 1.1 (2009): 12-25.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.