Logo image
Logo image

Otyłość metaboliczna u szczupłych osób

4 min.
Otyłość metaboliczna u szczupłych osób
Ostatnia aktualizacja: 02 kwietnia, 2019

Często uważamy, że dobry wygląd to oznaka zdrowia, ale nie zawsze tak jest. Nawet szczupłe osoby mogą cierpieć z powodu problemów zdrowotnych rozwijających się w ich organizmie. Fakt, że ich nie widać, sprawia, że są jeszcze bardziej niebezpieczne. Jeden z nich to otyłość metaboliczna.

Istnieje nieprawdziwe przekonanie, że osoby o prawidłowej masie ciała zawsze są zdrowe. Uważamy, że brak tłuszczu na brzuchu to wyznacznik dobrej kondycji zdrowotnej. Jednak wygląd może być złudny, bo nawet u osób chudych może pojawiać się otyłość metaboliczna.

Najgorsze jest to, że ponieważ uważamy, że jesteśmy zdrowi, nie ćwiczymy ani nie chodzimy na wizyty kontrolne do lekarza. Takie zachowanie może okazać się bardzo niebezpieczne.

Szczupłość i otyłość metaboliczna

To oczywiste, że te dwie sprawy mogą się ze sobą łączyć, a u niektórych osób występują jednocześnie. Trudno jest nam pojąć, jak ktoś może być zarazem szczupły i otyły (przypomina to trochę paradoks kota Schrödingera, tylko na poziomie stanu fizycznego ludzkiego organizmu), ale tak bywa.

Można mieć nadmiar tłuszczu w ciele, a mimo tego znajdować się w odpowiednim przedziale wagowym, wyliczanym biorąc pod uwagę wzrost, wiek i budowę fizyczną. Taki stan znany jest jako otyłość metaboliczna lub otyłość osób o prawidłowej masie ciała. Występuje częściej, niż Ci się wydaje.

Some figure

Skala BMI (wskaźnik masy ciała) to główny wskaźnik, który pozwala ocenić czy dana osoba jest otyła czy też nie. Ale nie jest to najbardziej skuteczny sposób. Można mieć normalną wagę (według parametrów używanych w skali BMI), a jednocześnie większe skupisko tłuszczu w okolicy brzucha.

Nie można do końca wierzyć obliczeniom dokonywanym jedynie na podstawie wagi i wzrostu. O naszym zdrowiu świadczy wiele najróżniejszych czynników, a nie tylko te dwa.

Osoby mieszczące się w prawidłowym przedziale wagowym, które mimo tego są otyłe, są narażone na takie same problemy zdrowotne co osoby otyłe w widoczny sposób. Oznacza to, że mogą cierpieć z powodu wysokiego ciśnienia tętniczego, insulinoodporności i cukrzycy. Są także bardziej narażone na wystąpienie chorób układu krążenia.

Zawsze należy zwracać uwagę na ilość tłuszczu (wyrażaną w procentach), która gromadzi się w naszym ciele. Większość problemów zdrowotnych zaczyna się właśnie od tkanki tłuszczowej.

Co więcej, nie możemy polegać jedynie na takich wyliczeniach jak BMI, które są dość ogólne (chociaż są dokonywane na bazie analizy i porównań). Dlatego jeśli chcesz poznać stan swojego ciała, zawsze powinnaś porównać ze sobą różne wskaźniki lub tabele.

Osoby szczupłe, a zarazem otyłe i ich zdrowie

Przeczytaj także: Jak dieta jabłkowa może zmniejszyć tłuszcz na brzuchu?

Być może znasz kogoś, kto może jeść wszystko, na co ma ochotę i nigdy nie przybiera na wadze? No cóż, taki “uprzywilejowany” metabolizm może kryć niemiłą tajemnicę. Tłuszcz może odkładać się bardzo blisko kluczowych organów w ciele. A ponieważ w wyglądzie zewnętrznym nic nie świadczy o jego istnieniu, może spokojnie czekać i wywoływać wiele chorób.

Otyłość metaboliczna występująca u szczupłych osób jest nawet bardziej niebezpieczna od widocznej otyłości. Czy wiesz, że wiele osób, nawet te o prawidłowej wadze, ma nieprawidłowy poziom cholesterolu?

Jest on zazwyczaj związany z wysokim poziomem trójglicerydów we krwi. Występuje często u osób, które mają duży brzuch, ale może także pojawić się u osób szczupłych.

Some figure

Jeśli ktoś wygląda idealnie na zewnątrz, nie oznacza to, że jest zdrowy od środka. Tłuszcz trzewny może “oplatać” się wokół Twojego serca, nerek, wątroby i trzustki, nawet jeśli masz płaski brzuch!

Z drugiej strony istnieją osoby otyłe, które są zdrowe pod względem metabolicznym. Mają niskie pokłady tłuszczu trzewnego i większą ilość tkanki podskórnej (takiego tłuszczu, który możesz zobaczyć).

Istnieje kilka czynników, które mogą sprawiać, że ktoś jest szczupły, a jednocześnie otyły. Zaliczamy do nich uwarunkowania genetyczne, stres, siedzący tryb życia, czyli brak ruchu, który sprawia, że tłuszcz osiada coraz głębiej w ciele, i złą dietę. Pamiętaj, że określone rodzaje węglowodanów mogą zwiększać produkcję insuliny, co wywołuje odkładanie się tłuszczu trzewnego.

Jestem szczupła i mam otyłość metaboliczną: co powinnam zrobić?

Przeczytaj także: Jak spalić tłuszcz zachowując masę mięśniową

Nawet jeśli uważasz, że Twoja waga jest prawidłowa, a wszystkie Twoje koleżanki Ci zazdroszczą, lub jeśli gdy tyjesz zwiększa się tylko Twój brzuch, powinnaś uważać na swoje nawyki i dietę. Dzięki temu unikniesz podstępnych chorób, takich jak problemy z cholesterolem.

Dobra wiadomość jest taka, że możesz z łatwością pozbyć się tkanki tłuszczowej, którą widać gołym okiem. Wystarczy zastosować odpowiednie ćwiczenia i dokonać zmian w diecie. Zmniejszenie poziomu tłuszczu trzewnego to sprawa o wiele bardziej skomplikowana, bo go nie widać. Można go wykryć przeprowadzając odpowiednie badania krwi i inne testy medyczne.

Some figure

Jeśli chcesz pozbyć się tłuszczu, proponujemy pić dużo płynów, najlepiej wody. Dzięki temu zaczniesz go wydalać razem z moczem. Możesz także pić wywary warzywne (bez tłuszczu, soli i mięsa) oraz ziołowe napary. Picie soku z cytryny lub grejpfruta na pusty żołądek może pomóc usunąć toksyny z organizmu. Przeciwdziała także odkładaniu się tłuszczu.

Nie zapominaj, że błonnik może zmniejszyć zaparcia, kwasy omega 3 zwalczają stres, a surowe warzywa zwiększają uczucie sytości. Postaraj się za to pożegnać się ze słodyczami, smażonymi potrawami i napojami z cukrem.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.