Palenie: jak wpływa na Twój organizm?

Palenie: jak wpływa na Twój organizm?

Ostatnia aktualizacja: 31 marca, 2019

Palenie wywiera zły wpływ na organizm. Utrudnia oddychanie, wywołuje odwodnienie, brzydki oddech i zwiększa ryzyko wystąpienia raka płuc. Jeśli jesteś sportowcem, masz jeszcze wiele innych powodów, by nie palić.

Palenie to jeden z najgorszych nawyków dla naszego zdrowia. Nie ma wątpliwości, że wywiera największy wpływ na płuca. Wiele badań potwierdza, że ten nawyk odbija się negatywnie na naszym zdrowiu, zarówno krótko-, jak i długoterminowo.

Właśnie dlatego należy poznać skutki palenia, zwłaszcza te związane z płucami. Dzięki temu więcej osób będzie mogło podjąć odpowiednie działania mające na celu poprawę zdrowia i zachęcić innych do zerwania z tym szkodliwym nawykiem.

Najbardziej narażone organy

Palenie niesie ze sobą wiele konsekwencji, które wywierają duży wpływ na płuca. Ale to nie jedyne organy, które mogą przez nie ucierpieć. Zaliczamy do nich między innymi: pęcherz moczowy, nerki, trzustkę, przełyk, krtań i gardło. Wszystkie są narażone na choroby wynikające z tego szkodliwego nawyku.

Jedna z poważniejszych chorób, które są związane z paleniem, to rak. Nie znaczy to, że dotknie każdego palacza. Prawdopodobieństwo jego wystąpienia jest większe niż u osób niepalących.

Kobieta paląca papierosa - palenie i jego skutki

Palenie praktycznie od samego początku wywołuje problemy zdrowotne. Zaliczamy do nich “kaszel palacza”, a nawet przedwczesne starzenie się płuc. Oczywiście zwiększa się także prawdopodobieństwo wystąpienia poważniejszych schorzeń, na przykład guzów. Dlatego nie ma wątpliwości, że to jeden z najgorszych nawyków dla Twojego organizmu.

Palenie i jego wpływ na Twoje płuca

1. Przedwczesne starzenie się

Jedna z konsekwencji palenia to przedwczesne starzenie się płuc. Płuca palacza starzeją się o wiele szybciej niż płuca osób niepalących.

Wdychanie dymu wywołuje poważne zniszczenia w wewnętrznej tkance płuc, bo zmniejsza rozmiar naczyń krwionośnych. Poza tym może zmienić Twój wygląd fizyczny, a nawet sposób regulowania wagi.

2. Chroniczny kaszel

Chroniczny kaszel to kolejny powszechnie znany skutek palenia. Ten rodzaj kaszlu często występuje rano. Często towarzyszy mu odkrztuszanie flegmy. Wywołuje go zwiększona produkcja wydzieliny w oskrzelach i tchawicy, która zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji.

3. Podrażnienie płuc

Substancje zawarte w papierosach i tytoniu są niezwykle drażniące. Dlatego nic dziwnego, że palacze cierpią z powodu podrażnienia płuc. W rezultacie do płuc wpływa mniej powietrza. Poza tym palenie, podobnie ja spożywanie alkoholu, sprzyja odwodnieniu.

4. Przewlekła obturacyjna choroba płuc

Przewlekła obturacyjna choroba płuc to schorzenie pojawiające się u wielu palaczy. To choroba, na którą nie ma lekarstwa, co oznacza, że jest nieodwracalna. Sprawia, że drogi oddechowe stopniowo się zatykają.

5. Uszkodzenie komórek

Papierosy wykonuje się z różnych substancji chemicznych, które są bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia. Te składniki prowadzą do poważnego uszkodzenia komórek, które może wywołać takie choroby, jak choćby rak. W takim przypadku zdrowe komórki mogą stać się złośliwe.

6. Niszczenie pęcherzyków płucnych

Pęcherzyki płucne to malutkie woreczki w naszych płucach. Za każdym razem, gdy palisz, niszczysz jeden z tych pęcherzyków. Należy nadmienić, że nigdy nie odrosną. Pełnią istotną funkcję: są odpowiedzialne ze dotlenianie krwi.

7. Rak płuc

Rak płuc to bez wątpienia jedna z najlepiej znanych chorób, które powstają w wyniku palenia. Prawdopodobieństwo jego wystąpienia jest o wiele większe u palaczy niż u osób niepalących.

Statystyki pokazują, że 87% guzów płuc w Stanach Zjednoczonych jest bezpośrednio związanych z paleniem.

Płuca wypełnione papierosami

Palenie odbija się na płucach w zróżnicowany sposób. Młodsze osoby to jedna z grup najwyższego ryzyka, bo coraz częściej zaczynają palić. Dlatego tak istotne jest poznanie i zrozumienie zgubnych skutków palenia.

Chcesz przestać palić? Istnieje wiele produktów i metod, które Ci pomogą. Jednak przede wszystkim potrzebujesz dużej siły woli i determinacji, aby zerwać z tym okropnym nałogiem.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.