Cotygodniowe zawody - czy są szkodliwe dla zdrowia?
Dla wielu osób codzienny jogging to nie obowiązek, ale przyjemność. Jednak coraz więcej biegaczy decyduje się na cotygodniowe zawody. Dzieje się tak, ponieważ współzawodnictwo i możliwość zmierzenia się z innymi dla wielu sportowców łączy się z zastrzykiem adrenaliny i endorfin, dzięki której czują się szczęśliwsi i podekscytowani.
Jednak cotygodniowe zawody mogą prowadzić do problemów fizycznych oraz psychicznych.
W efekcie biegacze nie mogą zapominać, że nadmierny wysiłek fizyczny wcale nie jest dobry dla zdrowia. Co więcej, częste udziały w zawodach, zamiast pomóc im poprawić wyniki, mogą je znacznie pogorszyć. Dlatego przed podjęciem decyzji o tym, żeby zapisać się na bieg, warto zapoznać się z naszymi poradami dotyczącymi zawodów.
Czy cotygodniowe zawody to dobry pomysł?
Nie, ściganie się co tydzień jest absolutnie niezalecane, ponieważ częsty udział w zawodach prowadzi do pogorszenia Twoich wyników. Dzieje się tak, ponieważ Twoje ciało nie ma czasu na regenerację.
Przez to możesz zacząć odczuwać przemęczenie i dyskomfort oraz staniesz się bardziej podatny na kontuzje. Cotygodniowe zawody mogą mieć więc negatywny wpływ na Twoje zdrowie!
Jakie negatywne skutki dają cotygodniowe zawody?
Cotygodniowe uczestnictwo w zawodach może mieć negatywne skutki, takie jak?
- Obniżenie osiągnięć sportowych
- Zmęczenie
- Urazy mięśni
- Wysokie ciśnienie krwi
- Brak apetytu
- Otępiałość
- Depresja
- Rozdrażnienie
- Bezsenność
- Przewlekły ból mięśni i stawów.
Przydatne wskazówki, które pomogą Ci lepiej wypoczywać
Musisz nauczyć się słuchać swojego ciała, ponieważ jedynie Twój organizm może Ci zasygnalizować, jak bardzo jesteś zmęczony. Dlatego, jeśli jednak planujesz co tydzień brać udział w zawodach lub nawet ścigać się raz na kilka tygodni, będziesz musiał zmniejszyć liczbę treningów. Dlatego polecamy Ci zapoznać się z naszymi wskazówkami dotyczącymi efektywnego wypoczynku:
- Twoje mięśnie potrzebują czasu, żeby powrócić do stanu sprzed treningu. Dlatego Ty musisz nauczyć się cierpliwości i nie zmuszać ich do nadmiernego wysiłku.
- Musisz zaplanować oraz starannie wybrać wszystkie zawody, w których planujesz wziąć udział.
- W dniu poprzedzającym zawody prawdopodobnie będziesz czuł się zestresowany i nerwowy. Dlatego postaraj się odpocząć i zapewnić sobie odpowiednią ilość snu.
- Spróbuj oczyścić umysł, na przykład poprzez oglądanie pięknych krajobrazów, spokojną jazdę na rowerze czy zwyczajnie robienie tego, co lubisz. W ten sposób pozbędziesz się napięcia psychicznego.
Jak zaplanować tydzień przed zawodami?
Na tydzień przed zawodami będziesz w ostatnim stadium przygotowań. Twoje ciało miało odpowiednią ilość treningów, co oznacza, że jesteś gotowy na to wyzwanie. Powinieneś zatem kontynuować ćwiczenia, ale nie przeforsowywać się. Swoje możliwości sprawdzisz w dzień zawodów.
Możesz też mieć spadek pewności siebie, a nawet doświadczać nieprzyjemnych skurczów. Ale nie martw się, to wszystko jest spowodowane nerwami i niedługo po wyścigach minie, a na zmęczone mięśnie pomoże relaksujący masaż. Oto kilka przydatnych porad, które warto wykorzystać w tygodniu przed zawodami:
- Nie zmieniaj swojej rutyny treningowej. Pamiętaj, że Twoje ciało przyzwyczaiło się do określonego programu ćwiczeń.
- Jeśli będziesz musiał pominąć jeden dzień treningu, nie przejmuj się i nie staraj się “nadrobić” następnym razem. Twój progres na tym nie ucierpi.
- Odżywiaj się w zbilansowany sposób. Dieta to fundamentalna część Twojego treningu.
- Unikaj ciężkostrawnych potraw w tygodniu poprzedzającym zawody. Unikniesz w ten sposób problemów trawiennych.
- Na kilka miesięcy przed zawodami powinieneś stosować odpowiednią dietę. W Internecie znajdziesz wiele przydatnych przepisów.
- W tygodniu przed wyścigiem pij dużo płynów. Dzięki temu będziesz odpowiednio nawodniony.
- Sprawdź prognozę pogody w dzień zawodów. Upał może wpłynąć negatywnie na Twój wynik.
- Przygotuj ubranie na zawody przynajmniej dzień wcześniej. W tym dniu nawet wygoda skarpetek ma ogromne znaczenie!
Podsumowując, cotygodniowe zawody są niekorzystne dla Twojego organizmu, ponieważ zwiększają ryzyko kontuzji oraz mogą obniżyć Twoją sprawność. Pamiętaj, że jedynym skutecznym sposobem na postęp jest szanowanie i słuchanie własnego ciała.
Tylko w ten sposób staniesz się sportowcem, jakim chcesz być. Musisz uświadomić sobie, że ciało to nie maszyna! Nie jesteś robotem. Odpowiedni balans pomiędzy treningami a odpoczynkiem pozwoli Ci osiągać lepsze wyniki.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.