Czy ćwiczenia mogą szkodzić zdrowiu?
Jeśli chcesz zadbać o zdrowie swojego organizmu podczas ćwiczeń, musisz zachowywać się w sposób odpowiedzialny. W przeciwnym razie okaże się, że ćwiczenia mogą szkodzić zdrowiu.
Ćwiczenia to doskonały sposób na spędzanie czasu, bo mogą pomóc Ci zachować zdrowie fizyczne i psychiczne. Jednak nadmierne treningi lub niewłaściwa technika mogą okazać się niebezpieczne. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, czy ćwiczenia mogą szkodzić zdrowiu.
Aktywność fizyczna jest niezbędna, jeśli chcesz zachować zdrowe ciało. Siedzący tryb życia może nieść ze sobą takie niebezpieczeństwa jak otyłość, nadciśnienie tętnicze i cukrzyca. Właśnie dlatego ćwiczenia stały się sprzymierzeńcem w walce o zdrowie organizmu.
Czy ćwiczenia mogą szkodzić zdrowiu?
Jedzenie, praca, zainteresowania… wszystko ma swoje wady i zalety, a sport nie stanowi wyjątku. Ćwiczenia niosą ze sobą takie wiele korzyści, że rzadko kiedy zwracamy uwagę na związane z nimi niebezpieczeństwa. Jednak to wcale nie oznacza, że nie mogą wpływać negatywnie na nasze zdrowie.
Trening sam w sobie nie jest czymś złym. Jednak istnieją określone czynniki, które sprawiają, że z czasem ćwiczenia mogą szkodzić zdrowiu ciała i umysłu.
Aby obronić się przed takim ryzykiem, należy je znać. Właśnie dlatego zamieściliśmy poniżej listę niebezpiecznych czynników związanych z treningiem.
Zła technika
Niektórzy narzekają, że nie widzą rezultatów ćwiczeń, cierpią na DOMS (zespół opóźnionego bólu mięśniowego), skurcze lub nawracające kontuzje. Takie przypadłości często są związane z niewłaściwym wykonywaniem ćwiczeń.
Każdy rodzaj ćwiczeń ma swoją kolejność, strukturę i wzór. Jeśli chcesz uniknąć kontuzji, musisz ich przestrzegać.
Wykonuj poprawnie najprostsze elementy, takich ćwiczeń jak przysiady czy pompki, aby nie narazić się na przykre wypadki. Zwracaj uwagę na to, co robisz i naucz się wykonywać każde ćwiczenie we właściwy sposób.
Pomijanie niezbędnych etapów
Rozgrzewka, piecie odpowiedniej ilości wody, przestrzeganie zrównoważonej diety i właściwa regeneracja – oto kluczowe czynniki, które wywierają wpływ na to, w jaki sposób Twój organizm reaguje na wysiłek i jak szybko wraca do formy. Oznacza to, że jeśli pominiesz którykolwiek z tych niezbędnych kroków, narażasz zdrowie swojego organizmu na szwank.
Brak rozgrzewki przed rozpoczęciem treningu może prowadzić do wystąpienia kontuzji. Nieprzestrzeganie właściwej diety może osłabić Twoje mięśnie. Złe nawodnienie może prowadzić do wystąpienia skurczy lub zawrotów głowy. Jeśli chcesz uniknąć tych przykrych przypadłości, nie możesz ignorować powyższych wytycznych.
Ból stawów i zmęczenie mięśni
Ćwiczenia pomagają wzmocnić mięśnie, więzadła, stawy i kości. Jednak części ciała, których stale używasz, są bardziej podatne na urazy wywołane przeciążeniem. Na przykład rowerzyści mają często problemy z łydkami, a biegacze – z kolanami.
Czasami kontuzji nie można uniknąć, bo pojawiają się z powodu ciągłego obciążenia stawów lub mięśni.
Nadmierne ćwiczenia
Kiedy ćwiczysz, Twój organizm uwalnia do krwiobiegu endorfiny, które zwalczają stres i sprawiają, że czujesz się szczęśliwa. Nic dziwnego, że niektórzy ludzie uzależniają się od tego uczucia i kompulsywnych ćwiczeń.
Jeśli będziesz ćwiczyć dłużej niż powinnaś, odbije się to negatywnie na Twoim samopoczuciu fizycznym i psychicznym. Wszystko ma swoje granice i powinnaś ich przestrzegać, aby nie zrobić sobie krzywdy.
Nadmierne ćwiczenia mogą prowadzić między innymi do wystąpienia urazów, zmęczenia mięśni i wypalenia psychicznego, wywoływać uczucie przemęczenia, problemy z sercem i oddychaniem.
Bigoreksja
Bigoreksja, nazywana dysmorfią mięśniową, to rodzaj zaburzenia mentalnego związanego z ćwiczeniami i wyglądem fizycznym. To podtyp cielesnego zaburzenia dysmorficznego, w którym dana osoba uważa, że ma zbyt mało mięśni lub są one niewystarczająco rozbudowane.
Ten rodzaj zaburzenia sprawia, że ludzie ćwiczą ciężej i dłużej niż tego potrzebują lub niż to zdrowe.
Regularne ćwiczenia to nic złego, ale jeśli zamieniają się w obsesję, to stają się problemem natury psychicznej. Musisz ćwiczyć dlatego, że jest to dobre dla Twojego zdrowia. Nie używaj ćwiczeń jako drogi do zdobycia ciała, które spełnia oczekiwania narzucone przez społeczeństwo.
Pamiętaj, że masz moc i kontrolę nad własnym życiem. To Ty ponosisz odpowiedzialność za to, aby ćwiczenia nie były dla Ciebie szkodliwe. Twoje ciało to Twoja świątynia; rób wszystko z umiarem – nawet jeśli chodzi o ćwiczenia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Joseph, C., & Finch, C. F. (2016). Sports Injuries. In International Encyclopedia of Public Health(pp. 79–86). Elsevier Inc. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-803678-5.00432-X
- Brughelli, M., & Cronin, J. (2008). Preventing hamstring injuries in sport. Strength and Conditioning Journal, 30(1), 55–64. https://doi.org/10.1519/SSC.0b013e3181638263
- Martell Alonso, C. a. (2006). Vigorexia: enfermedad o adaptación. Lecturas: Educación Física y Deportes, (99), 1–8. Retrieved from http://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=2049112&orden=74577&info=link%5Cnhttp://dialnet.unirioja.es/servlet/extart?codigo=2049112
- Salaberria, K.; Rodríguez, S. Cruz, S. (2007). Percepción de la imagen corporal. Osasunaz. Cuadernos de Ciencias de La Salud, 8, 171-183 , 8, 171–183. https://doi.org/10.1111/j.2044-8295.1996.tb02593.x
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.