Logo image
Logo image

Jak osiągnąć sukces osobisty - 5 wskazówek

4 min.
Wszyscy lubimy odnosić sukcesy i uchodzić dla innych za przykład do naśladowania. Jednak te osiągnięcia zależą od wielu czynników, zarówno osobistych jak i środowiskowych.
Jak osiągnąć sukces osobisty - 5 wskazówek
Ostatnia aktualizacja: 17 października, 2020

Wiele osób stawia sobie cel, aby osiągnąć sukces osobisty i poświęca mu wiele uwagi. Nie tylko w kontekście sportowym, ale także w pracy, na studiach, w związku czy w przyjaźni. Wszyscy chcemy osiągać cele, które sobie stawiamy.

Wiele osób uważa, że ​​sukces to mieszanka równych części ciężkiej pracy i szczęścia, ale w rzeczywistości nie ma matematycznego wzoru na sukces. Od każdej osoby, jej umiejętności i specyficznej sytuacji będzie zależeć czy górę wezmą czynniki wewnętrzne czy zewnętrzne.

Istnieje pewien kluczowy aspekt, o którym należy jednak pamiętać, aby osiągnąć sukces osobisty. Podobnie jak w przypadku każdego wielkiego postępu, wymaga on czasu i poświęcenia.

To nie jest coś, co można osiągnąć z dnia na dzień. Każdy chce sukcesu i jego wizja bardzo go motywuje, ale z kolei obsesja na jego punkcie nie jest korzystna dla zdrowia psychicznego.

Pamiętaj o 5 kluczach, aby osiągnąć sukces osobisty

Ponieważ osobisty sukces jest przedmiotem zainteresowania wielu ludzi, oto kilka prostych wskazówek, jak zmaksymalizować swoje szanse na jego osiągnięcie.

1. Zacznij praktykować medytację

Zawrotne tempo codziennej rutyny sprawia, że ​​nie masz chwili na refleksję nad sobą. W ciągu dnia ludzie przejmują się obowiązkami i zapominają o poświęceniu sobie choćby kilku minut.

Praktyka medytacyjna może być pierwszym krokiem do osobistego sukcesu. Ta dyscyplina skupia uwagę na tym, co dzieje się w tobie, a nie na tym, co dzieje się na zewnątrz. Dzięki temu można uporządkować myśli i skierować uwagę na to, co jest naprawdę ważne w chwili obecnej.

Some figure

Ogromną zaletą medytacji jest to, że można się jej nauczyć niewielkim kosztem. Nie wymaga określonej przestrzeni ani specjalnych materiałów, a jedynie znalezienia wygodnego i cichego miejsca.

2. Aby osiągnąć sukces osobisty, zorganizuj swoje cele i priorytety

Osobisty sukces wiąże się z osiągnięciem wielu rzeczy: satysfakcji i spełnienia w pracy, stabilności w stosunkach rodzinnych i partnerskich, rozwoju własnych umiejętności… Uwzględnienie tak wielu aspektów może być bardzo przytłaczające.

Celów jest tak wiele, że nie sposób skupić się na osiągnięciu ich wszystkich naraz. Konieczne jest ustalenie priorytetów i umiejętność rozpoznawania tego, co jest pilne i konieczne, a co jest jedynie pragnieniem i kaprysem.

Jednym z narzędzi, które może być bardzo przydatne, jest ćwiczenie o nazwie koło życia. Technika ta pozwala na autoanalizę we wszystkich obszarach, które składają się na życie człowieka.

Poszczególne dziedziny są przedstawione w formie koła. Fakt, że analiza ma tak wizualną formę, pozwala bardzo łatwo zidentyfikować mocne i słabe strony w każdej z dziedzin.

3. Naucz się mówić „nie” w sposób asertywny

Większości ludzi nie jest łatwo powiedzieć „nie”, kiedy inne osoby proszą ich o jakąś przysługę. Odczuwają silny dyskomfort na myśl o wyrażeniu odmowy. I jest on tak wielki, że w wielu przypadkach wolą się poddać, nawet jeśli jest to dla nich uciążliwe.

Skupianie uwagi zawsze tylko na innych to przeszkoda, aby osiągnąć osobisty sukces. Jest rzeczą oczywistą, że nie ma nic złego w pomaganiu innym, problem pojawia się, gdy wymagania innych uniemożliwiają nam sprostanie własnym.

Nie tylko ważne jest, aby nauczyć się mówić „nie”, ale także zwracać uwagę na formę. Asertywność to wyrażanie własnych życzeń i preferencji, ale chodzi o to, żeby robić to również w sposób uprzejmy i pełen szacunku.

Jeśli uwzględniamy oba aspekty, unikamy ryzyka pogorszenia relacji z drugą osobą.

4. Działaj jak lider, bądź proaktywny

Jedna wspólna rzecz, która charakteryzuje ludzi, którzy osiągnęli osobisty sukces, polega na tym, że nie czekają oni, aż inni powiedzą im, co mają robić. To ludzie z żelazną siłą woli i dużą pewnością siebie, zdolni do dokonania wielkich zmian.

Proaktywność to umiejętność antycypowania sytuacji i wydarzeń. Proaktywni ludzie nie czekają na wystąpienie problemu, aby go następnie naprawić. Raczej analizują otoczenie, wykrywają potencjalne problemy i działają, aby im zapobiec.

Zdolność bycia proaktywnym jest ściśle związana z zachowaniem liderów. Skuteczni liderzy sami inicjują zmiany, to nonkonformiści nastawieni na działanie i ciągły rozwój osobisty.

5. Aby osiągnąć sukces osobisty, lepiej wyznaczać cele krótkoterminowe

Cele osobiste różnią się pod kątem tego, kiedy można je osiągnąć. Jeśli uda się to osiągnąć w ciągu tygodnia lub dwóch, jest to cel krótkoterminowy. Wręcz przeciwnie, jeśli okres czasu jest dłuższy – miesiące lub lata – mówi się, że jest to cel długoterminowy.

Osobisty sukces należy do celów długoterminowych. Natomiast plany, które ustalamy, aby osiągnąć sukces osobisty, są celami krótkoterminowymi. Cele krótkoterminowe są łatwiejsze do osiągnięcia i informują osobę o jej postępach.

Z drugiej strony, cele długoterminowe wymagają dużych dawek motywacji i zaangażowania, ponieważ w przypadku opóźnienia bardzo łatwo popaść w bierność i odkładanie na później.

Osiągnięcie osobistego sukcesu zależy w dużej mierze od Twojego sposobu myślenia

Nie można dokładnie zmierzyć wkład czynników zewnętrznych i wewnętrznych w osiągnięcie osobistego sukcesu. W niektórych sytuacjach, aby osiągnąć cele, ważniejsze będzie szczęście lub kontekst. W innych natomiast cechy osobiste mają większe znaczenie.

Niezależnie od tego, jakie rodzaje czynników są najważniejsze, powinniśmy skupić się tylko na tych, na które mamy rzeczywisty wpływ. Skupianie się na szczegółach, które od nas nie zależą, takie jak szczęście lub zachowanie innych, przynosi efekt przeciwny do zamierzonego, ponieważ oddala nas od naszych celów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Grant, Adam; Ashford, Susan (2008). «The dynamics of proactivity at work». Research in Organizational Behavior 28: 3-34

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.