Logo image
Logo image

Jak skutecznie wrócić do treningu?

2 min.
Nie jest łatwo wrócić do treningu po przerwie. Trzeba wówczas zmierzyć się z frustracją spowodowaną obniżoną wydajnością. Nie warto jednak się poddawać!
Jak skutecznie wrócić do treningu?
Ostatnia aktualizacja: 19 marca, 2021

Po okresie odpoczynku pora wrócić do treningu. Łatwiej powiedzieć niż zrobić. W praktyce może okazać się to trudne. Powrót do treningu po przyjemnych wakacjach wymaga nie tylko silnej woli i ochoty, ale też dyscypliny, porządku i konsekwencji. To droga do sukcesu.

Globalny plan

Rzadko kiedy pamięta się o przeplataniu treningów okresami odpoczynku. Pozwalają one na osiąganie lepszych efektów i są zwyczajnie potrzebne. To kwestia zdrowia i dobrego samopoczucia.

Some figure

Tydzień, dwa czy trzy bez ćwiczeń powinny stanowić część generalnego planu na rok. Ciało i umysł będą ci za to wdzięczne.

Nie ograniczaj jedzenia

W tym czasie nie należy jednak radykalnie zmieniać swoich nawyków, a przede wszystkim żywienia. Jednak nawet na wakacjach warto zachowywać umiar. Częścią uroku wakacji jest jedzenie dań, które normalnie są ‘zakazane’, ale nawet tutaj nie należy przesadzać.

To coś więcej niż tylko dbanie o linię lub unikanie nadwagiDo ogólnego planu treningowego nie pasują dwa czy trzy tygodnie nieograniczonego jedzenia produktów, które nie są korzystne dla organizmu.

Jasne i klarowne cele

Niezależnie od tego, czy zaczynasz od zera, czy wracasz do treningu, cele powinny być realistyczne. W żadnym wypadku nie zakładaj sobie, że stracisz na przykład 12 kilogramów w miesiąc. Takie nierealistyczne cele to pierwszy krok do porażki. Przynoszą one więcej złego niż dobrego.

Some figure

Każdy cel powinien być mierzalny i weryfikowalny w niezbyt długim czasie. Oto przykłady: utrata kilograma na tydzień czy chodzenie przez 20 minut trzy  razy w tygodniu przez miesiąc. Po osiągnięciu takiego celu można zwiększyć wymagania.

Krok po kroku

Nawet profesjonalni sportowcy wracają do treningów powoli i ostrożnie. Nawet przyzwyczajone do treningu ciało potrzebuje czasu na stopniową readaptację.

Ta zasada powinna być respektowana także przez osoby uprawiające sport rekreacyjnie. Zasadniczo zaleca się ograniczenie do połowy treningów, które wykonywało się przed przerwą.

Innymi słowy, jeśli biegacz przebiegał siedem kilometrów w sesji, przez dwa tygodnie po przerwie powinien zatrzymać się po 3,5 kilometra.

Jak wrócić do treningu i zdrowych nawyków?

Pewne nawyki powinny wejść w krew osobom regularnie uprawiającym sport. Zbilansowane odżywianie to jeden z nich. Chodzi o coś więcej niż tylko “zdrowe jedzenie”.

Zdrowe nawyki żywieniowe to także przestrzeganie okresów, jakich ciało potrzebuje na trawienie i przetwarzanie żywności. Jedzenie tuż przed zawodami czy treningiem to nienajlepszy pomysł.

Zaleca się odczekanie 90 minut przed podjęciem wysiłku fizycznego. W taki sposób daje się szansę układowi trawiennemu na wykonanie jego zadania oraz na przyjęcie składników odżywczych z pokarmu.

Odpowiednie nawodnienie to inna kluczowa sprawa. Ciało potrzebuje wody, by prawidłowo funkcjonować. Nie powinno się zapominać o rozgrzewce przed każdą sesją treningową ani o relaksie po wysiłku.

Precz z nudą

Czasami po przerwie w treningach ćwiczenia przestają sprawiać nam przyjemność. Nie należy jednak traktować tego jako wymówki.

Istnieje wiele możliwości urozmaicenia treningu. Warto wypróbować różne aktywności przed zdecydowaniem się na jedną i przede wszystkim, nie ustępować lenistwu ani apatii.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.