Maraton - jak przygotować się do niego psychicznie?
Maraton to ogromny wysiłek nie tylko dla naszego ciała, lecz także umysłu. Z tego powodu to, jak poradzimy sobie z biegiem oraz przygotujemy się psychicznie do zawodów ma fundamentalne znaczenie dla naszych rezultatów.
Przebiegnięcie maratonu to spore wyzwanie nie tylko dla organizmu. Nasza odporność psychiczna może się okazać znacznie ważniejsza niż siła nóg. Nie należy zapominać, że to właśnie nasz mózg wydaje instrukcje reszcie naszego ciała. Poniżej znajdziesz wskazówki, dzięki którym dowiesz się, jak psychicznie przygotować się na zbliżający się maraton.
Maraton to 42 kilometry psychicznego oraz fizycznego wyzwania. Dlatego też wymaga miesięcy, a nawet lat przygotowań od tych, którzy chcą podjąć się tej intensywnej próby.
Maratony odbywają się praktycznie na całym globie. Najsławniejsze mają miejsce w takich miastach, jak Chicago, Berlin, London, Nowy Jork i Tokio. Te zawody oraz wszystkie pozostałe biegi są ogromną zachętą dla tysięcy biegaczy ze wszystkich zakątków świata, którzy regularnie starają się przekraczać własne limity.
Oczywiście maratony wiążą się także ze współzawodnictwem. Ci, którzy chcą zwyciężyć, muszą stale udoskonalać swoje techniki treningowe. Przebiegnięcie maratonu to cały długi i skomplikowany proces, który znacznie wykracza poza wydarzenie samo w sobie.
Maraton — przygotowanie fizyczne
Zanim jednak przejdziemy do umiejętności umysłowych, na których powinni skupić się biegacze, przyjrzymy się wymaganiom fizycznym, które muszą spełniać osoby chcące wziąć udział w maratonie.
Doświadczenie w krótkich wyścigach: olimpijczyk Chema Martinez zaleca, żeby przed przystąpieniem do maratonu brać udział w krótszych zorganizowanych biegach. W ten sposób przygotujesz się do bardziej wymagających zawodów na dłuższe dystanse.
Wykonać komplet badań: maraton doprowadzi Twoje ciało na skraj wytrzymałości. Z tego powodu musisz upewnić się, że jesteś całkowicie zdrowy fizycznie i nie ma żadnych przeciwwskazań medycznych dla Twojego udziału w zawodach.
Ukończ ośmio lub dziesięciotygodniowy trening przygotowawczy do maratonu: oczywiście powinieneś zacząć treningi przynajmniej dwa lub nawet trzy miesiące przed tym. Ostatnie osiem do dziesięciu tygodni powinny być traktowane, jako trening kondycyjny przygotowujący Cię już do samego biegu.
Przygotowanie aerobowe: Twoje mięśnie muszą mieć wystarczającą ilość tlenu, żeby wyprodukować energię niezbędną do przebiegnięcia maratonu. Istnieją różne metody na zwiększenie wydolności i powinny być one dopasowane indywidualnie do każdego biegacza. Profesjonalny trener będzie w stanie określić Twoje możliwości oraz przygotować dla Ciebie najbardziej efektywną strategię treningową.
Trening na siłowni: Twoje mięśnie muszą być silne oraz wytrzymałe. Możesz to osiągnąć jedynie za pomocą treningu siłowego. Nie zapominaj także o rozgrzewce oraz rozciąganiu po ćwiczeniach siłowych, dzięki którym zwiększysz elastyczność mięśni.
Przeczytaj też: Trening funkcjonalny: jakie dobrać ćwiczenia?
Maraton — przygotowanie psychologiczne
Ten aspekt treningu jest tak samo ważny, jak przygotowanie fizyczne. Sportowiec musi być świadomy swoich ograniczeń, a przy tym wierzyć w swój potencjał oraz możliwość osiągnięcia celu. Żeby to osiągnąć, niezbędne jest przestrzeganie poniższych zaleceń:
Ustal sobie realistyczny cel
Żółtodziób nie może z marszu pobić wszystkich rekordów i wygrać każdego wyścigu. Żeby uniknąć frustracji, która może prowadzić do porzucenia treningów biegowych czy też zmniejszenia wysiłków podczas treningów musisz nauczyć się wyznaczać sobie osiągalne cele.
Żeby wyznaczyć sobie cele, powinieneś poznać swoje możliwości oraz wziąć pod uwagę rezultaty wcześniejszych treningów. Dodatkowo postaraj się przewidzieć wszystkie problemy, z którymi potencjalnie będziesz musiał się zmierzyć na kilka dni przed maratonem, lub w trakcie samego wyścigu.
Wyobraź sobie maraton
Podczas treningu wyobraź sobie siebie w trakcie wyścigu i pomyśl o tym, co zrobisz, kiedy zaczniesz odczuwać zmęczenie. Powinieneś także postarać się przebiec trasę podobną do tej, którą będziesz musiał pokonać w trakcie maratonu. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na sukces.
Co więcej, powinieneś także postarać się wyobrazić sobie moment przekraczania linii mety. Jeśli możesz to sobie wyobrazić, możesz to także zrobić! To jedynie kwestia siły, wytrwałości, treningów oraz pewności siebie.
Myśl pozytywnie
Powtarzanie sobie motywujących cytatów w trakcie treningu może okazać się bardzo pomoce. Chociaż niektórzy mogą uważać, że to rodzaj samooszukiwania się, powtarzanie sobie afirmacji w stylu: “Mogę to zrobić!”, “Jeszcze jeden kilometr!”, “Jestem gotowy, żeby to zrobić” może być bardzo pomocne.
Pomocne może okazać się również wsparcie moralne z zewnątrz. Na przykład ze strony Twojego trenera lub przyjaciela, który będzie Cię zachęcał w momentach, kiedy pomyślisz o poddaniu się. Pamiętaj, że w większości przypadków limity istnieją tylko w Twojej głowie, a Twoje ciało jest silniejsze niż myślisz.
To Ci się przyda: Hity lat 80-tych do słuchania przy bieganiu
Skup się na rozwiązaniach, a nie problemach
Jeśli jakiś konkretny element treningu lub wyścigu sprawia Ci trudności, zastanów się, jak możesz je przezwyciężyć. Zamiast mówić: “To niemożliwe!”, poszukaj alternatywnych rozwiązań, żeby pokonać tę przeszkodę. Użyj koncentracji oraz determinacji.
Pewność siebie i przygotowanie
Jeśli myślisz tylko o porażce albo zaczynasz samosabotaż, musisz się zastanowić, czy bieganie maratonów to faktycznie sportowe wyzwanie odpowiednie dla Ciebie. Musisz być pewien, że cała Twoja ciężka praca będzie tego warta. Pomyśl o satysfakcji, jaką poczujesz, kiedy staniesz na linii mety!
Zadbaj też o odpowiednie przygotowanie. Przyszykuj wszystkie niezbędne rzeczy dzień wcześniej, dzięki czemu zaoszczędzisz sobie stresu. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w której musisz dojechać na maraton. Sporządź listę i zaplanuj pakowanie. Zastanów się również, czego możesz potrzebować w nagłym przypadku.
Jak już wspomnieliśmy na początku artykułu, pokonanie maratonu to nie jest po prostu przebiegnięcie 42 kilometrów. To znacznie więcej. To niesamowite sportowe wyzwanie będzie wymagało od Ciebie poświęcenia oraz odpowiedniego przygotowania. Pamiętaj, wytrwałość i wysiłek zawsze przyniosą pozytywne rezultaty.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.