Logo image
Logo image

Jak wyleczyć się z kontuzji? kilka apektów

3 min.
Jak wyleczyć się z kontuzji? kilka apektów
Ostatnia aktualizacja: 15 października, 2020

Istnieją pewne aspekty, które są wspólne dla wszystkich urazów układu mięśniowo-szkieletowego. Dbanie o nie pomoże Ci dojść do siebie po kontuzji w najlepszy możliwy sposób.

Niezależnie od tego, czy jesteś sportowcem, czy nie logiczną rzeczą jest to, że w pewnym momencie swojego życia doznasz kontuzji. Istnieje wiele różnych rodzajów urazów, ale jest kilka aspektów wspólnych. Chcesz poznać podstawy powrotu do zdrowia po kontuzji? Oto kilka porad.

Poznaj zakres obrażeń po kontuzji

Ten pierwszy punkt jest oczywisty i zasadniczy. Musisz wykonać niezbędne testy, aby dokładnie wiedzieć, jakie masz obrażenia i na jakie tkanki wpływa.

W niektórych przypadkach warto zasięgnąć drugiej opinii. Na przykład, jeśli jest to złożony uraz lub taki, który będzie wymagał operacji lub leczenia inwazyjnego lub potencjalnie niebezpiecznego.

W każdym razie zrób odpowiednie badania. Może być kuszące słuchanie porad w stylu: „coś podobnego przydarzyło się mojemu przyjacielowi” lub „tak, też czułem ten ból i to było”. Nie musi to być to samo, a niewłaściwe leczenie może doprowadzić do wielu nowych problemów, z pewnością gorszych niż początkowa kontuzja.

Bądź pozytywny

Jednym z problemów psychologicznych, który najbardziej utrudnia powrót do zdrowia jest katastroficzne myślenie. Daje to znacznie większe znaczenie kontuzji niż ma ona w rzeczywistości. Myśli katastroficzne oznaczają, że myślisz, że zawsze będziesz odczuwać ból lub że nigdy nie wyzdrowiejesz. Lub że patologia jest poważniejsza niż w rzeczywistości.

Z kolei te myśli poprowadzą Cię przez inne negatywne fazy, takie jak unikanie bólu, niepokoju czy stresu. Jeśli chodzi o unikanie bólu oznacza to, że nie będziesz robić rzeczy na co dzień, ponieważ będziesz obawiał się bólu.

Some figure

Innymi słowy, fizjoterapeuta powiedział ci, abyś prowadził normalne życie, ponieważ musisz odzyskać mobilność w ramieniu. Ale Ty nie wyjmujesz tego słoika z górnej szafy na wszelki wypadek lub zakładasz koszule nie ruszając ramieniem, gdy to tylko możliwe.

W tego typu przypadkach lepiej jest robić jak najwięcej, aby ponownie wprawić ciało w ruch. Jeśli się ograniczasz będziesz spowalniać powrót do zdrowia. W przypadku, gdy pojawia się ból będziesz wiedział, że w tej chwili nie powinieneś wykonywać tego gestu, ale jeśli spróbujesz i wszystko jest w porządku ruszaj śmiało.

Zawsze najlepszą opcją będzie prowadzić rehabilitację w pozytywny sposób. Wiedząc, że w miarę możliwości dojdziesz do siebie, że pójdziesz naprzód i prawdopodobnie za kilka tygodni będzie ta dolegliwość stanie się tylko anegdotą z przeszłości.

Postępuj zgodnie z wytycznymi

Jeśli jest to uraz mięśniowo-szkieletowy prawdopodobnie lekarz lub fizjoterapeuta, który Cię leczy, widział już setki podobnych przypadków. Dzięki temu będzie wiedzieć, jaki jest najlepszy plan działania i jak szybko powinna następować poprawa. Podobnie, jeśli przepisano Ci lekarstwo powinieneś postępować zgodnie z wytycznymi.

Jeśli powiedzą Ci, żebyś wykonał jakieś ćwiczenia 10 razy, wykonaj je 10 razy. Jeśli każą Ci wykonać je tyle razy, próbuj, aż braknie Ci sił każdego dnia. Ważne jest, aby nie opuszczać dni lub myśleć, że nie musisz już robić pewnych rzeczy. Dostałeś te zalecenia nie bez powodu. Nawet jeśli wydaje Ci się, że wykonywanie niektórych ruchów jest bezużyteczne.

Ostrożnie wracaj do uprawiania sportu po kontuzji

Nawet jeśli Twój lekarz lub fizjoterapeuta powie Ci, że możesz wrócić do uprawiania sportu powinieneś zachować spokój. Powrót do zdrowia po kontuzji obejmuje powrót do stanu fizycznego, w jakim byłeś przed nią.

Dlatego po kilku dniach lub tygodniach bez ruchu i ponownym uczeniu się wykonywania podstawowych gestów nie możesz iść na trening jak wcześniej.

Some figure
Zamiast tego będziesz musiał ponownie przejść przez fazy treningowe zaczynając od lekkich sesji i stopniowo zwiększając intensywność.

Po kontuzji bądź cierpliwy

Ta ostatnia wskazówka zawiera kilka poprzednich. Jeśli wiesz, ile czasu będziesz potrzebować na regenerację i że powrót do sportu będzie rozłożony w czasie musisz to zaakceptować. Nie ma innego wyjścia, chyba że chcesz ponownie się zranić lub doznać gorszego urazu.

O ile nie jest to poważna patologia logiczną rzeczą jest to, że dana osoba może w pełni wyzdrowieć po urazie. Musisz tylko zrozumieć, że Twoje ciało cierpi i że potrzebuje odpowiednich procesów, aby w pełni wyzdrowieć. Więc postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, a w mgnieniu oka wrócisz do Twojego normalnego życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • E. Barral, F. Buonanotte. Catastrofización ante el dolor y abuso de analgésicos en pacientes con migraña crónica. Revista de neurología, Vol. 70, Nº 8, 2020, págs. 282-286
  • M. Jiménez. Catastrofización y aceptación: correlación de constructos psicológicos con la percepción del dolor en pacientes con fibromialgia. Trabajo Fin de Grado para la Universidad de Zaragoza, 2012
  • T. Fernández y P. Guillén. Criterios para el retorno al deporte después de una lesión. Archivos de Medicina del Deporte; 34(1): 40-44, 2017

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.