Urazy mięśni: ich przyczyny i leczenie

Urazy mięśni są powszechne wśród sportowców. W następnym artykule zajmiemy się ich przyczynami i metodami leczenia.
Urazy mięśni: ich przyczyny i leczenie

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2019

Urazy mięśni zwykle występują w wyniku zmęczenia lub nadmiernego i niewłaściwego ich używania. Jednak w większości przypadków możemy uniknąć urazów mięśni, znając ich przyczyny i leczenie. Ponieważ nie chcemy, abyś przerywał treningi, powiemy Ci wszystko, co musisz wiedzieć o tego rodzaju obrażeniach.

W rzeczywistości wiele urazów mięśni powstaje z powodu nieprawidłowej rozgrzewki, jej braku lub zbyt intensywnego treningu. Czas potrzebny do powrotu do zdrowia po kontuzji mięśni, zależy od stopnia jej ciężkości.

Na szczęście większość osób, u których szybko zastosuje się odpowiednie leczenie szybko dochodzi do siebie. Dzięki temu w ciągu kilku dni lub tygodni mogą one wrócić do ćwiczeń fizycznych.

Mimo to zaleca się postępować zgodnie z instrukcjami profesjonalisty i nie wykonywać ćwiczeń o wysokiej intensywności, dopóki mięśnie się nie zregenerują. Tak więc, jeżeli zdecydujesz się powrócić do treningów zbyt wcześnie, narażasz się na kolejne urazy lub pogłębienie istniejącego problemu.

Urazy mięśni – przyczyny

1. Niewłaściwa rozgrzewka

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś wiedzieć, jest to, jak ważne jest poświęcenie odpowiedniej ilości czasu na rozgrzewkę. W rzeczywistości niewłaściwa rozgrzewka zwiększa ryzyko kontuzji podczas wykonywania właściwego programu treningowego.

2. Zmiana programu treningowego

Często kontuzje mięśni pojawiają się wtedy, gdy sportowiec rozpoczyna nowy program ćwiczeń. Dzieje się tak zwłaszcza, gdy zwiększamy intensywność treningów lub czas ich trwania.

Należy pamiętać, że w tej sytuacji mięśnie pracują ciężej, co może powodować ich obrażenia.

urazy mięśni często powodowane są zbyt intensywnym treningiem

3. Nadmierny wysiłek i zmęczenie zwiększa podatność na urazy mięśni

Nadmierny wysiłek i zmęczenie to dwie z najczęstszych przyczyn urazów mięśni. Dlatego zawsze powinieneś słuchać swojego ciała i nadwyrężać mięśni, gdyż może ono powodować kontuzje. Najlepszym sposobem, aby temu zapobiec, jest świadomość własnych słabości i mocnych stron.

Podobnie, ryzyko kontuzji zwiększa również zmęczenie podczas treningu. We wszystkich przypadkach znajomość ciała i słuchanie go jest najlepszym sposobem na uniknięcie wielu obrażeń!

4. Utrzymanie formy

Wreszcie, utrzymanie zdrowej masy ciała jest jednym z kluczowych aspektów pozwalających uniknąć obrażeń mięśni. Nadwaga je obciąża, szczególnie te w okolicach nóg i pleców, może ona także być bezpośrednią przyczyną urazów.

Jak prawidłowo leczyć urazy mięśni?

Większość urazów mięśni można leczyć domowymi sposobami, więc nie zawsze trzeba iść do lekarza. Należy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach jest to konieczne.

W przypadku lżejszych urazów należy zastosować następujące leczenie:

1. Odpoczynek

W tym przypadku najważniejszy jest odpoczynek i oszczędzanie uszkodzonego mięśnia, jeżeli odczuwasz ból. Jednocześnie należy jednak pamiętać, że odpoczywanie przez zbyt długi czas może osłabić mięśnie, a w rezultacie przedłużyć proces regeneracji. Z tego powodu wskazane jest, aby zacząć ćwiczyć dotknięty mięsień ostrożnie i stopniowo.

2. Lód

Aby zminimalizować obrzęk spowodowany urazem mięśni, należy zastosować okłady z lodu. Pamiętaj, że nie wolno przykładać lodu bezpośrednio na skórę; owiń lód ręcznikiem i przyłóż na spuchnięte miejsce przez około 20 minut.

na urazy mięśni pomagają okłady z lodu

Najlepiej jest powtarzać tę procedurę co cztery godziny w ciągu pierwszych kilku dni aż do ustąpienia obrzęku.

3. Uciskanie i unoszenie do góry

Po trzecie, jeżeli chcesz zmniejszyć obrzęk, możesz owinąć dotknięty obszar elastycznym bandażem do ustąpienia objawów. Należy jednak uważać, aby nie ściskać go zbyt mocno, ponieważ może to ograniczyć krążenie krwi i utrudnić powrót do zdrowia. O ile to możliwe, staraj się jak najczęściej unosić tę część ciała do góry.

Jak widać, większości urazów mięśni można uniknąć stosując się do kilku podstawowych wskazówek. Najważniejszą rzeczą jest jednak, by zawsze pamiętać o rozgrzewce przed treningiem oraz zwracać uwagę na sygnały, które wysyła Ci Twoje ciało. W ten sposób zmniejszysz ilość kontuzji i zwiększysz swoją produktywność sportową.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.