Logo image
Logo image

Problemy z kręgosłupem powodowane przez złą technikę

4 min.
Problemy z kręgosłupem powodowane przez nieprawidłową technikę
Problemy z kręgosłupem powodowane przez złą technikę
Ostatnia aktualizacja: 21 sierpnia, 2020

Nieprawidłowa technika podczas ćwiczeń na siłowni może powodować problemy z kręgosłupem. Ciężki trening nie jest dobry, jeśli robisz go nieprawidłowo. Możesz nawet wyrządzić więcej szkody niż pożytku!

Problemy z kręgosłupem spowodowane złą techniką na siłowni zwykle zdarzają się, gdy ktoś nie otrzymał odpowiednich instrukcji i wprowadzenia. Każde ćwiczenie ma swoją własną technikę i jeśli nie będziesz się jej trzymać, możesz nabawić się kontuzji.

Co więcej, problemy z kręgosłupem mogą spowodować, że nie będziesz trenować przez dłuższy czas, a jeśli uraz jest poważny, możesz potrzebować specjalistycznego leczenia.

Najważniejszymi częściami kręgosłupa, które koniecznie musisz chronić, są krążki międzykręgowe. Być może słyszałeś już o urazie znanym jako przepuklina dysku? Występuje wtedy, kiedy dysk zostaje przemieszczony i uciska nerwy biegnące do nóg, powodując trudności w chodzeniu.

Nadmierne ćwiczenia i trening ze zbyt dużą masą również mogą prowadzić do kontuzji. Jeśli nie masz osobistego trenera, który by cię nadzorował, twój entuzjazm może cię pokonać i doprowadzić do urazu kręgosłupa.

Problemy z kręgosłupem wynikające ze złej techniki: przyczyny bezpośrednie

Można podjąć odpowiednie kroki, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów z kręgosłupem na siłowni. Kluczem jest skupienie się na intensywności, technice i szybkości progresu.

Krzywizna ciała

Oczywiście kręgosłup nie jest całkowicie prosty. Ma naturalne krzywe, aby rozłożyć ciężar ciała i uelastycznić kończyny.

Jednak te krzywizny mogą ulec zmianie z powodu wady wrodzonej lub niewłaściwej postawy. Trzy najczęstsze problemy to skolioza, kifoza i hiperlordoza.

Skolioza to termin określający stan, w którym kręgosłup nadmiernie wygina się w prawo lub w lewo. Dzieje się tak w wyniku lekkiej rotacji kręgów, co powoduje deformację osi kręgosłupa. Jej pojawienie się jest możliwe na przykład wtedy, gdy zastosujesz słabą technikę na siłowni.

Some figure

Kifoza jest wynikiem długotrwałego, niewłaściwego używania kręgosłupa z powodu złej postawy. W wyniku kifozy powstaje skrzywienie kręgosłupa, zwykle pod odcinkiem szyjnym, który wygląda jak garb.

Wreszcie hiperlordoza jest przeciwieństwem kifozy. Kręgosłup uwydatnia krzywiznę do przodu, co osłabia otaczające go mięśnie. Dla kogoś cierpiącego na hiperlordozę niektóre ćwiczenia mogą przynieść efekt przeciwny do zamierzonego, a nawet mu zaszkodzić.

Słaba kontrola: problemy z kręgosłupem spowodowane złą techniką

W przypadku zdrowych osób bez podstawowych schorzeń układu kostnego lub mięśni wszelkie problemy z kręgosłupem po pierwsze sugerują złą technikę. Jeśli na początku nie otrzymali właściwych wskazówek, istnieje duże prawdopodobieństwo, że doprowadzili się do kontuzji.

Po pierwsze, plecy każdej osoby są inne. Byłoby raczej głupotą sądzić, że wszyscy ludzie w każdym wieku mogą wykonywać ćwiczenia tak samo. To jeden ze sposobów, w jaki trenerzy osobiści mogą pomóc, opracowując spersonalizowane plany dostosowane do Twojego wieku i stanu.

Po drugie, każde ćwiczenie na siłowni będzie miało określoną technikę. Techniki te są wynikiem dokładnych studiów i badań, aby zapobiec urazom.

Jeśli ćwiczysz na siłowni w sposób, który nie respektuje naturalnej krzywizny kręgosłupa, prawdopodobnie szybko to odczujesz. Ale jeśli zastosujesz odpowiednią technikę, unikniesz kontuzji, dostosowując swoją postawę do naturalnego kształtu i ruchu kręgosłupa.

Przeciążenie

Każdy plan treningowy na siłowni powinien być progresywny i dostosowany do twoich celów i możliwości. Powinien stymulować organizm do stopniowej poprawy wydajności, zwiększania obciążenia i intensywności w miarę robienia postępów.

Some figure

Ale jeśli spróbujesz iść zbyt szybko lub zbyt mocno, problemy z kręgosłupem będą znacznie bardziej prawdopodobne. Po raz kolejny trener personalny będzie w stanie doradzić Ci, z jakim obciążeniem powinieneś trenować oraz ile powtórzeń wykonać, aby zminimalizować ryzyko kontuzji.

Urazy nie pojawiają się tylko z powodu pojedynczej próby podniesienia zbyt dużego ciężaru. Mogą być również wynikiem powtarzającego się nacisku. Ktoś, kto przeciążał kręgosłup przez miesiąc, może nie odczuwać problemu, ale ból krzyża może wkrótce pojawić się zaledwie kilka tygodni później.

Ogólne wskazówki pozwalające na uniknięcie problemów z kręgosłupem na siłowni

Problemy z kręgosłupem spowodowane złą techniką na siłowni są całkowicie możliwe do uniknięcia. Jedyne, co musisz zrobić, to trzymać się kilku ogólnych zasad dotyczących treningów i ich intensywności.

Po pierwsze, zawsze zaczynaj od mniejszych ciężarów i stopniowo je zwiększaj. Zmęczenie jest świetnym wskaźnikiem, kiedy należy przestać. Wykraczanie poza to, do czego zdolne jest twoje ciało, nie przyniesie ci żadnej korzyści.

Oprócz treningów upewnij się, że dobrze się odżywiasz i dużo odpoczywasz. Te rzeczy powinny znajdować się w centrum każdego planu ćwiczeń.

Podsumowując, jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, zasięgnij profesjonalnej porady. Każda dobra siłownia zatrudnia zespół profesjonalistów, którzy będą w stanie Ci doradzić i nadzorować Twoje treningi, aby zapobiec ryzyku kontuzji.

Są tam, aby zapewnić Ci bezpieczeństwo. Jeśli więc masz jakieś pytania i chcesz uniknąć błędów, nie wahaj się poprosić ich o pomoc.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carroni, Pablo Daniel. Correlación entre alteraciones posturales de columna y niveles de dolor en varones entre 20 y 40 años que asisten al gimnasio “URBANO” durante los meses de agosto a noviembre de 2008. (2008).
  • Silva, Alice Tatiane da, et al. FACTORES ASOCIADOS A LA APARICIÓN DE LESIONES DURANTE ACTIVIDAD FISICA EN GIMNASIOS AL AIRE LIBRE. Revista Brasileira de Medicina do Esporte 22.4 (2016): 267-271.
  • Mallma Bonilla, Henrry Andrés. Tratamiento fisioterapéutico en la hiperlordosis lumbar. (2020).
  • Kruse, David, and Brooke Lemmen. Spine injuries in the sport of gymnastics. Current sports medicine reports 8.1 (2009): 20-28.
  • Barile, Antonio, et al. Spinal injury in sport. European journal of radiology 62.1 (2007): 68-78.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.