Logo image
Logo image

Urazy żeber w sporcie – najczęstsze obrażenia

3 min.
Urazy żeber dzielą się na dwie grupy: stłuczenia i złamania. Główną ich przyczyną jest uderzenie, dlatego ryzyko pojawia się przy sportach kontaktowych.
Urazy żeber w sporcie – najczęstsze obrażenia
Ostatnia aktualizacja: 01 października, 2020

Urazy żeber w sporcie mogą wyeliminować sportowca z treningów. Mowa o cienkich kościach, na które zwykle nie zwracamy uwagi, a przecież chronią tak ważne organy jak płuca i serce.

Uraz klatki piersiowej może poskutkować uszkodzeniami wewnętrznymi. Może dojść do przerwania opłucnej czy nerwów znajdujących się w przestrzeniach międzyżebrowych. Regeneracja przebiega wolno i wymaga odpoczynku. Dowiedz się więcej z naszego dzisiejszego artykułu.

O żebrach

Żebra to kości tworzące klatkę piersiową. Chronią znajdujące się pod nimi organy, takie jak serce i płuca oraz biorą udział w oddychaniu, dzięki działaniu mięśni międzyżebrowych i przepony. 

Bez ruchów żeber i ich zdolności do rozciągania się, nie moglibyśmy wdychać większych ilości powietrza przy bardziej wymagających aktywnościach. Nie dostarczalibyśmy sobie odpowiednich ilości tlenu, by zaspokoić potrzeby metabolizmu komórkowego przy ćwiczeniach aerobowych.

Some figure

Mamy po 24 żebra, ułożone w 12 par rozłożonych na obie strony klatki piersiowej. Połączone są chrząstką dochodzącą do mostka – tej twardej powierzchni z przodu klatki piersiowej. Dwie ostatnie pary żeber nazywane są wolnymi, gdyż nie są połączone z resztą. Chociaż nie są duże, ich rola to ochrona górnej części nerek.

Między żebrami znajduje się przestrzeń na ważne struktury. Arterie, żyły i nerwy biegną wzdłuż mięśni międzyżebrowych, dbając o unerwienie i nawodnienie ciała.

Urazy żeber w sporcie

Jak już wiecie, istnieją dwa główne rodzaje urazów żeber. Mowa o złamaniach, które mogą dotyczyć jednej lub większej liczby kości. Do tego dochodzą stłuczenia powodujące stan zapalny kości i mięśni.

Złamania żeber

Złamania żeber polegają na utracie ciągłości kości w tym obszarze ciała. Ich główną przyczyną jest wpływ czynników zewnętrznych – na przykład uderzenie w boksie czy upadek z roweru.

W środowisku medycznym odróżnia się pęknięcie od złamania. W rzeczywistości pęknięcia są również złamaniami, ponieważ dochodzi przy nich do utraty ciągłości tkanki kostnej. Leczenie jest więc takie samo.

Nie wszystkie urazy w sporcie są punktowe. Czasami mamy do czynienia z wielokrotnymi złamaniami czy zmiażdżeniem kości, co powoduje ryzyko przemieszczenia się odłamków. Komplikacje związane ze złamaniami potrafią być bardzo poważne:

  • Perforacja: złamane żebro może przebić dużą tętnicę lub płuco. Gdy dojdzie do uszkodzenia opłucnej, powietrze dostające się do jamy klatki piersiowej może spowodować odmę.
  • Rozerwanie: to komplikacja dotycząca głównie wolnych żeber. Ich złamanie do wewnątrz organizmu może rozerwać wątrobę lub nerki. Krwotok z tych organów może spowodować zapalenie otrzewnej wywołane zbieraniem się płynów w jamie brzusznej.

Stłuczenia żeber

Jeśli nie dojdzie do złamania, uderzenie może spowodować stłuczenie. W tym przypadku, pojawia się zapalenie i krwiaki wywołane uszkodzeniem naczyń krwionośnych. Skóra puchnie, a dotyk powoduje ból.

Na skórze pojawiają się siniaki, co stanowi oznakę procesu regeneracji. Z czasem kontuzja straci zabarwienie, a ból ustąpi. Na początku dokuczać będą kłopoty z oddychaniem i poruszaniem górną kończyną po danej stronie.

Some figure

Leczenie przebiega wolno. Potrzeba ponad miesiąca na zagojenie się żebra, o ile przestrzega się zaleceń dotyczących odpoczynku i nie podejmuje w tym czasie wysiłku.

Proces leczenia można przyspieszyć stosując opatrunek. Można też miejscowo chłodzić dotknięty urazem obszar i brać leki przeciwzapalne i przeciwbólowe, o ile zostały zalecone przez lekarza.

Ćwiczenia oddechowe zyskują na znaczeniu w fizjoterapii i leczeniu urazów. Specjalista pokaże ci pewne techniki poprawiające dynamikę oddychania, które pomogą ci pokonać początkowe trudności.

Odpoczynek to największy sojusznik przy leczeniu urazów

Odpoczynek jest kluczowy podczas leczenia urazów żeber. Unikanie ruchu najskuteczniej wspomaga kurację. Powinien on być jednak uzupełniony zaleceniami lekarza oraz diagnostyką.

Ta oparta jest na rentgenie i tomografii komputerowej. W razie potrzeby, przepisuje się leki i kieruje na sesje fizjoterapii. Jeśli cierpisz z powodu urazu żeber, nie odkładaj na później wizyty u lekarza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Pappa, Ana Christina Castillo. NEUMOTÓRAX SECUNDARIO A FRACTURAS COSTALES. Diss. Universidad de San Carlos de Guatemala, 2018.
  • Matamoros, Sibaja, and A. Dáuber. “Trauma de tórax: fisiopatología y manejo del tórax inestable con contusión pulmonar.” Revista Médica de Costa Rica y Centroamérica 72.617 (2016): 687-693.
  • Lora Veramendi, Maylin. “Tratamiento fisioterapéutico en fractura de esternón y costillas.” (2018).
  • Puyol, Sonia Galicia, et al. “TIPOS DE FRACTURAS COSTALES ENCONTRADAS EN TRAUMATISMOS COSTALES.” Seram (2018).
  • Velásquez, Mauricio, and Viviana Orozco-Martín. “Manejo quirúrgico de las fracturas costales: experiencia en un centro de referencia.” Revista Colombiana de Neumología 28.2 (2016): 72-77.
  • Fernández, Liliana. “Manejo quirúrgico de las fracturas costales.” Revista Colombiana de Neumología 28.2 (2016): 61.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.