Logo image
Logo image

Wstrząs mózgu - co robić, gdy zdarzy się na treningu?

3 min.
Wstrząs mózgu - jak reagować?
Wstrząs mózgu - co robić, gdy zdarzy się na treningu?
Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2019

Wstrząs mózgu jest urazem, który jest bardzo powszechny w wielu dyscyplinach sportowych. Jeśli do niego dojdzie, konieczna jest jak najszybsza reakcja.

Wstrząs mózgu jest dość powszechne w piłce nożnej i sportach walki, takich jak zapasy. I tak, kiedy podejrzewamy, że ktoś doznał wstrząsu mózgu podczas zawodów czy treningu, rozlegają się dzwonki alarmowe i trzeba działać szybko.

Brak reakcji ma druzgocące konsekwencje dla sportowca.

Głównym problemem jest to, że objawy w tych przypadkach są dość ogólne. Dlatego jeśli podejrzewa się wstrząs mózgu w sporcie, zawodnik powinien zostać objęty okresem badań lekarskich i kontroli zdrowia. W niektórych dyscyplinach może to nawet powodować pewne konsekwencje prawne.

Co to jest wstrząs mózgu?

Wstrząs mózgu to sytuacja zdrowotna, która implikuje zmianę funkcji mózgu z powodu urazu głowy. Chwilowa utrata przytomności jest jednym z objawów, chociaż nie zawsze tak się dzieje. Dlatego kontrole medyczne są niezbędne.

Ten stan zwykle występuje po urazie głowy. Jednak silne uderzenia w twarz, szyję lub czoło mogą również powodować ten stan. Wstrząs mózgu w sporcie (lub w każdej innej sytuacji) może również wystąpić, nawet jeśli uraz dotyczy innej części ciała, ale uderzenie było tak silne, że ucierpiała też głowa.

Podobnie, tego rodzaju przypadki są znane jako łagodne wstrząsy mózgu. W sporcie tego typu epizody mogą się często zdarzać. Na przykład w Stanach Zjednoczonych dochodzi do około 300 000 wstrząsów mózgu rocznie. Problem polega na tym, że sportowcy nie zgłaszają ich w obawie przed utratą możliwości regularnych ćwiczeń.

Typowe objawy wstrząsu mózgu w sporcie

Wszystkie wstrząsy mózgu zwykle mają długą listę objawów. Pierwszą rzeczą poddawaną ocenie jest najwcześniejsza reakcja organizmu na obrażenia. Następnie może nastąpić utrata przytomności i omdlenia, a także tymczasowe anomalie widzenia.

Some figure

Tymczasowa amnezja jest kolejnym częstym objawem u pacjentów po wstrząsie mózgu w sporcie. Dodatkowo mogą również doświadczać zmian psychicznych.

Osoby udzielające pierwszej pomocy powinny zwracać szczególną uwagę na objawy i reakcję organizmu poszkodowanych.

Prawie wszystkie z tych objawów zwykle znikają między 48 a 72 godzinami po zdarzeniu. Ale w najgorszych przypadkach objawy te mogą trwać nawet dwa tygodnie.

Jednak prawdziwym problemem są możliwe długoterminowe skutki, jakie silne uderzenie w głowię może mieć na sportowca.

Pierwsza rzecz do zrobienia

W przypadku możliwego wstrząsu mózgu w trakcie gry – gracz musi przerwać wszelką aktywność fizyczną. W praktyce czasami objawy nie są wyraźne, a sportowiec gra dalej, co nie jest dobre. Dlatego w razie wątpliwości lepiej zmusić gracza do odpoczynku.

Tymczasem gracz powinien natychmiast uzyskać pomoc medyczną. Sanitariusz może zidentyfikować możliwą siłę wstrząsu mózgu. Później trzeba będzie przeprowadzić dokładniejsze badania lekarskie.

W większości dyscyplin wstrząsy niekoniecznie stanowią przeszkodę. Oczywiście w zależności od wymaganej aktywności fizycznej i wieku sportowca.

Specjalistą, który przeprowadzi odpowiednią diagnozę, jest neurolog. Aby ustalić, w jaki sposób uszkodzenie wpłynęło na mózg, lekarze mogą wykonywać tomografię komputerową i MRI.

Czas powrotu do sportu po wstrząsie mózgu

Kiedy dojdzie do wstrząsu mózgu, czas na odzyskanie sprawności po urazie jest bardzo ważny. Podczas rekonwalescencji sportowiec musi wykonywać jak najmniej aktywności fizycznej.

Wysiłek fizyczny powinien być ograniczony do absolutnego minimum. W przypadku urazu każdy pacjent otrzyma odpowiednią notatkę ze wskazaniami oraz oczywiście zwolnienie lekarskie.

Minimalny czas powrotu do zdrowia w przypadku tego rodzaju urazów wynosi od dwóch do czterech tygodni. Ale prawdziwe niebezpieczeństwo występuje, gdy sportowiec po raz ponowny dozna wstrząsu mózgu, zanim całkowicie wyzdrowieje.

Poza tym sportowiec jest dwa do czterech razy bardziej narażony na kolejne wstrząśnienie mózgu, jeśli wcześniej miał już taką kontuzję.

Some figure

Chociaż wstrząs mózgu nie oznacza, że ​​gracz musi całkowicie rzucić sport, często trzeba zmodyfikować dynamikę jego treningów. Z czasem trwałe uszkodzenie mózgu może pojawić się po wielu innych wstrząsach mózgu. Dlatego większość wstrząsów może powodować problemy długoterminowe.

Uszkodzenie to nazywa się przewlekłą encefalopatią. Ludzie cierpiący na ten stan mogą mieć podobne objawy jak pacjenci z demencją. Na przykład problemy z utratą pamięci i postrzeganiem rzeczywistości.

Dlatego musimy być bardzo ostrożni przy otrzymywaniu uderzeń w głowę. Wstrząs mózgu nie jest tylko kolejnym urazem, należy go leczyć szybko i skutecznie, aby uniknąć dalszych komplikacji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Carlos A. Liotta. 2011. Conmoción cerebral en el deporte. Extraído de: http://www.mapfre.com/fundacion/html/revistas/trauma/v22n2/pdf/02_06.pdf
  • Center for Disease Control and Prevention. Conmoción cerebral en deportistas jóvenes. Extraído de: https://www.cdc.gov/headsup/pdfs/highschoolsports/Middle_School_Sports_Athletes_FS_SPANISH_v2_508.pdf

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.