Zawroty głowy podczas ćwiczeń: jak sobie z nimi radzić
Zawroty głowy to częsta przypadłość wśród sportowców. W większości przypadków, są one niegroźne. Jednakże, czasami mogą związane być z poważnymi problemami. W tym artykule dowiesz się jakie są ich przyczyny i jak sobie z nimi radzić.
Systematyczne ćwiczenia to najlepszy sposób na utrzymanie formy i spalanie kalorii. Ciało czasami może jednak podczas ćwiczeń zareagować niespodziewanie, np. poprzez wystąpienie zawrotów głowy, co uniemożliwi dalszy trening. Jeżeli będzie to zdarzać się często, należy pójść do lekarza aby sprawdzić czy nie kryje się za tym problem medyczny. I wtedy należy włączyć specjalne leczenie.
Zawroty głowy podczas ćwiczeń zwykle wynikają z błędów, którym na szczęście można zaradzić. Znając przyczyny i wiedząc jak sobie z nimi radzić to najlepszy sposób na ich wyeliminowanie. Zapoznaj się z artykułem, a dowiesz się wszystkiego jak zaradzić zawrotom głowy i jak bezproblemowo ćwiczyć.
Dlaczego podczas ćwiczeń zdarzają się zawroty głowy?
Zawroty głowy to zwykle skutek niewystarczającego jedzenia, niepoprawnego oddychania lub odwodnienia. Zawsze powinny zaniepokoić i należy udać się do lekarza aby wyjaśnić przyczynę. Czasami mogą być to oznaką poważnego problemu. Spójrzmy na najczęstsze przyczyny zawrotów głowy:
1.Niewystarczająca ilość jedzenia
Organizm konsumuje cukry (w formie glukozy), aby umożliwić funkcjonowanie ciała. Jeżeli nie dostarczasz mu odpowiednich składników odżywczych, organizm nie wytworzy glukozy a tym samym funkcje organizmu będą zakłócone. Dlatego też zalecamy jedzenie przynajmniej 2 godziny przed treningiem aby uniknąć spadku poziomu cukru we krwi.
Możesz zaradzić zawrotom głowy wynikającym z niskiego poziomu cukru we krwi poprzez wypicie soku owocowego lub zjedzenie czegoś o wysokiej zawartości cukru.
2. Odwodnienie
Niewystarczające nawodnienie ciała przed i po treningu może prowadzić do braku płynów w organizmie, co oznacza zakłócenie jego funkcji życiowych. Odwodnienie powoduje zawroty głowy, bóle głowy a także suchość w ustach. Picie napojów przed, po i w czasie treningu pomoże Ci uniknąć tych skutków.
Jednakże, musisz także pamiętać, że zbyt duża ilość płynów to też niedobrze i tez prowadzi do problemów. Dodatkowo, zalecamy wypijanie napojów z wodą lub napojów sportowych z elektrolitami ułatwiających absorpcję płynów przez organizm.
3.Niewłaściwe oddychanie
Płytki lub nagły oddech może powodować zawroty głowy lub uczycie słabości. Jeżeli zauważasz, że oddychasz za szybko, obniż intensywność treningu lub zrób przerwę na odpoczynek. Pamiętaj także, że niektóre ćwiczenia wymagają odpowiedniej techniki oddychania. Z tych powodów, zalecamy skonsultowanie tego z trenerem, który udzieli Ci ku temu rad.
4. Problemy medyczne
W cięższych przypadkach, zawroty głowy mogą wynikać z problemów medycznych. Problemy z sercem, choroby ucha wewnętrznego to główne powody wystąpienia zawrotów głowy. Jeżeli stany te będą się powtarzać, zaprzestań samoleczenia i odwiedź lekarza po stosowną diagnozę.
5. Zawroty głowy: Niewłaściwa technika ćwiczeń
Zawroty głowy mogą być też wynikiem zastosowania niepoprawnej techniki ćwiczenia. Zwykle przydarza się to początkującym, którzy przetrenowują organizm. Przez to, poza zawrotami głowy, stają się podatniejsi na kontuzje. Z tychże powodów, należy rozpoczynać trening powoli, a dopiero później stopniowo zwiększać tempo.
Przypominamy, że jeżeli wystąpią u Ciebie zawroty głowy, należy zaprzestać ćwiczeń i odpocząć. Czasami pomaga przespacerowanie się, siedzenie lub wypicie wody.
Zawroty głowy, nudności mogą się przytrafić, ale nie powinny być częste. Jeżeli występują długo i regularnie mogą być oznaką wielu chorób, jak hiperglikemia czy nadciśnienie, lub chorób związanych z błędnikiem. Jeżeli objawy będą trwać dłużej niż godzinę, musisz odwiedzić lekarza i się zbadać.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.