Logo image
Logo image

Zmiana nawyków – 10 korzyści, które doceni Twoje ciało

3 min.
Raz na jakiś czas warto zmienić zarówno Twój styl życia, jak i plan treningowy. Zmiana nawyków przyniesie Ci wiele pozytywnych efektów.
Zmiana nawyków – 10 korzyści, które doceni Twoje ciało
Ostatnia aktualizacja: 06 września, 2019

Raz na jakiś czas, warto wykonać rachunek sumienia i zastanowić się, jak idzie nam osiąganie celów. Bardzo ważne jest, żeby dokonać oceny osiągniętych rezultatów, a czasem również przedefiniować nasze plany i wprowadzić zmiany do naszej codziennej rutyny. Jednak najważniejszym powodem, który sprawia, że zmiana nawyków jest konieczna – jest jej wpływ ma na nasze życie. Dzięki niej możemy być zdrowsi i szczęśliwsi.

Zachowaj spokój

Zmiana nawyków wcale nie musi być drastyczna. Wystarczą już maleńkie modyfikacje w codziennej rutynie, żeby Twoje ciało mogło czerpać korzyści z tych ulepszeń.

Kluczowe są wytrwałość oraz cierpliwość. Żeby osiągnąć swoje cele i uzyskać pożądane rezultaty, musisz ciągle się zmieniać i przystosowywać do nowej sytuacji. Co więcej, kiedy już wprowadzisz nowe nawyki, nie możesz tracić motywacji czy się poddawać.

Zmiana nawyków – różnica tkwi w detalach

Zanim zaczniesz wprowadzać zmiany do swojej codziennej rutyny, musisz odpowiedzieć sobie na dwa pytania”

  1. Dlaczego chcesz to zrobić?
  2. Jakich efektów oczekujesz?
Some figure

Kiedy już jasno określisz swoje cele, łatwiej będzie Ci ustalić, które z Twoich nawyków faktycznie zmiany potrzebują. To dotyczy obu przypadków – zarówno dodawania nowych wyzwań, jak i modyfikowania starych przyzwyczajeń, które potrzebują nieco innowacji.

1. Sporządź listę celów

Cele muszą zostać spisane (możesz to zrobić na papierze, jak i w urządzeniu elektronicznym) i regularnie przeglądane. Poza tym pamiętaj, że Twoje cele nie tylko mogą, ale wręcz będą się zmieniać, a ich modyfikacja wcale nie oznacza kryzysu.

2. Zaplanuj swój następny dzień co wieczór

Twoje codzienne aktywności są odzwierciedleniem konkretnego celu, a ich sprawne wykonywanie przybliża Cię do upragnionych rezultatów.

Jeśli już po przebudzeniu doskonale wiesz, co musisz zrobić danego dnia, spędzisz go w sposób bardziej efektywny. Dzięki planowaniu możesz lepiej zarządzać czasem i będziesz mniej podatny na różnego rodzaju rozpraszacze.

3. Zostaw miejsce na improwizację

Pamiętaj jednak, że nawet najdoskonalszy i najbardziej skrupulatny plan może ulec zmianie. Tym bardziej powinieneś ustalić zarówno swoje „ogólne”, jak i „szczególne” cele.

Kiedy już będziesz mieć taką dzienną listę zadań, niezaplanowane przypadki nie staną się dla Ciebie przeszkodą, która będzie powstrzymywać Cię przed osiągnięciem efektów.

4. Ćwiczenia

Ciało ludzkie jest stworzone do ruchu. Wprowadzenie do swojego planu dnia ćwiczeń to pierwsza zmiana nawyków, którą powinieneś wykonać. Zwłaszcza jeśli do tej pory prowadziłeś siedzący tryb życia.

Some figure

Ćwiczenia mają wiele zalet – między innymi zwiększają Twoją samoocenę, zmniejszają ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych, a także mają pozytywny wpływ na postrzeganie siebie.

5. Nie nadużywaj ćwiczeń

Chociaż nie istnieją twarde naukowe dowody, że zbyt duża ilość ćwiczeń jest szkodliwa dla ciała, profesjonaliści zgadzają się, co do jednego – 150 minut treningu w tygodniu w zupełności wystarczy.

Zwiększanie liczby treningów może prowadzić do szybszego przemęczenia organizmu oraz związanych z tym chronicznych dolegliwości.

6. Zbilansowana dieta

Twoje codzienne menu powinno zawierać produkty ze wszystkich grup żywnościowych, czyli białko, węglowodany i zdrowe tłuszcze. Restrykcyjne diety to nie najlepszy pomysł.

Podobnie jak ograniczanie do minimum kalorii i chodzenie cały dzień głodnym. Termin „zbilansowany” oznacza, że nie powinieneś popadać ze skrajności w skrajność.

7. Wyznacz sobie czas na posiłki

Nawyk jedzenia „w biegu” może kosztować Cię utratę zdrowia. W przypadku śniadania cena jest jeszcze wyższa. Podczas posiłków Twój układ trawienny zaczyna pracować niezależnie od tego, czy stoisz czy siedzisz. Z tego powodu jedzenie w pośpiechu jest nie tylko nieprzyjemne, lecz też może być fatalne w skutkach.

8. Pamiętaj o piciu wody

Osoby, które nie piją wystarczającej ilości wody, powinny dodać ten punkt do swojej listy zmiany nawyków. Powiedzenie, że „woda to życie”, wcale nie jest retorycznym twierdzeniem. Ludzkie ciało nie może poprawnie funkcjonować, jeżeli nie jest odpowiednio nawodnione.

Some figure

9. Nie przesadzaj z solą

Kolejny ważny punkt związany z odżywianiem. Jedzenie zbyt dużych ilości soli to prawdziwy medyczny problem, z którym zmaga się współczesne społeczeństwo. Kraje, takie jak Meksyk uważają nadmierne spożycie soli za jeden z najważniejszych problemów związanych ze zdrowiem publicznym.

Lista szkodliwych właściwości soli jest bardzo długa – nadwaga i nadciśnienie to tylko dwie ze znajdujących się na niej dolegliwości.

10. Szanuj swój czas na wypoczynek

Twoje ciało potrzebuje odpoczynku. Jest to element absolutnie niezbędny w procesie pozyskiwania energii. Wysokiej jakości sen ma nie tylko pozytywny wpływ na Twoje samopoczucie, lecz zmniejsza także ryzyko otyłości oraz wystąpienia stanów lękowych.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Verplanken, B., & Faes, S. (1999). Good intentions, bad habits, and effects of forming implementation intentions on healthy eating. European Journal of Social Psychology. https://doi.org/10.1002/(SICI)1099-0992(199908/09)29:5/6<591::AID-EJSP948>3.0.CO;2-H
  • Schwartz, C., Scholtens, P. A. M. J., Lalanne, A., Weenen, H., & Nicklaus, S. (2011). Development of healthy eating habits early in life. Review of recent evidence and selected guidelines. Appetite. https://doi.org/10.1016/j.appet.2011.05.316
  • HEALTHY SLEEP. (1930). The Lancet. https://doi.org/10.1016/S0140-6736(01)09093-6

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.