Dieta ketogeniczna i wysokobiałkowa - podstawowe różnice
Jeśli zaczniemy szukać w Internecie „różnych rodzajów diet odchudzających”, z pewnością uzyskamy trudną do oszacowania i przejrzenia liczbę wyników. Ale przede wszystkim przekonamy się, że praktycznie rzecz biorąc wszystkie kolejne diety będą w zasadzie takie same. Może za wyjątkiem tego, że będą mieć po prostu różne nazwy. Początkowo może Ci się więc wydawać, że dieta ketogeniczna i wysokobiałkowa są również jednym i tym samym schematem odżywiania się, mającym dwa różne określenia
Takie pierwsze wrażenie może wynikać z tego, że obie diety opierają się na tym samym założeniu. Jednak trudno być w tym momencie bardziej odległym od prawdy. Opracowywanie optymalnej dla siebie diety wymaga o wiele większej wiedzy i planowania, niż Ci może się z pozoru wydawać.
Dwa z najbardziej popularnych pojęć związanych z dietetyką, które są najczęściej mylone, to właśnie dieta ketogeniczna i wysokobiałkowa. Jak wyjaśnimy Ci już za chwilę, dotyczą one dwóch zupełnie różnych zagadnień.
Dieta ketogeniczna oraz wysokobiałkowa – skąd się bierze to całe zamieszanie?
Odpowiedź na powyższe pytanie wbrew pozorom całkiem prosta! Najważniejszym aspektem, jakim cechuje się zarówno dieta ketogeniczna, jak i wysokobiałkowa, jest ogólnie rzecz biorąc zwiększenie ilości spożywanego białka.
Dlatego właśnie oba te programy odżywiania się są nieodłącznie związane ze sportem. A także odchudzaniem się, budowaniem masy mięśniowej i ujędrnianiem samych mięśni. Jednak obie diety powinny być traktowane, jako zupełnie różne. W tym celu musisz przede wszystkim wziąć wziąć pod uwagę cechy, które je odróżniają.
Dieta wysokobiałkowa
Jak sama jej nazwa wskazuje, dieta wysokobiałkowa zawiera zauważalnie większy procent białka, niż to ma miejsce w przypadku zwykłej diety. Aż około 18 procent kalorii, które spożywasz każdego dnia, musi pochodzić z produktów zawierających w sobie białko.
Może to być na przykład mięso, ale także ryby, jaja, produkty sojowe i tak dalej. Innymi słowy, musisz spożywać średnio 1,15 gramów białka na każdy kilogram masy swojego ciała.
Jednak wszystko inne pozostaje bez zmian. Możesz zatem jeść do woli owoce, warzywa i do tego tłuszcze bez żadnych ograniczeń. Logicznie rzecz biorąc, jeśli zwiększysz ilość spożywanego białka, to z reguły zrobisz to kosztem jedzenia mniejszej ilości innych rodzajów produktów spożywczych. Ale w diecie wysokobiałkowej nie ma wyraźnego ograniczenia pod tym względem.
Oznacza to, że tak naprawdę dieta wysokobiałkowa nie różni się zbytnio od zwykłego indywidualnego schematu odżywiania diety. Z wyjątkiem rzecz jasna wyższej zawartości białka.
W efekcie przestrzeganie jej zaleceń nie stanowi praktycznie rzecz biorąc żadnego problemu. Szczególnie, jeśli postawiłeś przed sobą jasne cele. Ale musisz wziąć także pod uwagę swoje indywidualne potrzeby i sytuację.
Dieta wysokobiałkowa z reguły zalecana jest przede wszystkim dla osób cierpiących na którąkolwiek z wymienionych poniżej przypadłości lub dolegliwości oraz sportowców:
Nadwaga lub otyłość
Wyniki wielu przeprowadzonych nad tym tematem badań naukowych dowiodły niezbicie, że łagodne zwiększanie zawartości białka w standardowej diecie sprzyja utracie wagi.
O ile nie jesteśmy wyjątkowo niedożywieni lub cierpimy w jakiś sposób z powodu poważnych problemów natury zdrowotnej, białko to ostatni w kolejności składnik, który nasz organizm wykorzystuje na potrzeby produkcji energii.
Można więc śmiało powiedzieć, że w tym konkretnym przypadku nie wykorzystasz kalorii pochodzących z białka, które spożywasz na co dzień. Jeśli nie spożytkujesz go do budowy swojej masy mięśniowej, Twoje ciało ostatecznie wyeliminuje je poprzez mocz.Oczywiście jeśli Twoim głównym celem jest utrata wagi, dieta wysokobiałkowa sprawi, że będziesz w efekcie zjadał mniejszą ilość tłuszczów i większą białka. Ale rzecz jasna nie jest to jednak ścisła reguła.
Kontuzje i oparzenia
Kiedy Twoje ciało jest w jakiś sposób zranione lub kontuzjowane, najważniejszym zabiegiem w takim przypadku jest udzielenie mu wsparcia w procesie leczenia. W końcu przecież wszystkie nasze tkanki są wykonane z większej lub mniejszej ilości białka. Ta konkretna wartość jest zmienna, ale całkowicie konieczna.
Z tego właśnie powodu, jeśli zapewnisz swojemu organizmowi dodatkowe dostawy białka oprócz zaspokojenia podstawowych jego potrzeb, pomagasz mu w ten sposób w naprawie uszkodzonych tkanek.
Sportowcy
Jak już wspomnieliśmy powyżej, jeśli regularnie ćwiczysz tak, aby Twoje mięśnie stopniowo rosły, to powinieneś także zadbać o zredukowanie poziomu stresu, któremu je poddajesz. Do tego celu doskonale nadają się białka, które spożywasz.
To właśnie one wzmocnią zarówno Twoje mięśnie, jak i cały Twój organizmu. Bo przecież sport może być naprawdę stresującą formą aktywności fizycznej.
Dieta ketogeniczna
Jeśli zamiast tego zdecydujesz się wykorzystać możliwości, jakie oferuje dieta ketogeniczna, to całe zagadnienie stanie się nieco bardziej skomplikowane. Aby Twój organizm był w stanie wejść w tryb ketozy, musisz zauważalnie zwiększyć ilość białek w diecie, eliminując przy tym z niej węglowodany.
Ale co będziesz mógł jeść, jeśli przestaniesz spożywać chleb, makarony, ryż, płatki, produkty mączne i ograniczysz do minimum jedzenie owoców i warzyw?
Kiedy Twojemu organizmowi zaczyna brakować glukozy pochodzącej z pokarmów o wysokiej zawartości węglowodanów, zaczyna on wytwarzać ciała ketonowe. Te cząsteczki pełnią tę samą funkcję, co glukoza, ale nie są przy tym aż tak skuteczne.
Objawy i pewne charakterystyczne oznaki, których przyczyną jest dieta ketogeniczna
Zazwyczaj czujemy się mocno zmęczeni lub nawet całkowicie wyczerpani, jeśli będziemy stosować tę dietę przez kilka dni, a nasze rezerwy glukozy zostaną zużyte w pełni. Będziesz mieć wtedy bóle głowy, migreny, odczuwać nerwowość… Są to po prostu typowe objawy odstawienia cukru.
Silniejszy zapach ciała, pocenie się i częste oddawanie moczu są znaczącymi oznakami osiągnięcia punktu oznaczającego połowę tej diety. Nie należy zbyt długo stosować tego typu sposobu odżywiania. Wynika to z tego, że może on zbyt mocno ograniczyć Twoje spożycie produktów o wysokiej zawartości witamin i minerałów.
Zwracaj baczną uwagę na to, co robisz
Jeśli myślisz o rozpoczęciu stosowania tego rodzaju diety, upewnij się, że będziesz robić to we właściwy i przede wszystkim zdrowy sposób. Najpierw zasięgnij porady ze strony ludzi, którzy są ekspertami w tej dziedzinie.
Jak powiedzieliśmy wcześniej, owoce i warzywa to produkty, które dieta ketogeniczna nakazuje zredukować do minimum. Oznacza to, że można je nadaj jeść, ale tylko w małych ilościach. W końcu potrzebujesz przecież cukru do wykonywania tych wszystkich zadań, które może zrealizować tylko właśnie glukoza.
Ale jeśli przesadzisz z ilością owoców i warzyw, które zjesz, Twój organizm może nie być w stanie wytworzyć wystarczającej ilości ciał ketonowych. W efekcie tego zjawiska nie zobaczysz oczekiwanych przez siebie rezultatów. I nie będziesz mógł za to obwiniać swojej diety, ponieważ efekt ten będzie spowodowany wyłącznie Twoim nieprawidłowym postępowaniem.
Tak się właśnie dzieje, gdy w grę wchodzi dieta ketogeniczna, a Ty jesz zbyt duże ilości glukozy. Jeśli jednak nie zjesz wystarczającej ilości cukry, konsekwencje tego stanu mogą się także objawić w sposób bardzo wyraźny. Mogą to być zarówno krótkie omdlenia, jak i nawet zmiany w ogólnej motoryce Twojego ciała.
Nie wspominając przy tym nawet o tym, że jeśli Twój organizm przebywa zbyt długo w stanie ketozy, to najprawdopodobniej wystąpi u Ciebie dość szybko niedobór witamin i minerałów.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Paoli, A. (2014). Ketogenic diet for obesity: Friend or foe? International Journal of Environmental Research and Public Health. https://doi.org/10.3390/ijerph110202092
- Pesta, D. H., & Samuel, V. T. (2014). A high-protein diet for reducing body fat: Mechanisms and possible caveats. Nutrition and Metabolism. https://doi.org/10.1186/1743-7075-11-53
- Paoli, A., Bosco, G., Camporesi, E. M., & Mangar, D. (2015). Ketosis, ketogenic diet and food intake control: A complex relationship. Frontiers in Psychology. https://doi.org/10.3389/fpsyg.2015.00027
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.