Napoje izotoniczne dla sportowców - wady i zalety
Wiele osób sięga po napoje izotoniczne nie wiedząc, co właściwie piją i po co się je stosuje. To znacznie zwiększyło ich konsumpcję. Co więcej, nie każda firma zawiera taką samą ilość składników odżywczych.
Popularność izotoników doprowadziła do tego, że obecnie korzystają z nich nie tylko sportowca, a sama idea napojów dla wielu konsumentów stała się mocno problematyczna.
Napoje izotoniczne są doskonałym sposobem na uzupełnienie minerałów i elektrolitów utraconych podczas intensywnego treningu.
Zostały stworzone z myślą o osobach aktywnych oraz zawodowych sportowcach. Ale… Co właściwie kryje się w butelce popularnego napoju?
Czym są napoje izotoniczne i jaki jest ich skład?
Zadaniem napojów izotonicznych jest nawodnienie Twojego ciała po intensywnym treningu. Oznacza to nie tylko uzupełnienie płynów, lecz również poziomu elektrolitów oraz substancji mineralnych, które utraciłeś podczas ćwiczeń.
Dlatego izotoniki mają w swoim składzie wodę, sole mineralne i cukry. Często mają też obniżoną zawartość sodu oraz wysoką ilość potasu. Taka kompozycja składników dostarcza Twojemu ciału energii i tlenu, którego potrzebuje ono, żeby szybciej przeprowadzić proces regeneracji.
Minusem napojów izotonicznych jest bez wątpienia bardzo duża zawartość cukru, a dokładniej cukrozy — substancji podobnej do tej stosowanej w przemyśle cukierniczym.
Osoby, którym zależy na utracie tkanki tłuszczowej powinny drastycznie ograniczyć spożycie tych napojów.
Problem z cukrem w napojach dla sportowców
Cukier sprawia, że tyjesz, spowalnia przyrost tkanki mięśniowej i rozwój umiejętności fizycznych. Jeśli spożywasz nadmierne ilości cukru, może to poważnie wpłynąć na Twoją kondycję i sportowe osiągnięcia. Wniosek jest prosty — problem z napojami izotonicznymi to nie produkt sam w sobie, tylko sposób, w jaki z nich korzystasz.
Zawodowi sportowcy powinni pić ściśle określoną ilość napojów izotonicznych przed i po treningu. Izotoniki są bardzo przydatne w przypadku osób trenujących wyczynowo, ponieważ zarówno przed, jak i po ćwiczeniach, a także zawodami nie powinny one zbyt dużo jeść.
Problemem jest jednak to, że spora liczba osób pije izotoniki zamiast napojów gazowanych, soków lub, co gorsza, wody. Piją je przed treningiem, w pracy, do obiadu i tak dalej.
Niektórzy twierdzą nawet, że napój dla sportowców musi być zdrowy! Nie zdają sobie sprawy, ze większość izotoników zawiera naprawdę duże ilości cukru.
Nie wszystkie napoje izotoniczne są takie same
Kolejnym ważnym zagadnieniem związanym z izotonikami jest jakość i koncentracja zawartych w nich składników odżywczych. Przykładowo, jeśli napój izotoniczny ma dużo cukru, jelita mogą wykorzystać dodatkowe płyny, żeby go rozpuścić. To z kolei może prowadzić do poważnego odwodnienia.
A jeśli nie zawierają wystarczającej ilości minerałów, ich pobudzający efekt może nie być tak silny, jak byśmy sobie tego życzyli. To stwarza ryzyko, że spożyjemy mnóstwo cukru, ale oprócz tego przyjmiemy niewiele wartości odżywczych, a izotonik nie spełni swojego najważniejszego zadania.
Jak widzisz, nie wszystkie napoje są takie same, wszystko zależy od składników każdego produktu oraz Twojego organizmu. Oczywiście nie oznacza to, że napoje dla sportowców są złe, a jedynie to, że musisz znaleźć odpowiedni balans pomiędzy piciem ich a resztą Twojej diety.
Zalety — napoje izotoniczne powinny być elementem diety sportowca
Niezależnie od tego, jaką dyscyplinę sportu uprawiasz, najważniejsze w Twojej diecie jest to, żeby była skomponowana w taki sposób, byś nie musiał martwić się o niestrawność w trakcie treningu.
Dotyczy to zwłaszcza śniadania, które w przypadku wielu sportowców może być naprawdę symboliczne. Procesy metaboliczne wywołane treningiem z pewnością pozwolą nam spalić wszystkie kalorie, jakie przyjęliśmy w pierwszej połowie dnia.
Żaden sportowiec nie może dać z siebie 100% możliwości, jeśli burczy mu w brzuchu lub nie zjadł wystarczająco dużo na śniadanie.
Idealnym kompromisem pomiędzy nie przejadaniem się, a zachowaniem energii, są właśnie izotoniki. Dotleniają, nawadniają i uzupełniają składniki odżywcze, co oznacza, że nie są tak całkiem szkodliwe dla naszego zdrowia.
Przeczytaj też: Jak zwiększyć swoją energię i witalność? Oto kilka wskazówek
Dla jasności. Dieta sportowca powinna zawierać tego typu produkty. Ale powinieneś pić je przed i po swoim treningu, nie jako dodatek do obiadu. Najważniejsze jest to, kiedy je pijesz! Spożywaj je jedynie w trakcie treningu, kiedy jesteś bardzo zmęczony oraz na przykład rano, po ciężkiej nocy.
Pamiętaj, że poranny trening nie jest tym samym, co ćwiczenie wieczorem. Niektórzy sięgają po izotoniki nawet po zatruciu pokarmowym, by uzupełnić utracone minerały. Jednak ostateczna decyzja o takim zastosowaniu napojów dla sportowców powinna należeć do lekarza.
Podsumowując, napoje izotoniczne do użyteczne źródło łatwo przyswajalnej energii i minerałów podczas treningu. Nie powinno się jednak spożywać ich w zbyt dużych ilościach.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.