Logo image
Logo image

Ćwiczenia na mięśnie brzuchate łydek

3 min.
Przy planowaniu treningów, należy uwzględnić także ćwiczenia na mięśnie brzuchate. W niniejszym artykule podajemy przykłady takich ćwiczeń.
Ćwiczenia na mięśnie brzuchate łydek
Ostatnia aktualizacja: 29 grudnia, 2019

Mówi się, że mięśnie brzuchate łydek to kwestia genów i nie jest możliwe ich wykształcenie w drodze ćwiczeń. Wprawdzie geny odgrywają dużą rolę, są pewne, specjalne ćwiczenia na rozwój mięśni brzuchatych. W tym artykule podamy przykłady takich ćwiczeń.

Mięśnie brzuchate łydek: najbardziej “uparte” mięśnie ciała

Te mięśnie są najbardziej oporne na zmiany kształtu czy rozmiaru z kilku powodów: długość pięty Achillesa, procent szybko kurczących się włókien, predyspozycje genetyczne, pokłady tłuszczu, i inne.

To prawda, że mięśnie brzuchate łydek pracują codziennie, kiedy chodzisz czy idziesz po schodach, ale warto również o nich pamiętać w treningach.

Some figure

Jednocześnie warto wiedzieć z czego dana grupa mięśni się składa. Mięśnie brzuchate łydek to część grupy mięśniowej Musculus Triceps surae, obok mięśni podeszwy i mięśnia płaszczkowatego.

Wszystkie one związane są ze ścięgnem Achillesa. Najbardziej “widoczną” częścią tej grupy mięśniowej są mięśnie brzuchate łydek, zaczynające się za kolanem aż do ścięgna Achillesa. Ich rolą jest podnoszenie pięt i wspomaganie uginania kolan.

Jakie ćwiczenia na mięśnie brzuchate łydek?

Jak już znacie podstawy wiedzy o mięśniach, czas na przedstawienie ćwiczeń na rozbudowę mięśni.  To co jest ważne do zapamiętania, to że ruchy maja być powolne i przemyślane aby uzyskać lepsze wyniki. Technika wykonywania ćwiczeń jest niezmiernie istotna.

Jeżeli jesteś ciekawa jak ćwiczyć mięśnie brzuchate łydek, z pewnością chciałabyś je wyrzeźbić i ukształtować. Oczywiście, Twój trening nie może składać się tylko z ćwiczeń na tę partię mięśni. Zalecamy jednak włączyć do regularnego treningu przynajmniej dwa z następujących ćwiczeń:

1.Podnoszenie pięt w pozycji siedzącej

Na siłowni można znaleźć wyspecjalizowane urządzenia do tego ćwiczenia. Skoncentruj się na powolnym ruchu mięśni i przesadź z ciężarem. Jeżeli nie ma tego urządzenia na siłowni, możesz wykonać to ćwiczenie w dawnym stylu, czyli położyć odważniki albo hantle na kolana.

Następnie podnoś pięty tak aby wspiąć się na palce stóp. Utrzymaj kolana w górze przez kilka sekund i powróć do pozycji początkowej. Wykonaj 10 powtórzeń.

2. Podnoszenie pięt w pozycji stojącej

Także istnieje urządzenie do tego rodzaju ćwiczeń, gdzie sama regulujesz ciężar. Na barki zakładasz sztangę i opierasz się palcami stóp o platformę. Ćwiczenie polega na podnoszeniu i obniżaniu pięt w bardzo powolnym tempie. Powtórz 15 razy.

Some figure

Jeżeli nie chcesz ćwiczyć na urządzeniu albo jest własnie zajęte, lub jesteś początkującym, proponujemy bardziej tradycyjne ćwiczenie.

Stań ze złączonymi nogami naprzeciwko czegoś, czego możesz się uchwycić, np. ściany, krzesła, stołu i powtarzaj następujący ruch: podnoś i obniżaj kostki u stóp w powolnym rytmie. Możesz dodać odważniki na kostki.

3. Podnoszenie stóp na przemian

Przy tym ćwiczeniu należy mocno się skoncentrować i rozciągać mięśnie brzuchate łydek. Jest podobne do poprzedniego, z tym, że zamiast podnosić i obniżać pięty jednocześnie, robisz to jedna za drugą. Postaraj się powtórzyć ten ruch przez około 1 minutę przed zmianą stopy. Najlepsze w tym jest to, że możesz użyć masy własnego ciała do tego ćwiczenia.

4. Wyciskanie obciążenia na mięśnie nóg

Znasz to urządzenie na siłowni, które kompleksowo umożliwia Ci pracę mięśni nóg? Użyj jej również na mięśnie brzuchate łydek. Jak? Usiądź z wyprostowanymi nogami; piety mają wisieć w powietrzu, poza platformą. Tylko palce u stóp dotykają platformy.

Potem musisz tylko powoli podnosić i obniżać pięty przy ustawionym obciążeniu. Na początek zrób 10 powtórzeń.

5. Przysiady paralelne

To ćwiczenie wpływa nie tylko na mięśnie brzuchate łydek ale i na mięśnie pośladkowe. Ustaw się w pozycji stojącej, nogi rozchyl na szerokość bioder. Ugnij lekko kolana i obniż ciało, aż do momentu gdy uda będą mniej więcej na linii kolan.

Utrzymaj tę pozycję przez kilka sekund i powróć do pozycji startowej. Jeżeli Ci się uda, wykonaj to ćwiczenie stojąc na czubkach palców u stóp!

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.