Ból pleców na dole – 5 pozycji jogi, które go złagodzą
Ból pleców na dole jest czymś, do czego organizm ludzki ma predyspozycję. Jest to spowodowane długim siedzeniem lub chorobą, pogorszeniem choroby, brakiem nawilżenia stawów lub innymi przyczynami.
Niemniej jednak jest to zwykle bardzo irytująca dolegliwość, która czasami może uniemożliwić nam prawidłowe wykonanie niektórych zadań.
Joga nie tylko przyniesie wielką ulgę w bólu pleców, ale także sprawi, że lepiej rozumiesz siebie. Dodatkowo odpręży Cię i wyraźnie odmieni Twoją energię w ciągu dnia. Jeśli nigdy nie uprawiałaś jogi, nadszedł Twój czas! Przedstawimy pięć pozycji jogi łagodzących ból pleców na dole!
1. Salamba bhujangasana
Ta pozycja, zapisana w sanskrycie jako: salamba bhujangasana, jest pozycją dość przystępną dla każdego. Oznacza to, że nie musisz być wyjątkowo elastyczna ani mieć dużej wytrzymałości, aby ją wykonać.
Ta pozycja w jodze jest również nazywana pozą sfinksa. Rozciągasz w niej kręgosłup i stymulujesz mięśnie brzucha, aby poprawić ogólne krążenie. Co ważniejsze, odmładza i uwalnia napięcie w dolnej części pleców.
Wykonanie pozy sfinksa jest bardzo proste. Najpierw połóż twarzą w dół, z brzuchem opartym o podłogę. Umieść dłonie poniżej ramion i popchnij, aby unieść klatkę piersiową z podłogi, jednocześnie trzymając na niej przedramiona.
Spójrz patrzeć do przodu. Ramiona powinny być rozluźnione i opuszczone, tworząc przestrzeń w szyi.
2. Pozycje łagodzące ból pleców na dole: supta matsyendrasana
Supta matsyendrasana tłumaczona jest z sanskrytu jako „pozycja odpoczywającego mędrca. My za to nazywamy to skrętem ciała w pozycji na wznak i jest to bardzo godna polecenia pozycja do rozciągania pleców i rozluźniania mięśni.
Pozycja ta pomaga również redukować migreny, odstresowuje i dotlenia mięśnie. Aby ją zastosować w praktyce, połóż się na plecach i zegnij prawe kolano, przyciągając je do klatki piersiowej.
Połóż lewą rękę na prawym kolanie i wywieraj lekki nacisk na ziemię. Drugą nogę wyciągnij, a drugą ręka powinna być wyciągnięta w bok, symulując kształt litery „T”.
3. Marjaryasana-bitilasana
Pozycja kota/krowy lub marjaryasana-bitilasana to połączenie dwóch podstawowych pozycji w każdej szkole jogi. Ta pozycja zapewnia elastyczność plecom i przygotowuje do trudniejszych pozycji.
Pozycja kota/krowy wzmacnia ramiona i nadgarstki. Ujędrnia również tułów, rozciąga szyję i pomaga osiągnąć lepszą równowagę. Aby wykonać tę pozycję, musisz uklęknąć i mocno oprzeć dłonie na ziemi, tuż pod ramionami.
Zacznij od pozycji krowy, wyginając plecy w łuk i wypychając brzuch tak nisko, jak to tylko możliwe. Teraz przejdź do pozycji kota, odchylając plecy do góry.
4. Pozycje łagodzące ból pleców na dole: adho mukha svanasana
Ta pozycja jest reprezentatywna dla jogi, ponieważ jest częścią „powitania słońca”. Jest to pozycja psa z głową w dół lub adho mukha svanasana, która wzmacnia kości, nogi i nadgarstki. Ponadto wspomaga dotlenienie mózgu i łagodzi bóle pleców.
Aby przyjąć tę pozę, ustaw stopy na szerokości bioder, a następnie połóż dłonie na ziemi w znacznej odległości od stóp. Twoje ciało powinno tworzyć kształt odwróconej litery „V”, z głową skierowaną w dół, postaraj się nie unosić pięt.
Na początku, jeśli nie jesteś bardzo elastyczna, możesz użyć krzesła lub ułożonych w stos książek, aby się podeprzeć.
5. Balasana
Balasana lub pozycja dziecka to bardzo relaksująca i wygodna pozycja jogi. Mówi się, że ta pozycja stymuluje czakrę trzeciego oka, więc jeśli chcesz połączyć się ze swoją duchowością, nie wahaj się wykonać tej pozy. Ponadto dopasowuje oddychanie do funkcjonowania narządów i pomaga rozwinąć introspekcję.
Przyjęcie tej pozycji jest bardzo proste. Usiądź na piętach i połóż ręce po bokach z dłońmi skierowanymi do góry. Teraz pochyl swoje ciało do przodu, aż czoło dotknie ziemi i leż w tej pozycji.
Bez wątpienia wykonywanie tych pozycji jogi zmniejszy ból i dyskomfort w dolnej części pleców. Dodatkowo pozycje te stymulują również inne części ciała, więc sporo zyskasz, ćwicząc w ten sposób.
Ważne jest, aby ćwiczyć na macie do jogi lub ręczniku, ponieważ będzie to znacznie wygodniejsze. Czas pozbyć się bólu pleców!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Sherman, K. J., Cherkin, D. C., Wellman, R. D., Cook, A. J., Hawkes, R. J., Delaney, K., & Deyo, R. A. (2011). A randomized trial comparing yoga, stretching, and a self-care book for chronic low back pain. Archives of Internal Medicine, 171(22), 2019–2026. https://doi.org/10.1001/archinternmed.2011.524
- Williams, K. A., Petronis, J., Smith, D., Goodrich, D., Wu, J., Ravi, N., … Steinberg, L. (2005). Effect of Iyengar yoga therapy for chronic low back pain. Pain, 115(1–2), 107–117. https://doi.org/10.1016/j.pain.2005.02.016
- Sherman, K. J., Cherkin, D. C., Erro, J., Miglioretti, D. L., & Deyo, R. A. (2005). Comparing yoga, exercise, and a self-care book for chronic low back pain: A randomized, controlled trial. Annals of Internal Medicine, 143(12), 849–856. https://doi.org/10.7326/0003-4819-143-12-200512200-00003
- Sherman, K. J., Wellman, R. D., Cook, A. J., Cherkin, D. C., & Ceballos, R. M. (2013). Mediators of yoga and stretching for chronic low back pain. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, 2013. https://doi.org/10.1155/2013/130818
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.