Zapalenie powięzi podeszwy: jak mu zapobiegać?

Zapalenie powięzi podeszwy: jak mu zapobiegać?

Ostatnia aktualizacja: 23 kwietnia, 2020

Zapalenie powięzi podeszwy to zmiana chorobowa, która dotyka głównie sportowców. Może znacząco ograniczyć ich codzienną aktywność.

Zapalenie powięzi podeszwy to schorzenie, które w dużym stopniu ogranicza życie dotkniętych nim osób. Brak możliwości chodzenia bez odczuwania ostrego ukłucia bólu w podeszwie stopy może być prawdziwą agonią. Dowiedz się, co możesz zrobić, aby uchronić się przed zapaleniem powięzi podeszwy.

Na czym polega zapalenie powięzi podeszwy?

Zacznijmy od zdefiniowania tego, czym tak naprawdę jest zapalenie powięzi podeszwy. Podobnie jak w przypadku innych jednostek chorobowych za słowem “zapalenie” w nazwie, stykamy się z problemem rozwoju stanu zapalnego w danym narządzie lub tkance. W tym przypadku stan zapalny pojawia się w powięzi podeszwy stopy.

Powięź podeszwy to elastyczna tkanka, która biegnie od kości kostki (kość piętowa) do obszaru śródstopia w okolicy palców. Tym samym praktycznie rozciąga się na spodzie całej powierzchni stopy.

Jej główne zadanie to utrzymywanie wygięcia stopy podczas chodzenia, jak również absorbowanie i rozkładanie sił, które wywierają wpływ na basze stopy podczas wstawania.

Przyczyny i zapobieganie

Aby zrozumieć kroki, jakie należy podjąć w celu ochrony przed tą kontuzją, musisz wiedzieć, co ją wywołuje. W przypadku zapalenia powięzi podeszwy przyczyny zazwyczaj są związane ze zbyt dużym obciążeniem powięzi podeszwy. Zaliczamy do nich:

  • Nadmierne wykorzystywanie. Biegacze długodystansowi to osoby, u których ten rodzaj schorzenia pojawia się częściej. Wymaganie maksymalnego wysiłku od powięzi przez długi czas może prowadzić do wystąpienia dolegliwości bólowych.
  • Bieganie po nierównych powierzchniach. kolejny sposób na przeciążenie powięzi to zmuszanie jej do bardziej intensywnej pracy. W tym przypadku nieregularne powierzchnie będą zmuszały powięź do zachowania stabilności przy jednoczesnym wystawieniu jej na pociągnięcia i naciski z różnych stron.
Zapalenie powięzi podeszwy

Ochrona przed zespołem powięzi podeszwy

Bazując na powyższych informacjach możemy przejść do zaleceń, które pomogą Ci uniknąć rozwoju zapalenia powięzi podeszwy.

Przede wszystkim musisz starać się przeplatać trening biegowy innymi rodzajami aktywności fizycznej. Dobry pomysł stanowi jazda na rowerze, pływanie, trening obwodowy czy inne ćwiczenia wykonywane na siłowni.

Poza tym lepiej jest biegać po równych i miękkich powierzchniach. Ciągłe bieganie po asfalcie może nie stanowić zbyt dobrego pomysłu. Twardość asfaltu może wywierać negatywny wpływ na powięzi i kolana.

Oprócz tego pamiętaj, aby podczas biegania nosić odpowiednie buty. To z kolei prowadzi do kolejnej kwestii: poznania własnej fizjologii.

Warto przyjrzeć się temu, w jaki sposób stawiasz stopę. Wiedza o tym, czy masz tendencję do przechylania się w jedną lub drugą stronę lub czy Twoje stopy są za bardzo wygięte w podbiciu lub zbyt płaskie, pomoże Ci podjąć decyzję odnośnie zakupu właściwego obuwia oraz doboru właściwych wkładek ortopedycznych, jeśli zajdzie taka potrzeba.

Jeżeli tego nie zrobisz, narażasz się na bezwiedne niszczenie swojego ciała za każdym razem, gdy biegasz lub chodzisz.

Mężczyzna rozciągający stopę
Zdjęcie: trailrun.es

Poza tym postaraj się nie spędzać zbyt wiele czasu w pozycji stojącej w ciągu dnia. Oczywiście nic na to nie poradzisz, jeśli wymaga tego Twoja praca. Jednak długotrwałe pozostawanie w tej pozycji nie jest dobre dla Twoje ciała i wywiera ciągły nacisk na powięź stopy.

Powyższe ostrzeżenie staje się jeszcze bardziej istotne jeśli masz nadwagę. Jeżeli chcesz ochronić się przed wystąpieniem schorzeń tego typu, jak również wielu innych, powinnaś rozważyć zrzucenie zbędnych kilogramów.

Inne działania chroniące przed zapaleniem powięzi podeszwy

Poza powyższymi działaniami korzystny wpływ wywiera również rozciąganie nóg i powięzi stopy. Rozciąganie łydek i mięśni płaszczkowatych pomoże Ci zadbać o zdrowie Twoich mięśni i przygotować ścięgno Achillesa do stawienia czoła wysiłkowi, jakiego od niego wymagasz.

Jeśli wszystko inne zawiedzie, pozostaje fizjoterapia. Fizjoterapeuta nie tylko będzie w stanie polecić odpowiednie ćwiczenia i rozciąganie, ale również skorzysta z różnych metod rozluźniania mięśni powięzi, takich jak terapia ciepłem, krioterapia czy elektroterapia.

Nie zapominaj również, że prawidłowe masowanie podeszwy stopy może uchronić Cię przed wystąpieniem urazu. To coś, co możesz spokojnie robić we własnym domu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Artidiello Bustio Dinorah, Hernández Echevarría Diamelys Caridad, Aguilar Artidiello Heilyn, Salazar Camacho María Caridad. Fascitis plantar. Rev. Ciencias Médicas  [Internet]. 2015  Abr [citado  2019  Oct  29] ;  19( 2 ): 206-213.
  • Díaz López Ana María, Guzmán Carrasco Patricia. Efectividad de distintas terapias físicas en el tratamiento conservador de la fascitis plantar: revisión sistemática. Rev. Esp. Salud Publica  [Internet]. 2014  Feb [citado  2019  Oct  29] ;  88( 1 ): 157-178.
  • López-Gómez José Antonio, Martínez-Sanz José Miguel, Martínez-Rodríguez Alejandro, Ortiz-Moncada Rocío. Planificación dietético-nutricional para llevar a cabo una Ultramaratón, la Transvulcania: informe de caso. Rev Esp Nutr Hum Diet  [Internet]. 2016  Jun [citado  2019  Oct  29] ;  20( 2 ): 120-126.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.