Osiągnięcie dobrej formy: czy jest łatwe?
Osiągnięcie dobrej formy to cel, który stawia sobie wiele osób, zwłaszcza gdy czują, że zbliża się już lato. Jeżeli również Ci na tym zależy, powinnaś wiedzieć, jak wygląda cały proces.
Osiągnięcie dobrej formy wymaga przede wszystkim jednego: cierpliwości. To jasne, że każdy z nas chciałby wyrobić formę tak szybko, jak to tylko możliwe. Jednak proces ten wcale nie jest taki prosty.
Aby wyrobić dobrą formę, potrzebujesz dużej wytrzymałości i poświęcenia. Wraz ze zbliżaniem się lata, wiele osób zaczyna trenować na miesiąc przed wyjazdami, stosując tak zwane “treningi bikini”.
Uciekają się do drastycznych metod, które obiecują osiągnięcie szybkich rezultatów. Jednak w rzeczywistości niektóre z drastycznych metod niosą ze sobą niebezpieczne długoterminowe konsekwencje.
Przeczytaj dzisiejszy artykuł, aby dowiedzieć się jak powinno wyglądać bezpieczne osiągnięcie dobrej formy. Podpowiemy, o czym powinnaś pamiętać wyrabiając formę i wyjaśnimy, dlaczego tak wiele osób ma z tym problem.
Początki są zawsze trudne
Każdy proces, który wymaga od nas wyjścia ze strefy komfortu, będzie na początku trudny. Aby osiągnąć właściwą formę, musisz powoli włączać ćwiczenia fizyczne do swojego codziennego harmonogramu.
Jeżeli chcesz przestrzegać swojej nowej rutyny, musisz utrzymać motywację, która pomoże Ci zdobyć wymarzoną formę. Należy również pamiętać, że rezultaty nie pojawią się po chwili. Aby zobaczyć duże zmiany, musisz wykazać się stałością i wytrwałością.
Jedynie utrzymanie tego nastawienia pomoże Ci wyrobić formę, a przede wszystkim ją utrzymać.
Osiągnięcie dobrej formy: dlaczego cały proces trwa tak długo?
Wiele osób często mówi o “wyrobieniu formy”. To bardzo szeroki koncept, a jego rozumienie zależy od osoby, która go definiuje. To bardzo ogólny termin i nigdy nie wyjaśniono, dlaczego osiągnięcie dobrej formy zajmuje niektórym osobom więcej czasu niż innym.
Koniec końców, wszystko zależy od cech charakterystycznych danej osoby i jej celów.
Należy również wyjaśnić, że ktoś, kto jest szczupły, wcale nie musi być wysportowany. Osoby z nadwagą są praktycznie zawsze uznawane za niezdrowe i niewysportowane. Jednak nie zawsze tak jest. Postaraj się pamiętać o następujących wskazówkach:
- Jeżeli cierpisz z powodu nadwagi lub otyłości, na samym początku musisz pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. W takim przypadku powinnaś przestrzegać rutyny złożonej z intensywnych, właściwie dobranych treningów i diety o obniżonej ilości kalorii.
- Nie zapominaj o włączeniu ćwiczeń aerobowych.
- Jeżeli z kolei jesteś szczupła i chcesz mieć zarysowane mięśnie, Twój plan treningowy powinien składać się z ćwiczeń siłowych i hipertroficznych, które pomogą Ci zwiększyć masę mięśniową. Powinnaś również spożywać więcej kalorii niż potrzebujesz.
Czynniki, które należy brać pod uwagę podczas wyrabiania formy
Wiek
Wiek to istotny czynnik, o którym należy zawsze pamiętać. Zazwyczaj przyjmuje się, że od momentu ukończenia 30 roku życia poziom tkanki tłuszczowej zwiększa się szybciej niż poziom masy mięśniowej.
Poza tym wraz z wiekiem zmniejszają się wydatki energetyczne. Po ukończeniu 30 roku życia wydatek energetyczny może zmniejszać się o 2 procent co 10 lat. Właśnie dlatego należy dopasować zapotrzebowanie kaloryczne do wieku.
Chociaż 2 procent to dość niewiele, jeżeli nie dokonasz odpowiedniej korekty swojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego, musisz liczyć się z przyrostem wagi wynoszącym nawet 2,5 kilogramów rocznie.
Wraz z upływem czasu rozgrzewka, trening, a przede wszystkim regeneracja po ćwiczeniach fizycznych, stają się coraz trudniejsze. Z czasem zmniejsza się również zdolność do treningu. Jeżeli chcesz utrzymać formę, musisz zwracać uwagę na każdą z tych kwestii.
Osiągnięcie dobrej formy: kobiety muszą się przyłożyć odrobinę bardziej
Kolejny istotny czynnik, który warto wziąć pod uwagę, to płeć. Kobiety ważą zazwyczaj średnio o 10 kg mniej niż mężczyźni i mają od 3 do 6 kg więcej tkanki tłuszczowej. Mężczyzn cechuje wyższy procent masy mięśniowej, szersza klatka piersiowa i dłuższe kończyny.
Z tego względu kobiety są obarczone mechaniczną niekorzyścią w porównaniu z mężczyznami. Z tego powodu nie są w stanie podnosić większych obciążeń, a tym samym – rozwijać większej siły.
Poza tym kobiety mają mniej krwinek czerwonych od mężczyzn. To komórki odpowiedzialne za przenoszenie tlenu do mięśni i organów w całym cele. Oprócz tego ich klatki piersiowe są mniejsze, co przekłada się na mniejszą pojemność płuc.
Jeżeli chodzi o zalety, kobiety mogą być dziesięć razy bardziej elastyczne od mężczyzn. To samo dotyczy mobilności stawów.
Warto również podkreślić, że w przypadku dolnej części ciała, różnica w sile jest praktycznie niezauważalna. Kobiety mają często większą masę mięśniową w tych obszarach.
Mimo wszystkich aspektów, jakie wymieniliśmy powyżej, kobiety są w stanie zyskać siłę w takim samym czasie, co mężczyźni. Najważniejsze co należy zrobić, bez względu na płeć, to opracować odpowiednie plan, który pomoże Ci osiągnąć określone cele.
Osiągnięcie dobrej formy: dobór ćwiczeń, które pomogą osiągnąć cel
Aby cały proces stał się skuteczny i wydajny, musisz pamiętać, że Twoje ciało reaguje różnie w zależności od ćwiczeń, które wykonujesz. Jednak będziesz w stanie spalić tkankę tłuszczową bez względu na ćwiczenia, jeżeli tylko będziesz spalać odpowiednią liczbę kalorii.
Różnica między różnymi rodzajami ćwiczeń to ich cele. Ćwiczenia o niskiej intensywności nie prowadzą do znaczącego rozwoju tkanki mięśniowej. Jednak ułatwiają spalanie tkanki tłuszczowej oraz utratę wagi.
Z kolei trening o wysokiej intensywności (HIIT) jest w stanie budować masę mięśniową spalając jednocześnie tkankę tłuszczową. Jednak utrata wagi w przypadku tego rodzaju ćwiczeń jest minimalna ze względu na zwiększanie masy mięśniowej.
Kiedy decydujesz się stosować określony zestaw treningowy, powinnaś dobrać go do swoich celów. Poza tym nigdy nie powinnaś zapominać o istotnej równowadze między ćwiczeniami fizycznymi a dietą.
Podsumowanie
Teraz wiesz już więcej o tym, jak osiągnąć dobrą formę oraz o czynnikach, które wywierają wpływ na cały proces. Aby osiągnąć cele, które sobie postawiłaś, postaraj się przestrzegać następujących wskazówek:
- Wykorzystuj czas wolny na wykonywanie ćwiczeń.
- Trenuj wspólnie z partnerem.
- Poszukaj motywujących ćwiczeń, które będą spełniały Twoje cele.
- Wpisz treningi do swojego kalendarza.
- Zadbaj o pozytywne nastawienie i regularność.
Poza tym przydatne może okazać się zwrócenie się o pomoc do profesjonalisty, który wesprze Cię w drodze do osiągnięcia celu. Na co jeszcze czekasz? Zacznij dbać o swoją formę już dziś!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Alkahtani, S. A., King, N. A., Hills, A. P., & Byrne, N. M. (2013). Effect of interval training intensity on fat oxidation, blood lactate and the rate of perceived exertion in obese men. SpringerPlus, 2, 532.
- Heart, T. N. (1998). Executive summary of the clinical guidelines on the identification, evaluation, and treatment of overweight and obesity in adults. Journal of the American Dietetic Association, 98(10), 1178-1191.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.