Ćwiczenie z partnerem - poznaj jego korzyści

Ćwiczenie z partnerem jest bardzo zdrowe, przyjrzyjmy się więc korzyściom z niego wynikającym.
Ćwiczenie z partnerem - poznaj jego korzyści

Ostatnia aktualizacja: 31 grudnia, 2019

Brak ćwiczeń to jeden z głównych czynników ryzyka dzisiejszego stylu życia. Jednak w wielu przypadkach ludzie po prostu nie mają na to czasu z powodu osobistych, zawodowych lub rodzinnych zobowiązań. Istnieją różne sposoby radzenia sobie z tego rodzaju sytuacjami. Może warto rozważyć ćwiczenie z partnerem i wykorzystać wszystkie jego zalety!

Ćwiczenie z partnerem może dać ci dodatkową motywację, której potrzebujesz, aby pójść na siłownię. Ponadto, jest to idealny sposób na spędzenie czasu z partnerem, można też dzielić się nową pasją.

Jak zapewne wiesz, jedną z najlepszych rzeczy w ćwiczeniach z drugą osobą jest to, że ma się partnera do sparingu.

Jeśli po raz pierwszy zaczynacie aktywność fizyczną, będzie to świetna okazja do wspólnej nauki i rozwoju. Co więcej, nie zapominaj, że aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych, takich jak depresja, nadciśnienie, cukrzyca i otyłość.

W ten sam sposób, między innymi, aktywność fizyczna zwiększa wytrzymałość mięśni, elastyczność, siłę i równowagę. Poniżej dokładnie opiszemy wszystkie zalety ćwiczeń z partnerem.

Ćwiczenie z partnerem – korzyści

1. Wspólne spędzanie czasu

Po pierwsze, ćwiczenie z partnerem to świetny sposób na spędzenie czasu z osobą, która być może oddaliła się nieco w ciągu tygodnia z powodu obowiązków zawodowych.

Gdy ćwiczy się z ukochaną osobą, wzmacnia się nie tylko umysł i ciało. Oprócz tego, spędza się również wspólnie czas i można monitorować postęp drugiej osoby.

ćwiczenie z partnerem - korzyści

Podczas wspólnych ćwiczeń można cieszyć się swoją obecnością i odpocząć od życia codziennego. Jakby tego było mało, wspólne ćwiczenia pomogą również ćwiczyć komunikację w bezstresowym środowisku.

Podsumowując, wspólny trening pozwoli ci nawiązać specjalną więź z partnerem, której nie da ci żadna inna aktywność.

2. Ćwiczenie z partnerem redukuje konflikt w związku

Po treningu, organizm wytwarza serotoninę, hormon, który rozluźnia mięśnie i ciało. W rezultacie, ćwiczenie sprawia, że dobrze się czujesz.  Aktywność fizyczna pomaga poradzić sobie ze stresem i poprawia koncentrację.

Trening z partnerem sprzyja uważniejszemu słuchaniu i oferuje przestrzeń do lepszego wyrażania emocji. Oczywiście, trening może stworzyć silną więź między partnerami, ponieważ zachęcacie się nawzajem do działania, ustanawiając wspólne cele.

3. Poczucie równowagi

Ćwiczenie w parach to także świetny sposób na naukę. Pozwalasz partnerowi na dzielenie się wiedzą i cieszysz się nowym doświadczeniem.

W rzeczywistości, kiedy ćwiczysz ze swoim partnerem, przełamujesz monotonię codziennych ćwiczeń. Może to być również świetna okazja do wypróbowania nowych rodzajów treningu lub programów ćwiczeń, takich jak zajęcia grupowe na siłowni.

4. Wzmocnienie więzi emocjonalnej

Podczas wspólnych ćwiczeń tworzy się kontekst, w którym możliwe jest skoordynowanie ruchów. Na przykład, możesz podnosić ciężary w tym samym rytmie, co partner. Dzięki temu zsynchronizujecie się podczas biegania lub przerzucania kuli lekarskiej z jednej strony na drugą.

Wspólne ćwiczenia dają wam szansę na utworzenie tej więzi, która będzie mieć korzystny wpływ nie tylko na zdrowie, ale też i na związek. Dodatkowo, jest to przyjemne!

5. Motywacja

Wreszcie, nie ma wątpliwości, że wsparcie przez drugą osobę stanowi fundamentalny aspekt ćwiczeń z partnerem. Zawsze możesz liczyć na swoją druga połówkę, pomoże ci ona znaleźć siłę do znalezienia w sobie motywacji nawet wtedy, gdy nie masz ochoty ćwiczyć tego dnia.

wspólne ćwiczenia z partnerem

Być może czujesz się już pewnie wykonując niektóre ćwiczenia. Jednakże, włączenie do treningu partnera może być świetnym sposobem na zwiększenie energii. Partner zawsze będzie z tobą szczery, ale nie zrani twoich uczuć.

Dla większości ludzi posiadanie dobrego partnera do treningu zwiększa ich zaangażowanie w osiągnięcie celów. Jednocześnie, zwiększa również wiarę w to, że cele te są osiągalne.

Podsumowując, chcielibyśmy ci przypomnieć, że możesz wykonywać dowolne ćwiczenia z partnerem, czy to kardio, czy też trening siłowy.

Jak w każdej sytuacji, ważne jest, aby zapobiegać urazom poprzez prawidłową rozgrzewkę przed ćwiczeniami oraz rozciąganie się po każdym treningu. Dlaczego by nie podzielić się tą częścią życia z partnerem?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


    • Atkinson, B. J. (2013). Mindfulness training and the cultivation of secure, satisfying couple relationships. Couple and Family Psychology: Research and Practice, 2(2), 73–94. https://doi.org/10.1037/cfp0000002
    • Winett, R. A., & Carpinelli, R. N. (2001). Potential health-related benefits of resistance training. Preventive Medicine. Academic Press Inc. https://doi.org/10.1006/pmed.2001.0909


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.