Trzy wspaniałe ćwiczenia na gibkie ciało

Gibkość to cecha, którą najszybciej tracimy wraz z wiekiem. Zwłaszcza gdy przestajemy ćwiczyć. Dlatego też, przygotowaliśmy serię ćwiczeń, które pomogą Wam w utrzymaniu gibkiego ciała.
Trzy wspaniałe ćwiczenia na gibkie ciało

Ostatnia aktualizacja: 20 grudnia, 2019

Gibkie ciało to cecha układu mięśniowego u człowieka, podobnie jak wytrzymałość czy siła. Wiele osób uważa, że nie można poprawić stanu elastyczności ciała. Prawda jest zgoła inna; przez proste ćwiczenia można uzyskać wspaniałą gibkość. Pokażemy Wam kilka takich ćwiczeń.

Główna różnica pomiędzy gibkością a siłą czy wytrzymałością to cecha regresywna gibkości. W dzieciństwie elastyczność ciała jest na najwyższym poziomie. Wraz z wiekiem gibkość ulega stałemu pogorszeniu.

To niezwykle ważna cecha. Ważna nie tylko dla sportowców. Jeżeli będziesz dbać o swoją gibkość, twoje ciało odniesie wiele korzyści.

Potrzeba zachowania gibkości ciała

Elastyczność jest bardzo ważna, jako że umożliwia Ci wykonywanie wielu czynności i ćwiczeń. Dlatego zawsze należy rozciągnąć ciało po pracy mięśni. Mięśnie ulegają bowiem przerwaniu.

Jest to również ważne w celu uniknięcia ewentualnych kontuzji. Sztywność mięśni bowiem to główna przyczyna zwichnięć czy zapalenia ścięgien. Stąd tak istotne jest posiadanie gibkiego, elastycznego ciała.

Dodatkowo, gibkie ciało wzmaga witalność organizmu. Mięśnie zachowują młodość i lepiej sobie radzą z różnorodnymi czynnościami. Są o wiele skuteczniejsze podczas treningów.

Ćwiczenia na gibkie ciało

Preferowanym ćwiczeniem na gibkość jest rozciąganie ciała. Dyscypliny jak joga mają wiele ćwiczeń rozciągających. Wspomagają stabilność i prężność mięśni.

Jak każde ćwiczenie fizyczne, należy je wykonać powoli. Dopiero potem można zwiększać stopniowo wysiłek.

gibkie ciało

Należy zauważyć, że zawsze pomocny będzie dla nas instruktor podczas ćwiczeń. Może on poprawić, skorygować naszą sylwetkę podczas treningu, przez co można uniknąć urazów ciała.

Istnieją dwa rodzaje ćwiczeń na gibkie ciało. Pierwsze to ćwiczenia dynamiczne. Zwane energetycznymi. Są łatwe, ale zawsze należy uważać aby uniknąć kontuzji. Drugim rodzajem ćwiczeń są ćwiczenia statyczne, tradycyjne.

1.-Rozciąganie nóg

Po bieganiu czy treningu siłowym na mięśnie nóg, ich rozciąganie jest konieczne. Najlepiej rozciągać nogi tak:

  • W pozycji stojącej ze złączonymi nogami zejdź na dół jakbyś chciała dotknąć palców u stóp palcami rąk. Jeżeli uda Ci się utrzymaj pozycję przez 10-15 sekund.
  • Wykonaj to samo ćwiczenie, ale z rozstawionymi nogami (na szerokość barków).
gibkie ciało
  • Rozciągnij nogę z pozycji klęku wprzód jakbyś chciała ją wypchnąć. Plecy mają być cały czas wyprostowane a ciało skierowane w stronę prostowanej nogi. Rozciągnij nogę dwa, trzy razy każdą. Ręce oprzyj na talii.
  • W pozycji siedzącej rozprostuj jedną nogę i ugnij drugą. Następnie rozciągnij ramię w kierunku palców u stóp po tej samej stronie. Można to również wykonać gdy obie nogi są wyprostowane.

2.-Rozciąganie kręgosłupa

Oto niektóre ćwiczenia na rozciąganie tułowia i górnych kończyn:

  • Aby rozciągnąć klatkę piersiową połóż się na brzuchu na macie i podnieś tułów za pomocą ramion. Od części brzusznej w dól cale ciało powinno przylegać do podłogi. Podczas tego ćwiczenia rozprostuj ręce w łokciach i popatrz wysoko za siebie.
  • Aby rozciągnąć plecy, uklęknij na podłodze i oprzyj się rękoma o matę. Następnie rozprostuj ramiona i przyciągnij mięśnie pośladkowe do pięt. Poczujesz ulgę w odcinku kręgosłupa.
  • Usiądź na podłodze z jedną nogą ugiętą i skrzyżowaną z drugą która jest wyprostowana. Następnie utrzymaj rozciągnięte kolano i ramię na miejscu aby noga była mocno ugięta. Z takiej pozycji skręcaj tułów w kierunku ugiętej nogi.
  • Ułóż prawe ramię nad lewym. Naciskaj na jedno z nich. Można wykonywać to ćwiczenie gdy ramię jest ustawione pod kątem 90 stopni lub gdy jest wyprostowane.
  • Aby rozciągnąć szyję, połóż jedną rękę na na lewej skroni i delikatnie naciskaj w prawo. Następnie wykonaj tak samo w drugą stronę.

3.-Gibkie ciało: Rozciąganie przedramion i nadgarstków

To ćwiczenia na rozciąganie przedramion. Są bardzo istotne po podnoszeniu ciężarów. Przynoszą ulgę i usuwają napięcie w mięśniach. Dzięki nim unikasz także ewentualnych kontuzji.

  • Rozprostuj jedno ramię. Dłoń tego ramienia zwróć palcami w dół. Drugą dłonią napinaj wyprostowane ramię poprzez przyciąganie palców wyprostowanego ramienia do siebie.
  • To samo wykonaj przy ułożeniu placów wyprostowanego ramienia do góry.
  • Z pozycji klęku oprzyj dłonie na podłogę. Palce zwróć w kierunku kolan. Obniżaj ciało powoli aż poczujesz napięcie w okolicy przedramion i nadgarstków.

Utrzymanie gibkości ciała jest bardzo ważne. Z wiekiem jest coraz trudniej. Dlatego tak ważne są ćwiczenia na gibkie ciało. Wystarczy ćwiczyć 3 , 5 razy tygodniowo a poprawisz elastyczność swojego ciała i ogólne dobre samopoczucie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.