Błędy w treningu kardio, które zapewne popełniasz
Wykonując ćwiczenia kardio często myślimy, że szybciej znaczy lepiej. Jednak to przekonanie oraz błędy w treningu kardio mogą prowadzić do pojawienia się poważnych urazów.
Prawda jest taka, że trening kardio jest inny w przypadku każdej osoby, dlatego też jeśli nie chcesz doznać kontuzji, powinnaś poznać swoje ciało i swoje ograniczenia.
Błędy w treningu kardio zdarzają się częściej niż może Ci się wydawać. W ćwiczeniach nie chodzi jedynie o osiągnięcie ładnego wyglądu.
Chociaż wypracowane mięśni i zdrowa waga to dobre cele, najważniejszy jest pozytywny wpływ, jakie ćwiczenia wywierają na zdrowie. Regularne ćwiczenia kardio poprawią stan Twojego serca, osiągi fizyczne oraz ogólne samopoczucie.
Jednak wiele osób w ferworze ćwiczeń często zapomina o właściwej postawie. Posiadanie mięśni jest fajne, ale musisz przede wszystkim pamiętać o swoim zdrowiu. Niewłaściwa postawa może koniec końców doprowadzić do powstania kontuzji – a w końcu tego starasz się uniknąć!
To oczywiście wcale nie oznacza, że powinnaś zrezygnować z ćwiczeń kardio. Wręcz przeciwnie, powinien on stanowić jeden z kluczowych aspektów zrównoważonego treningu.
Aby zyskać jak najwięcej korzyści z ćwiczeń, zapamiętaj przedstawione przez nas poniżej błędy w treningu.
Chociaż wydają się małe, to popełniane przez dłuższy czas mogą wywrzeć negatywny wpływ na Twoje zdrowie! Upewnij się, że każda wylana kropla potu będzie niosła ze sobą skuteczność i zdrowie.
Najczęstsze błędy w treningu kardio
Oto główne błędy w treningu kardio, których należy unikać:
1. Brak rozgrzewki przed ćwiczeniami kardio
Podobnie jak w przypadku innych ćwiczeń, tak i przed treningiem kardio należy wykonać prawidłową rozgrzewkę. Jeden z często popełnianych błędów to gwałtowne angażowanie całego ciała w wymagający trening, bez stopniowego zwiększania obciążenia. To skok od zera do maksa, a taki błąd może prowadzić do powstania urazu.
2. Zbyt duża prędkość: błędy w treningu kardio
Niektórzy ludzie uważają, że w treningu kardio liczy się jak największa prędkość. Wykonują ćwiczenia szybko, a ich jedyne marzenie to ich zakończenie. Jednak aby ćwiczenia były skuteczne, muszą trwać przez określony czas.
Jeśli będziesz ćwiczyć zbyt szybko, Twoje mięśnie i układ sercowo-naczyniowy nie będą działały w sposób poprawny. Musisz czuć pracę każdego mięśnia i każde uderzenie serca. Nie możesz próbować oszczędzać czasu ćwicząc kardio.
3. Ciągłe powtarzanie tych samych ćwiczeń
Uprawiając kardio należy zadbać o zróżnicowanie ćwiczeń, aby organizm nie przyzwyczaił się do robienia tego samego.Wykonywanie tych samych ćwiczeń to kolejny często popełniany błąd. Dzieje się tak w przypadku osób, które układają jednostajny harmonogram ćwiczeń i zawsze go powtarzają. To jasne, że na ich wybór wpływają osobiste preferencje.
Aby trening kardio przynosił dobre rezultaty musi składać się z różnych ćwiczeń. Podczas sesji powinnaś biegać na bieżni, używać orbitreka oraz wykorzystywać inne możliwości.
4. Zawsze ten sam rytm: błędy w treningu kardio
Trening kardio wymaga od organizmu włożenia w niego wysiłki. Jeśli zawsze utrzymujesz taką samą prędkość, Twoje ciało się do tego przyzwyczaja.
W takim wypadku ćwiczenia przestają stanowić wyzwanie, a ich skuteczność spada. Wraz ze wzrostem trudności ćwiczeń musisz różnicować prędkość. Ćwiczenia aerobowe działają dobrze, gdy łączysz szybsze elementy z wolniejszymi.
5. Głodówka podczas treningu kardio
Istnieje szeroko rozpowszechnione przekonanie, które sugeruje, że kardio wykonywane na czczo przynosi lepsze rezultaty. W rzeczywistości jest odwrotnie.
Aby wykonywać aktywność fizyczną organizm potrzebuje glukozy. Jeśli nie jest ona dostępna, zmniejsza masę mięśniową. Dlatego też trening kardio na czczo równa się utracie mięśni. To działanie jest zwłaszcza widoczne u osób, które wykonują ćwiczenia o wysokiej intensywności.
6. Za mało wody
Wiadomo, że organizm potrzebuje dużych ilości wody, aby funkcjonować we właściwy sposób. Trening powoduje pocenie się, co prowadzi do utraty płynów. Trzeba je koniecznie uzupełnić. Właśnie dlatego picie dużych ilości wody podczas ćwiczeń odgrywa tak kluczową rolę.
Picie płynów przed, w trakcie i po treningu zadba o właściwe nawodnienie organizmu. Jednak wypicie na raz całej butelki wody nie stanowi najlepszego pomysłu. Zamiast tego powinnaś pić trochę co pół godziny.
7. Pojawianie się bólu podczas treningu kardio
Ból to mechanizm obronny ciała. Jeśli odczuwasz jakikolwiek ból, musisz natychmiast przestać ćwiczyć.
Ból może być chwilowy i może minąć szybko. Jeśli tak będzie, możesz powrócić do przerwanych ćwiczeń. Jednak istnieje niebezpieczeństwo, że organizm informuje w ten sposób o poważniejszym urazie. Jeśli w takim przypadku będziesz kontynuować ćwiczenia, pogorszysz tylko swój stan.
Musisz uważnie słuchać sygnałów płynących z Twojego ciała. Uszkodzenie układu piramidowego zdarza się o wiele częściej niż może Ci się zdawać.
8. Co za dużo to niezdrowo
Każda osoba ma swój własny rytm, miarę i wytrzymałość. To, co sprawdza się w przypadku innej osoby, nie zawsze będzie dobre dla kogoś innego.
Czasami unosimy się dumą i wykonujemy ćwiczenia, które z czasem mogą zniszczyć nasze ciało. Przetrenowanie to problem, który wywołuje chaos w naszych organizmach.
Podsumowując, aktywność fizyczna musi stanowić jednorodną część życia każdej osoby. Aby ćwiczenia były skuteczne, należy planować je w spersonalizowany sposób. W przeciwnym wypadku mogą odbić się negatywnie na Twoim zdrowiu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Artiem Madrid. Rutinas de entrenamiento cardio. Extraído de: https://www.artiemhotels.com/uploads/media/defaul/0001/03/f71ad2c76220eba1e49828a01e3fd6468df4d455.pdf
- Coordinadora Nacional de Artritis. 2014. Ejercicios de capacidad cardiovascular. Extraído de: http://www.conartritis.org/wp-content/uploads/2014/lograr_ejercicios_cardio.pdf
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.