Logo image
Logo image

Bioimpedancja elektryczna: czy wiesz co to takiego?

3 min.
Jest to technika stosowana do obliczania procentowej zawartości tkanki tłuszczowej w oparciu o właściwości elektryczne tkanki biologicznej.
Bioimpedancja elektryczna: czy wiesz co to takiego?
Ostatnia aktualizacja: 12 lutego, 2019

Jedną z rzeczy, o którą martwi się każdy sportowiec jest procentowa zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie. Chociaż istnieje kilka sposobów jej pomiaru, najbezpieczniejszą i najdokładniejszą metodą jest bioimpedancja elektryczna . Czy wiesz co to jest? Cóż, czytaj dalej, wyjaśnimy Ci to w tym artykule!

Co to jest bioimpedancja elektryczna?

Określa ona procent tkanki tłuszczowej na podstawie reakcji tkanek biologicznych na prąd elektryczny generowany przez specjalne urządzenie.

Jak to działa? Powszechnie wiadomo, że beztłuszczowa tkanka ma większą łatwość przepuszczania prądów elektrycznych, podczas gdy tkanka z większą zawartością tłuszczu tworzy większy opór. Dzięki temu można oszacować ilość wody w Twoim ciele a także ilość tłuszczu.

Some figure

Do urządzenia trzeba najpierw wprowadzić dane, takie jak wiek, płeć i waga, aby łatwiej było określić ile czasu zajęło przejście prądu przez całe ciało. Margines błędu wynosi 3-5 procent.

“Nauczyłem się, że nie walczymy przeciwko innym, ale przeciwko sobie.  Wiem że życie trwa dalej nawet jeśli ktoś przegrywa, że ​​nic nie spada z nieba, że ​​rzeczy wymagają wysiłku.     Nauczyłem się dyscypliny i umiejętności uczenia się przez sport. “

Ta metoda oprócz tego, że jest używana do pomiaru zawartości tkanki tłuszczowej, może również pomóc, jeśli chcesz schudnąć, ponieważ w danym momencie określa, ile tłuszczu straciłeś. Jest to niewątpliwie jedna z najbardziej niezawodnych metod, jeśli chodzi o utratę wagi.

O czym należy pamiętać przed zastosowaniem bioimpedancji elektrycznej

Tak jak musimy wziąć pod uwagę kilka czynników, zanim będziemy ważyć się na tradycyjnej wadze, musimy zrobić to samo ze skalą bioimpedancji. Oto te, które należy wziąć pod uwagę:

  • Nie należy ćwiczyć przez co najmniej 24 godziny przed wykonaniem pomiaru. Możesz zastanawiać się, dlaczego? To bardzo proste: podczas treningu ćwiczysz mięśnie, które mogą puchnąć i w rezultacie wynik nie będzie prawidłowy. Prąd przejdzie łatwiej, ponieważ jest więcej mięśni, ale w rzeczywistości sytuacja zmieni się w ciągu kilku dni po ćwiczeniach.
  • Opróżnij pęcherz. Jest to kolejna kwestia do rozważenia, ponieważ pełny pęcherz oznacza większą zawartość wody w organizmie. Może to również zafałszować wyniki.
  • Nie należy pić kofeiny, herbaty ani leków moczopędnych przed wykonaniem pomiaru.
  • Nie wykonuj tego badania podczas menstruacji. Okres powoduje wiele zmian hormonalnych w ciele kobiety. W organizmie znajduje się wtedy więcej płynów i zachodzą w nim procesy, które mogą sprawić, że wynik będzie fałszywy lub niedokładny.
Some figure
  • Zdejmij metalowe akcesoria. Podobnie jak w przypadku rezonansu magnetycznego, należy usunąć metalowe akcesoria, takie jak kolczyki, bransoletki, spinki itp. Pozostawienie ich może spowodować, że prąd będzie przechodził przez organizm łatwiej niż powinien.

Czy bioimpedancja elektryczna jest najbardziej niezawodną metodą?

Chociaż obliczanie procentowego udziału tkanki tłuszczowej za pomocą bioimpedancji jest dość wiarygodne, istnieje metoda, która jest jeszcze bardziej niezawodna. Jest znana jako pomiar fałdów skórno-tłuszczowych.

Określa ona grubość fałd skórnych i dzięki temu można dokładnie określić, ile tłuszczu znajduje się w ciele. Ta metoda powinna zawsze być wykonywana przez profesjonalistę, jednak urządzenie do wykonania bioimpedancji elektrycznej można z powodzeniem używać w domu.

Bioimpedancja elektryczna jest jedną z najbardziej niezawodnych metod, która jest łatwo dostępna, ponieważ sprzęt potrzebny do jej wykonania nie jest zbyt drogi. Jak widać, dzięki metodzie bioimpedancji analiza procentowej zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie nie jest wcale trudna. Czy zamierzasz ją wypróbować?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Grimnes, S., & Martinsen, Ø. G. (2008). Bioimpedance and Bioelectricity Basics. Bioimpedance and Bioelectricity Basics. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-374004-5.X0001-3
  • Bayford, R. H. (2006). BIOIMPEDANCE TOMOGRAPHY (ELECTRICAL IMPEDANCE TOMOGRAPHY). Annual Review of Biomedical Engineering. https://doi.org/10.1146/annurev.bioeng.8.061505.095716
  • Seoane, F., Ferreira, J., Sanchéz, J. J., & Bragós, R. (2008). An analog front-end enables electrical impedance spectroscopy system on-chip for biomedical applications. Physiological Measurement. https://doi.org/10.1088/0967-3334/29/6/S23
  • Ivorra, A. (2002). Bioimpedance monitoring for physicians : an overview. Medicine for Non Physicians.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.