Rower poziomy, czy trening na nim jest skuteczny?
Rower poziomy ma wiele zalet. Jednakże, ze względu na pewne szczegóły może być nieskuteczny. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak skuteczne są ćwiczenia przy użyciu roweru poziomego!
Rower poziomy umieszczają jadącego w wygodniej pozycji; zazwyczaj są dosyć szybkie na płaskich powierzchniach, ale spowalniają przy wzniesieniach, ponieważ ważą więcej niż zwykłe rowery.
Chociaż rower poziomy nie jest częścią Igrzysk Olimpijskich, ludzie wciąż wykorzystują je w zawodach. Niektórzy rowerzyści pobili nawet nowe rekordy przy użyciu rowerów poziomych. Jednak UCI (Międzynarodowa Unia Kolarska) nie uznaje ich.
Rower poziomy – skuteczne ćwiczenia
Na siłowniach znaleźć można statyczne rowery poziome i wiele osób wymieniło na nie zwykłe rowery.
Oczywistym jest, że rower poziomy zapewnia wygodną pozycję i jest szybszy, ale czy naprawdę jest skuteczny podczas treningu? Poniżej rozważymy wady i zalety ćwiczeń na rowerze poziomym:
Zalety
- Wygoda: niektórzy ludzie narzekają na ból krzyża, pleców, szyi oraz ramion po jeździe na zwykłym rowerze. Nie ma to miejsca przy użyciu roweru poziomego. Wynika to z tego, że rowery te zostały zaprojektowane tak, aby utrzymać jeźdźca w swobodnej pozycji, bez większego wysiłku. Dzięki temu są dobrą opcją dla osób starszych lub sportowców, którzy chcą ćwiczyć nogi bez obciążania górnych partii ciała, aby uniknąć bólu nadgarstka i napięcia mięśni.
- Widoczność: zakres widzenia roweru poziomego jest szeroki i rozległy. Dzięki temu jest on bezpieczniejszy niż zwykły rower, ponieważ bez problemu można obserwować otoczenie.
- Prędkość: rowery poziome są szybsze na płaskich powierzchniach i przy zjazdach. Ponadto, ponieważ ciało znajduje się w wygodnej pozycji, zapewniają łatwiejsze pedałowanie.
- Mniej zimna i mniej ciepła: pewnym problemem w zwykłych rowerach jest to, że latem jazda może być irytująca ze względu na to, iż słońce dociera do całego ciała. Przy rowerze poziomym całe plecy są zakryte, co stanowi zaletę również wtedy, gdy jest zimno.
Wady
- Patrzenie w tył jest niewygodne: siedzenie roweru poziomego jest niezwykle wygodne, ale pozycja, w której znajduje się jeździec, sprawia, że trudniej jest spojrzeć do tyłu. Jest to istotny problem dla osób, które jeżdżą tymi rowerami po zatłoczonych ulicach.
- Waga: rowery poziome są o wiele cięższe niż te standardowe. Jest tak, ponieważ siedzisko i konstrukcja są duże i przestronne. Już sam fakt większej ich wagi utrudnia wjazd pod górę.
- Inna praca mięśni: pozycja przyjmowana na rowerach poziomych sprawia, że przyzwyczajenie do wysiłku fizycznego zajmuje mięśniom więcej czasu. Nogi są również podatne na zapalenie ścięgien, ponieważ muszą utrzymać większy ładunek.
- Sposób jazdy: jazda na rowerze poziomym jest nieco trudniejsza od jazdy na zwykłym rowerze. Trudniej jest zachować równowagę, skręcać, itd. Częściowo winę za to ponosi fakt, iż nie ma pełnej równowagi ciała. Dolne partie ciała są o wiele bardziej zaangażowane.
Na jakie partie działa rower poziomy?
Korzystając z roweru poziomego pracuje się nad dolnymi partiami ciała. Jest to świetna alternatywa dla ćwiczeń o niskiej intensywności. Można ćwiczyć podczas długich lub krótkich podróży, lub wykorzystując statyczny rower poziomy.
Rower poziome wydają się być nieszkodliwe i mało wymagające, ale w rzeczywistości są bardzo trudne dla mięśni nóg. Sprzyja to rozwojowi mięśni i przepływowi krwi. Dlatego też rower ten jest przydatny w rehabilitacji sportowej.
Biorąc pod uwagę wady i zalety rowerów poziomych wracamy do pytania za milion dolarów: czy naprawdę gwarantują skuteczny trening? Odpowiedź brzmi: mogą wspomóc skuteczny trening, jednak mają również pewne wady.
Prawdą jest, że ćwiczenia na nich są wygodniejsze, a jazda może być szybsza, jednak musimy być ostrożni, aby nie doszło do kontuzji. Podstawą jest również bezpieczna jazda.
Teraz wiesz już to, co najważniejsze! Jeśli chcesz się skupić na skutecznym treningu nóg i dać odpocząć górnym partiom ciała, to zachęcamy do ćwiczeń na rowerze poziomym!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bouillon, L., Baker, R., Gibson, C., Kearney, A., & Busemeyer, T. (2016). Comparison of Trunk and Lower Extremity Muscle Activity Among Four Stationary Equipment Devices: Upright Bike, Recumbent Bike, Treadmill, and Elliptigo®. International Journal of Sports Physical Therapy, 11(2), 190–200. Retrieved from http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27104052%5Cnhttp://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27104052
- Dorel, S., Couturier, A., & Hug, F. (2008). Intra-session repeatability of lower limb muscles activation pattern during pedaling. Journal of Electromyography and Kinesiology, 18(5), 857–865. https://doi.org/10.1016/j.jelekin.2007.03.002
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.