Kajak i kanadyjka: doskonałe sporty rekreacyjne
Czy kajak i kanadyjka wywierają pozytywny wpływ na zdrowie? Dowiedz się więcej o zaletach tych wspaniałych sportów.
Często wydaje nam się, że kajak i kanadyjka są zarezerwowane jedynie dla profesjonalistów, którzy są gotowi zainwestować niemałe pieniądze w cały potrzebny sprzęt.
Jednak w rzeczywistości to doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu dla każdego. Z dzisiejszego artykułu poznasz nasze przemyślenia dotyczące tych sportów wodnych.
Kajak i kanadyjka: dwa świetne sporty rekreacyjne
Jedna z największych zalet tych sportów to fakt, że można je uprawiać na różne sposoby. Jeśli lubisz się ruszać lub chcesz dobrze się bawić, a jednocześnie dbać o zdrowie, wybierz pływanie na spokojnych wodach.
Miłośnicy ekstremalnych przeżyć mogą wybrać się na odcinek rzeki górskiej o szybkim nurcie, a jeśli lubisz sporty grupowe, możesz spróbować raftingu.
Rafting to spływ pontonem po wzburzonych wodach rzeki górskiej, zazwyczaj z przeszkodami. To popularna atrakcja turystyczna.
Możesz także postawić na mniej popularne, ale niesamowicie fajne, sporty kajakowe. Zaliczamy do nich polo w kajakach, czyli sport drużynowy, gdzie używa się bramek i piłki. Kolejna opcja to surfing na kajaku, podczas którego ujeżdża się fale, używając przy tym wioseł.
Widać więc, że możliwości są nieskończone. Jedna z największych zalet tego typu sportów rekreacyjnych to fakt, że mogą je uprawiać osoby w każdym wieku, bez względu na kondycję fizyczną.
Sprzęt
Wspomnieliśmy wcześniej, że kajak i kanadyjka oraz cały osprzęt mogą wydawać się drogie, jednak pozory mylą. Oczywiście posiadanie własnego sprzętu – kajaka lub kanadyjki, wioseł, kapoków, kasku, ubrań, itp. – będzie kosztowało małą fortunę.
Na szczęście wiele ośrodków, takich jak kluby morskie, umożliwia swoim członkom wypożyczenie sprzętu. Dzięki temu możesz wypróbować różne style i podjąć decyzję, czy ten sport odpowiada Ci na tyle, by w niego inwestować. Musisz przekonać się o tym na własnej skórze!
Zalety rekreacyjnego pływania na kajaku i kanadyjce
Poza zaletami, które przytoczyliśmy powyżej, kajak i kanadyjka zapewniają dobry trening całego organizmu. Poniżej znajdziesz listę największych korzyści płynących z uprawiania tych sportów:
Świetne ćwiczenia dla mięśni
Pływanie na kajaku i kanadyjce pozwala opracowywać mięśnie, a zwłaszcza mięśnie górnej części ciała. Wzmacnia mięśnie, zwiększając ich wytrzymałość i siłę. Przyciąganie i odpychanie wioseł wymaga siły w ramionach, klatce piersiowej i rękach, jak również mocnych pleców.
Poza tym pracują również mięśnie brzucha, które dbają o zachowanie równowagi całego ciała. Z tego samego powodu ćwiczysz również nogi, zwłaszcza podczas pływania w kanadyjce, bo wioślarz musi w niej klęczeć.
Kajak i kanadyjka to właściwie połączenie różnych ćwiczeń na siłowni, podczas których wykorzystuje się ergometr wioślarski i hantle. To optymalny trening dla całego układu krążenia.
W kajakarstwie mięśnie pracują praktycznie bez przerwy, co oznacza, że organizm musi mieć duże zasoby tlenu od początku do końca ćwiczeń. Tym samym tętno wzrasta, co po jakimś czasie pomaga sercu wypracować bardziej skuteczny sposób funkcjonowania.
To nie wszystkie korzyści, które mają do zaoferowania te sporty wodne: zwiększają spalanie tłuszczu, poprawiają działanie różnych układów w organizmie, na przykład układu trawiennego, wzmacniają stawy i kości oraz przyspieszają metabolizm.
Korzyści natury mentalnej
Na zakończenie warto podkreślić, że rekreacyjne pływanie kajakiem i kanadyjką zapewnia takie same zalety natury mentalnej, jak każdy inny sport. Zaliczamy do nich uwalnianie endorfin, co prowadzi do poprawy samopoczucia, rozprasza napięcie i redukuje poziom stresu.
Co więcej, regularny kontakt z przyrodą pozwala cieszyć się wszystkimi korzyściami płynącymi z uprawiana sportu na świeżym powietrzu. Będziesz rozkoszować się między innymi wyższym poczuciem własnej wartości i lepszym zdrowiem emocjonalnym.
Nie ma wątpliwości, że rekreacyjne pływanie kajakiem czy kanadyjką może stanowić doskonały sposób na poprawę jakości życia. Jeśli masz ku temu sposobność, koniecznie spróbuj swoich sił w tych sportach!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Carme Adell I Argiles. Piragüismo inclusivo para todos. Real Federación Española de Piragüismo. https://rfep.es/wp-content/uploads/2018/03/RFEP-Piraguismo-inclusivo-para-todos_webabril2014.pdf
- Manuel Isorna Folgar; Fernando Alacid Cárceles; Juan José Román Malgas. 2014. Entrenamiento en piragüismo de aguas tranquilas.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.