Najczęstsze błędy popełniane podczas pływania

Lekarze i trenerzy polecają pływanie, bo umożliwia jednoczesny trening wszystkich części ciała. Dzięki temu jest jednym z najbardziej wszechstronnych sportów. Dowiedz się, jakie są najczęstsze błędy popełniane podczas pływania i jak możesz ich uniknąć.
Najczęstsze błędy popełniane podczas pływania

Ostatnia aktualizacja: 20 grudnia, 2019

Pływanie to jeden z najbardziej uniwersalnych sportów, który warto uprawiać. Chociaż wydaje się bardzo proste, nie zmienia to faktu, że istnieją błędy popełniane podczas pływania.

Poza tym istnieją specjalne techniki i ćwiczenia, które pomogą Ci osiągnąć lepsze wyniki. Oprócz tego powinnaś przestrzegać wszystkich zaleceń, jakie wyznacza Twój trener, aby uniknąć wielu błędów.

Poznaj główne błędy popełniane podczas pływania. Jeśli uda Ci się ich uniknąć, będziesz w stanie cieszyć się lepszym treningiem na basenie.

Błędy popełniane podczas pływania: sześć przykładów

Każdy pływak jest inny i będzie wykonywał określone ruchy, by osiągnąć lepsze wyniki. Nawet najmniejsza zmiana w ruchu może zmienić skuteczność, a nawet prowadzić do powstania ciężkiego urazu. Poniżej znajdziesz główne błędy popełniane podczas pływania.

Minimalna długość zamachów ramionami

To jeden z najczęściej popełnianych błędów podczas pływania. Wiele osób uważa, że takie ruchy pozwolą im pływać szybciej. Jednak prędkość to rezultat siły wytwarzanej przez nogi i ramiona w wodzie. Aby uniknąć tego błędu, wyciągaj ramiona i ręce tak daleko, jak tylko możesz. Dzięki temu wspomożesz ruch bioder, poprawisz oddech i zmniejszysz nadmierne powtarzanie zamachów.

Złe ułożenie ciała

Zachowanie prawidłowej postawy ciała podczas pływania odgrywa kluczową rolę w zmniejszaniu ryzyka wystąpienia kontuzji. Poza tym pomoże Ci utrzymać prędkość w wodzie. Ruchy, które wywierają wpływ na postawę, to:

Kobieta pływająca na basenie - najczęstsze błędy popełniane podczas pływania
  • Pływanie z wyciągniętą głową: sprawia, że stajesz się sztywna i prowadzi do wykonywania wymuszonych ruchów. Aby to poprawić, patrz w dół. Dzięki temu zmniejszysz napięcie między kręgami i poprawisz ułożenie ciała.
  • Zły ruch nadgarstków: nie pozwala dłoniom bez oporu wślizgiwać się pod wodę. Aby temu zapobiec upewnij się, że Twoje nadgarstki pozostają wyprostowane.

Pamiętaj, że Twoje ciało powinno być uniesione, ułożone pod odpowiednim kątem, rozluźnione i lekko wyciągnięte. Aby utrzymać tą postawę, trzymaj głowę opuszczoną i wyciągnięty tułów.

Niepoprawne oddychanie

Podobnie jak w przypadku postawy, oddychanie to kolejny istotni czynnik, gdy zanurzasz się pod wodę. Co więcej, to także jeden z najczęstszych błędów podczas pływania. Zbyt wysokie unoszenie głowy niepotrzebnie utrudnia oddychanie i wywołuje napięcie w szyi. Kolejny błąd to trzymanie powietrza w płucach pod wodą przez zbyt długi czas.

Ludzie pływający na basenie

Zła pozycja stóp

Kiedy stopy w kostkach są zgięte, zwiększają opór wody. Najlepiej byłoby, gdybyś wykonywała kopnięcia z maksymalnie wyprostowanymi stopami, wykorzystując dodatkową siłę, którą zyskasz z takiego ułożenia. Możesz doświadczyć skurczy mięśni, ale częste ćwiczenia pomogą je wyeliminować, a Ty zyskasz większą elastyczność.

Błędne ruchy nóg

Kolejny z błędów popełnianych podczas pływania to wykopywanie zbyt dużej ilości wody nogami (i kolanami). Poza tym krzyżowanie nóg lub zwiększanie odległości między nimi zwiększa opór i zmniejsza skuteczność pływania.

Aby uniknąć tego błędu powinnaś ćwiczyć wykopy i upewnić się, że odpychasz się biodrami. To zwiększy prędkość poruszania się i zmniejszy zmęczenie.

Wyginanie pleców w łuk

Jeśli brakuje Ci koordynacji między tułowiem, biodrami i nogami, możesz zacząć opadać coraz bardziej pod wodę, przez co będziesz musiała coraz mocniej kopać. To z kolei doprowadzi do wyginania pleców w łuk i zwiększy możliwość powstania urazów.

Aby tego uniknąć, uważaj na ułożenie ciała i staraj się unosić pośladki podczas pchania i ciągnięcia. Dzięki temu zwiększysz prędkość i zmniejszysz napięcie w dolnej części pleców.

Jak uniknąć błędów popełnianych podczas pływania?

Pływanie to przydany i przyjemny sport, który warto uprawiać. Może nawet okazać się, że pomoże Ci przeżyć w podbramkowej sytuacji. Oprócz tego niesie ze sobą wiele korzyści. Oto kilka podpowiedzi, które pomogą Ci uniknąć błędów popełnianych podczas pływania:

  • Dopasuj odpowiedni sprzęt do treningu. Dzięki temu będzie Ci łatwiej uzyskać odpowiednią technikę i uniknąć błędów, które prowadzą do powstania krótko- i długoterminowych kontuzji.
  • Zacznij od łatwiejszych rzeczy, na przykład pływania kraulem na piersiach lub na grzbiecie. Następnie przejdź do trudniejszych stylów, na przykład motylka.
  • Rozciągaj się przed każdym treningiem i schładzaj po jego zakończeniu.
  • Ćwicz techniki oddychania z pomocą instruktora, aby zwiększyć wytrzymałość i poprawić ruch.

Podsumowując, możesz uniknąć większości błędów popełnianych podczas pływania stosując odpowiednie techniki, które przydadzą się na każdym poziomie. Wykorzystaj nasze podpowiedzi, a z pewnością szybko zobaczysz oczekiwane rezultaty.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.